Aglomeracja

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Szkoła w Kobylnicy została rozbudowana  Foto: UMiG Swarzędz

Czy uczniowie wrócą jeszcze w tym roku szkolnym do swoich szkół, czy do wakacji trwać będzie nauczanie zdalne? Bardzo możliwe, że placówki zostaną otwarte, pod pewnymi warunkami, dla najmłodszych dzieci. O tym w jakiej formule i kiedy uczniowie będą mogli wznowić tradycyjna naukę ma poinformować Premier za kilka dni.

Z informacji, które mamy, to przytłaczająca większość uczniów korzysta z kształcenia na odległość i z tej formy elektronicznej – wmówi Dariusz Piontkowski, minister Edukacji Narodowej – zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do nowoczesnego sprzętu i do szybkiego internetu.

Dzieci, które rzeczywiście z powodów technicznych nie mogą uczestniczyć w zdalnej edukacji, szkoły przygotowują na przykład drukowane pakiety przekazywane uczniom, czy dostępne w szkole raz na tydzień, czy dostarczane do domów.

Powrót najmłodszych dzieci do szkół ma pomóc ich rodzicom na powrót do pracy. To także ulga dla budżetu, bo nie nie trzeba w takim wypadku wypłacać zasiłków. Rodzi się jednak wiele pytań, czy wznowienie zajęć w szkołach dla tych najmłodszych, bądź dla wszystkich, nie spowoduje wzrostu zakażeń.

W przypadku tych najmłodszych dzieci, jeżeli przebywają w swojej sali, to ani te dzieci, ani nauczyciele nie są zobowiązani do tego, aby zakładać maseczki, czy inne przedmioty, które zasłaniałyby usta oraz nos, natomiast, gdy idą do części wspólnych, gdy dzieci idą z rodzicami do przedszkola czy do szkoły, to w przypadku dzieci powyżej czwartego roku życia zobowiązane są one do noszenia jakiejś zasłony nosa i ust – przypomniał Dariusz Piontkowski – podobne zasady będą obowiązywały także w szkołach, gdy dzieci i młodzież gdy wrócą do szkół.

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży

Jesteśmy w trakcie rozmów zarówno z organizacjami harcerskimi, ale także z biurami podróży – poinformował minister Edukacji Narodowej – być może uda się wspólnie wypracować jakieś propozycje, jak taki zorganizowany wypoczynek mógłby być zorganizowany.

Gdy zostanie to wstępnie ustalone Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia podejmą decyzję czy w ogóle będzie możliwość organizowania wyjazdów dla dzieci i młodzieży.

(PAP) ero/ godl/

Użyte w artykule zdjęcia: UMiG Swarzędz

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz