Aglomeracja K U L T U R A POZnań

Maratonu Pisania Listów Amnesty International

Logo Amnesty International  Foto:

Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz dwunasty w dniach 10-11 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Logo Amnesty International

“Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów potwierdza tę tezę. Ta inicjatywa jest naprawdę skuteczna. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby,” mówi Urszula Skonecka, współkoordynatorka Maratonu Pisania Listów w Poznaniu.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i prawdopodobnie ponad 50 krajach na całym świecie. W Poznaniu będziemy pisać jednocześnie w dwóch miejscach: w Gazeta Cafe przy ul. 27 grudnia 3 i na Rozbracie przy ul. Pułaskiego 21a. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 12.00 w Gazeta Cafe.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji pomogliśmy takim osobom, jak: Emin Abdullajew (Milli) i Adnan Hajizade (uwięzieni za działalność w grupie młodych aktywistów OL!, a w szczególności opublikowanie na YouTube krytykującego władze Azerbejdżanu filmu, przedstawiającego konferencję prasową osła), Arash i Kamiar Alaei (więźniowie sumienia z Iranu), Femi Peters (działacz opozycji z Gambii), Saber Ragoubi (skazany na karę śmierci w Tunezji wskutek uznania go winnego działań terrorystycznych w nierzetelnym procesie) czy Mao Hengfeng (działaczka na rzecz praw człowieka w Chinach).

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 000 listów. Jest to największe
w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

Jak napisać taki list?

To jest bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Zdziwiłby się pan, olo! Ja i moi przyjaciele piszemy sobie listy, a należę do pokolenia urodzonego w wolnej Polsce. Poza tym w tamtym roku w Polsce napisano w ramach Maratonu AI prawie 145 200 listów.

  • Pięknie jest pisać tradycyjne listy w dobie sms-ów a zwłaszcza w tak szczytnym celu gdy możesz przyczynić się do poprawy sytuacji człowieka.Najfajniejsze jest to że oprócz zwykłych ludzi dobrej woli udział biorą politycy tacy jak pani poseł Szydłowska dla której losy ludzi prześladowani nie są jej obojętni