K U L T U R A

Kanadyjskie sukienki premierowo w Poznaniu

Kanadyjskie sukienki  Foto: Kanadyjskie sukienki - materiały prasowe

Kolejny, w ciągu kilku ostatnich miesięcy, film będzie miał swoją premierę w Poznaniu. Po debiucie Mathiasa Mezlera i jego obrazie De facto, teraz przyszedł czas na Kanadyjskie sukienki. Reżyserem tego filmu jest Maciej Michalski, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kanadyjskie sukienki Foto: Kanadyjskie sukienki - materiały prasowe

Kanadyjskie Sukienki są dla mnie powrotem do czasów dzieciństwa i wszystkiego, co ono za sobą niesie – zapachów, smaków, ludzi, kolorów, kobiet tworzących ognisko domowe – wyjaśnia reżyser – tym samym chciałem, żeby główne role zagrały aktorki, które z tamtymi czasami mi się kojarzą, jednocześnie reprezentują ogromny kunszt aktorski i rozumieją przestrzeń, w której się poruszam, Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Zofia Czerwińska, Ewa Kolasińska czy Ela Jarosik to tylko część cudownej obsady jaką udało mi się zaprosić do projektu.

Film opowiada historię opartą na faktach. To saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle, ukazująca polską wieś lat 80-ych. Zbliżają się urodziny Zofii, którą zagrała Anna Seniuk. Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz (Sławomir Fedorowicz) i córka Amelia (Magdalena Malina), którzy od 10 lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama…

Film w bardzo przewrotny sposób traktuje o dwóch skrajnych światach – polskiej wsi w latach 80-ych i odległej Kanadzie, moim zamiarem było pozbawienie, nas Polaków, kompleksów – dodaje Maciej Michalski – chciałem pokazać nasz kraj, nasze domy i ludzi w sposób niezwykle ciepły, rodzinny, śpiewy przy stole, tańce przez pokoje, oni wtedy tak widzieli Kanadę, zapominając o swoich atutach, o sile naszej kultury, kanada była pogonią za dolarami, czymś, co towarzyszy nam w świecie współczesnym, zacierając bezpowrotnie tamte czasy.

Premiera filmu Kanadyjskie sukienki Macieja Michalskiego odbędzie się w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek we wtorek (29.01) o godzinie 19:00. Z widzami spotka się Ewa Kasprzyk oraz reżyser. Gośćmi tego spotkania będą również Karolina Dryzner i Szymon Nowak.

Maciej Michalski Foto: Maciej Michalski - materiały prasoweMaciej Michalski – reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i muzyki filmowej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zafascynowany łączeniem malarstwa i filmu, myśli i ciała z muzyką, światła i koloru z ukrytymi historiami bohaterów.

Zrealizował wiele teledysków dla Justyny Steczkowskiej, Ireny Jarockiej, Indigo, Cristiny Bien, De Mono, Anny Kostrzewskiej, Poli, Kasi Wilk, Łukasza Zagrobelnego i innych. Zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepszy teledysk w Europie w 2010 i w 2011 roku.

Za debiut fabularny, film „Królowa Śniegu”, otrzymał 2 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles: Najlepsza produkcja autorska oraz Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz