Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 1.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

1 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Mauritius – Zniesienie Niewolnictwa

Celtowie – Imbolc

Urodzeni 1 lutego to ciekawi ludzie o silnym duchu, obdarzeni znaczną inteligencją i wielką wrażliwością. Są bardzo czuli na punkcie godności osobistej i narodowej. Mają własne poglądy, których potrafią bronić. Są wyczuleni na czyjąś krzywdę, chętni do ofiar i pomocy. Mimo silnego charakteru często ogarnia ich wewnętrzny niepokój, nie są do końca przekonani o słuszności swoich poglądów, bywają znerwicowani.

Imieniny obchodzą: Ignacy, Brygida, Dobrochna, Iga, Żegota, Agnacja, Andrzej, Anna, Cecyliusz, Dziadumiła, Emil, Paweł, Pioniusz, Prosimir,Sewer, Seweryn, Siemirad, Weridiana, Wirydiana

Ignacy – imię pochodzi od rzymskiego rodu pochodzenia samnickiego, lub też Ignacy to mieszkaniec miasta Egnatii nad Morzem Adriatyckim, jest też możliwe wiązanie tego imienia z łacińskim „ignotus” czyli nieznany. Imię w Polsce używane od XIV wieku w formach: Ignacy, Ignat, Inac, Inat, Huhnat. Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem sprawiedliwym, ambitnym, ma stały charakter i wyczulone poczucie honoru. W sposobie bycia ma coś z ognia, ponieważ bywa raptowny, czasem melancholijny, ale nigdy – obojętny. Z natury jest człowiekiem dbającym o dobre imię i dyplomatycznym sposobie postępowania. Jest uosobieniem staropolskiej gościnności. Odpowiedniki obcojęzyczne; ang., niem. Ignatius, Ignaz, wł. Ignazio, ros. Ignatij.

Tyle znaczy co Ignacy, a Ignacy nic nie znaczy.

Powiada święty Ignacy, iżeśmy nie wszyscy jednacy

Brygida, imię pochodzi z języków indoeuropejskich – celtyckich od słowa brig – siła cnota, męstwo. Brygida to imię kobiet przewrotnych i inteligentnych. Panie o tym imieniu są nerwowe, zdarza się, że tracą panowanie nad sobą. W ważnych chwilach potrafią być bardzo stanowcze. Lubią zmiany i podróże.

Imię Seweryn powstało od łacińskiego słowa “Sewerus”, a znaczyło “należący do Sewera”. Mężczyzna o tym imieniu jest z gruntu przeznaczony do służby publicznej, na przywódcę duchowego. Ma umysł doradcy, umie i lubi pomagać innym. Jest bardzo odpowiedzialny. Nie zmieni przekonań, jest lojalnym obywatelem. Nie chwali się sukcesami. Często bywa uparty.

1 Lutego Kościół Katolicki wspomina św. Brygidę i św. Pioniusza

Patronką dnia jest św. Brygida z Kildar. Urodziła się i mieszkała w Irlandii na przełomie V i VI wieku (452-523). W rodzinnej miejscowości założyła klasztor, który odegrał ważną rolę w ewangelizacji pogańskich wówczas mieszkańców Zielonej Wyspy. Stąd wyruszali na misje uczniowie św. Patryka. We wczesnym średniowieczu kult św. Brygidy rozszerzył się na całą chrześcijańską wówczas Europę (jej popularność przewyższyła żyjąca w XIV w. św. Brygida Szwedzka). Wraz ze św. Patrykiem czczona jest jako patronka Irlandii.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1931 Uruchomienie fabryki Pebeco – potem, po wojnie, Pollena Lechia i Beiersdorf w Poznaniu. Od 2006 roku firma nosi nazwę Nivea Polska.

1957 Ukazał się dekret Rady Państwa o ustanowieniu Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Z dniem 8 maja 1999 nadawanie Krzyża uznano za zakończone. Łącznie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym odznaczono ponad 22 tysiące osób.

1965 Ukazał się pierwszy numer tygodnika „Przemiany Ziemi Gnieźnieńskiej”.

Zdarzyło się 1 lutego

1717 Odbył się Sejm Niemy. Rzeczpospolita formalnie utraciła suwerenność państwową.

1733 Zmarł August II Sas, o przydomku Mocny, elektor saski, król Polski w latach 1677-1706 i od 1709 roku.

1775 Urodził się Philippe Girad, francuski mechanik i wynalazca, jeden z organizatorów przemysłu włókienniczego w Polsce, m.in. w Guzowie, nazwanym następnie od jego nazwiska Żyrardowem.

1790 Pierwsza sesja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

1863 Henryk Sienkiewicz pisał w liście do Stanisława Smolki, profesora UJ i redaktora Czasu, że rozpoczął pisanie powieści, której chce dać tytuł Wilcze gniazdo. Ostatecznie później nazwał ją Ogniem i mieczem. Muzeum Henryka Sienkiewicza znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku.

1898 W USA wydano pierwszą samochodową polisę ubezpieczeniową (Travelers Insurance Co).

1902 Cesarzowa Chin wydała edykt znoszący zakaz małżeństw między mieszkańcami Mandżurii i Chin oraz obowiązek krępowania stóp kobietom.

1924 W Polsce zaprzestano emisji banknotów- marek.

1925 Polskie Radio nadało pierwszą, próbną audycję. Ze studia przy ulicy Narbutta popłynęły słowa: “Tu pierwsza stacja nadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów”.

1943 Urodził się Marian Opania, polski aktor.

1944 Zamach oddziały Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” (później „Parasol”) na Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji dystryktu warszawskiego, odpowiedzialnego za liczne egzekucje.

1961 Program telewizyjny z warszawskiego studia zaczął być emitowany przez cały tydzień.

1964 Beatlesi po raz pierwszy znaleźli się na szczycie list przebojów z piosenką „I want to hold your hand”. Piosenka była nr 1 przez 7 tygodni.

1966 W Warszawie urodziła się Edyta Jungowska, aktorka. (“Złoto dezerterów”, “Na dobre i na złe”). W roku 2000 zdobyła I nagrodę w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

1966 Zmarł Buster Keaton, amerykański aktor i reżyser filmowy. Jeden z największych komików niemego kina, laureat honorowego “Oscara” w 1960 roku. Do jego najlepszych kreacji należą role w filmach “Sherlock Junior” i “Generał”. Urodził się w 1895 roku.

1968 Urodziła się Lisa Marie Presley, córka Elvisa Presleya, była żona Michaela Jacksona.

1972 Weszło w życie porozumienie w sprawie otwarcia granicy dla ruchu turystycznego między Polską a NRD.

1986 Dire Straits – Brothers in Arms – nr 1 w 202. notowaniu Listy Przebojów Programu. 3.

1991 Prezydent Republiki Południowej Afryki Frederick Willem De Klerk ogłosił początek likwidacji systemu apartheidu. Proces ten doprowadził do demokratycznego przekazania władzy w ręce czarnej większości po wyborach z kwietnia 1994.

1992 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Don’t Let The Sun Go Down On Me” – Elton John & George Michael.

1995 Zaginął Richey Edwards, gitarzysta brytyjskiej grupy Manic Street Preachers. Do tej pory nie wiadomo, co stało się z muzykiem. Z zespołem nagrał 3 płyty: “Generation Terrorist”, “Gold Against The Soul” i “Holy Bible”. Jest współautorem przebojów: “Roses In The Hospital” i “She Is Suffering”.

2003 7 astronautów, w tym pierwszy Izraelczyk w kosmosie, zginęło w katastrofie amerykańskiego promu kosmicznego Columbia. Do eksplozji wahadłowca doszło ok. 60 km nad ziemią w momencie podchodzenia do lądowania.

2009 Polska reprezentacja piłkarzy ręcznych wygrała z duńską drużyną 31:23 i zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej rozgrywanych w Chorwacji.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz