Aglomeracja

Kalendarium POZNAŃSKIE – 27.XII

KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

27 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA

Kościół katolicki – święto Św. Jana, apostoła i ewangelisty

Urodzeni 27 grudnia choć mogą się wydawać surowi i szorstcy, są najczęściej subtelni i uczuciowi. W działaniu są zdecydowani, a w sytuacjach konfliktowych – porywczy.

Patronem dnia jest św. Jan Apostoł i Ewangelista. Jako jedyny z Apostołów zmarł śmiercią naturalną (ok. 100 r.). Należał do szczególnie umiłowanych uczniów Pana Jezusa. Był świadkiem ważnych wydarzeń w życiu Mistrza: Przemienienia na Górze Tabor, wskrzeszenia córki Jaira, aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, śmierci Chrystusa na krzyżu. Wraz ze św. Piotrem przybył do pustego grobu po zmartwychwstaniu Chrystusa. Zgodnie z poleceniem Mistrza opiekował się Jego Matką aż do Jej „zaśnięcia“. Przez wiele lat przebywał w Jerozolimie, skąd udał się do Efezu. Na rozkaz cesarza Domicjana został zesłany na wyspę Patmos. Tam napisał Apokalipsę. Następca Domicjana cesarz Nerwa pozwolił mu powrócić do Efezu, gdzie dokonał ostatnich dni swojego życia.

Trudnił się jak Piotr i paru innych apostołów rybołówstwem, ale pochodził prawdopodobnie z zamożnej rodziny – wskazuje na to wzmianka o najemnikach (Ewangelia Marka 1,20). Może też zdobył nieco wyższe wykształcenie, co ułatwiło mu pracę pisarską. Ważna jest szczególnie Ewangelia – najpóźniejsza z czterech, napisana pod koniec I wieku, różniąca się od trzech pierwszych. Ktoś powiedział, że Piotr to katolicyzm, Paweł – protestantyzm, Jan – prawosławie.

Kalendarium poznańskie

1918 W Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie.

1945 Starszy ogniomistrz Straży Pożarnej Władysław Gryska wykonał pierwszy po wyzwoleniu hejnał z loggi Ratusza poznańskiego.

2002 Zmarł Konstanty Kalinowski, historyk sztuki, muzeolog. Autor wielu prac z zakresu sztuki, szczególnie okresu baroku, był dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zdarzyło się 27 grudnia

1355 W Kaliszu książę mazowiecki Siemowit III złożył Kazimierzowi Wielkiemu hołd lenny.

1948 Urodził się Gerard Depardieu, francuski aktor. Grał w filmach: “Danton”, “Cyrano de Bergerac”. “Wujaszek z Ameryki”, “Asteriks i Obeliks”.

1966 Urodził się Rafał Królikowski, polski aktor.

1979 W Oberstdorfie odbył się pierwszy w historii konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich.

1995 Marek Kamiński zdobył Biegun Południowy. Jest pierwszym człowiekiem, który w ciągu jednego roku pieszo dotarł do obydwu biegunów. Biegun Północny zdobył 23 maja 1995 roku.

2009 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 1404: 1. Duffy – Stepping Stone, 2. The Killers – Human, 3. Linkin Park – Leave Out All The Rest.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz