K U L T U R A

Kina plenerowe w ostatni tydzień sierpnia

Dni są coraz krótsze, sklepy przekonują, że powrót do szkoły jest wspaniały, a to bardzo wyraźny sygnał, że kończą się niestety wakacje. Tym bardziej szkoda, że kończą też powoli działalność kina plenerowe, choć niektóre zapraszać nas będą jeszcze we wrześniu.

Niektóre kina już zakończyły swą działalność, ale część jeszcze działa. Sprawdźmy zatem co możemy zobaczyć w najbliższym tygodniu.

Wtorek – Kino Po Sąsiedzku w Koziegłowach

W kinie organizowanym na parkingu TBS w Koziegłowach przy ul. Poznańskiej zobaczymy film Mustang, który wyreżyserowała Deniz Gamze Ergüven. Film, opowiadający historię pięciu sióstr u progu doroślości, zbiera dobre opinie nie tylko krytyków, ale przede wszystkim widzów.

Chyba od czasu Ukrytych pragnień Bertolucciego nie było filmu, który z równym wdziękiem i subtelnością pokazywałby budzącą się do życia seksualność – pisze Piotr Czerkawski na portalu FilmWeb – bohaterki fascynują, gdyż są zupełnie wyzbyte ostentacji. Delikatny erotyzm wydaje się jakby mimochodem zaklęty w ich gestach, ruchach i spojrzeniach.

Film Mustang zobaczymy na parkingu TBS przy ul. Poznańskiej w Koziegłowach o 21:15. W przypadku załamania pogody seans będzie przeniesiony do Centrum Kultury i Rekreacji.

Środa – Kino na Dziedzińcu Starego Browaru

Propozycja na ten tydzień to film Mali mężczyźni. W filmie tym wystąpili m. in. Greg Kinnear, Jennifer Ehle, Michael Barbieri, Theo Taplitz, Paulina Garcia czy Alfred Molina.

Są takie przyjaźnie, które wydają się przetrwać wszystko. Tylko pozazdrościć. Jednym z jej najokrutniejszych i bezwzględnych wrogów, jest jednak to, co czai się bardzo blisko – proza życia. Czy dlatego przyjaźni zawieranych przez dorosłych nie da się porównać z tymi z młodości, których zwykłe problemy dnia codziennego nie zdążyły jeszcze boleśnie zweryfikować? Zobaczmy, czy przyjaźń nastolatków z Brooklynu, których rodzice popadną w prozaiczny konflikt o wysokość czynszu, przetrwa próbę.

Film Mali mężczyźni zostanie wyświetlony na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru o 21:30. Gdyby nie dopisała pogoda seans zostanie przeniesiony na Szachownicę.

Środa – Kino Grunwald

Plenerowe letnie Kino Gruwald zaprasza na placyk przed Winiarnią Pod Czarnym Kotem! Możemy tutaj oglądać filmy z architekturą w tle. Wydarzenie to nie ogranicza się jednak tylko do projekcji.

W środę wyświetlamy kultowy film Bikes vs. Cars, który opowiada o jednym z najważniejszych wyzwań wszystkich miast współczesnego świata – zapowiadają organizatorzy – czyli jak się dostać z domu do szkoły, pracy, potem do sklepu, knajpy i z powrotem? Jak się transportować, a jak żyć?

Szukanie jednej globalnej recepty jest niemal niemożliwe, bo każde miasto ma swoją specyfikę. Przed projekcją odbędzie się dyskusja na ten temat z gośćmi specjalnymi.

Będzie to Michał Beim, ekspert od transportu miejskiego, Joanna Gabiś z Zarządu Dróg Miejskich, Andrzej Janowski ze stowarzyszenia Rowerowy Poznań, oraz Maciej Wudarski.

Dyskusja na placyku przed Winiarnią Pod Czarnym Kotem przy ul. Marcelińskiej rozpocznie się o 20:00, a film Rowery kontra Samochody w reżyserii Fredrika Gerttena zostanie wyświetlony o 21:00.

Film opowiada o ludziach, którzy poprzez swój tryb życia i zaangażowanie społeczne starają się walczyć z rosnącą liczbą samochodów zagarniających przestrzeń ich miast. Twórcy zabierają nas m.in. do Kopenhagi i Amsterdamu.

Czwartek – Baltic Waves

Wydarzenie nawiązuje do historycznej lokalizacji Kina Bałtyk zamkniętego w 2002 roku po 73 latach działalności, wciąż żywo obecnego we wspomnieniach Poznaniaków.

Przez cały sierpień mieliśmy okazję w każdy czwartek oglądać filmy z krajów nadbałtyckich. Tym razem Przystań przy Roosevelta22/ Concordia Design zaprasza na filmy z Estonii. Wstęp wolny, a kocyki i leżaki mile widziane. Pokaz trwać będzie 80 minut.

Obrazy opisywane jako absurdalne, dziwne czy surrealistycznie scala specyficzne estońskie poczucie humoru i charakterystyczny stosunek do otaczającego świata – zachęcają organizatorzy.

Oto, co zobaczymy w czwartek (31.08):

Breakfast on the grass – czwórka artystów przygotowuje się do pikniku w parku. Animowana wizja świata, w którym system totalitarny kontroluje twórczą ekspresję. Klasyka zaangażowanej politycznie animacji autorstwa kultowego estońskiego animatora.

Vaba Maa/Free World – były uchodźca przybywa z Zachodu, aby rozpocząć akcję ratowania okupowanej Europy Wschodniej.

Tupsu (Pussy) – Andrei i Oliver są drobnymi kryminalistami zagubionymi w brutalnej rzeczywistości Estonii lat 90. Pewnego poranka są świadkami tragicznego zatonięcia promu. Gdy otrzymają zlecenie na zamordowanie młodego chłopca, będą musieli przemyśleć swój system wartości,

Villa Antopoff – nie mając nic do stracenia, mężczyzna podąża za swoimi marzeniami. Aby je spełnić, musi rzucić się na głęboką wodę i wyruszyć w niebezpieczną podróż. Lecz jego celem nie jest do końca to, co mogłoby się wydawać.

Przystań przy Roosevelta22 zaprasza na godzinę 21:30. Będzie to równocześnie pożegnanie z tym przeglądem.

Piątek – kino samochodowe w Sadach

W ramach American Film Festiwal – Amazon Open Air Car Cinema zostanie zorganizowane kino samochodowe, które powstanie na parkingu obok budynku centrum logistyki Amazon w Sadach.

Będziemy mogli tutaj zobaczyć dwa filmy. Pierwszy to Pamiętnik, który z pewnością poruszy serca wrażliwszej części publiczności. Ten film zostanie wyświetlony o 20:00.

Później będzie propozycja dla wielbicieli mrocznych historii, czyli Batman – Mroczny Rycerz powstaje. Ten film zobaczymy o 22:00. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują tutaj bilety, które można zarezerwować tutaj.

Więcej o wydarzeniu American Film Festiwal przeczytasz tutaj.

Użyte w artykule zdjęcia: Stary Browar, Kino Grunwald / Dawid Majewski, mat. prasowe, Scottish Documentary Institute

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz