Aglomeracja

Kalendarium POZNANIA – 26.XII

KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

26 GRUDNIA Słońce w znaku Koziorożca

KALENDARIUM POZNANIA

Wielka Brytania, Kanada, Australia – Boxing Day

Dzień św. Szczepana Męczennika

Urodzeni 26 grudnia są niezmiernie aktywni i samodzielni. Osiągają w życiu wiele sukcesów polegając tylko na własnych siłach. Posiadają cenną umiejętność koncentrowania się w najbardziej odpowiednich momentach, ale jednocześnie są zbyt zapatrzeni w siebie. Ich cechą charakterystyczną jest gadatliwość.

Patronem dnia jest św. Szczepan, diakon i męczennik (ok. 36 r.). Wraz z innymi diakonami miał zleconą opiekę nad ubogimi, m.in. nad pozbawionymi wszelkiej pomocy wdowami. Również, jak wynika z tekstów Pisma Świętego, odważnie głosił Chrystusową Ewangelię. To publiczne przyznanie się do Syna Bożego było przyczyną jego męczeńskiej śmierci. Został na rozkaz starszyzny żydowskiej ukamienowany.

W tym dniu Kościół wspomina również św. Dionizego papieża, który rządził Kościołem w latach 258-268.

Zdarzyło się 26 grudnia

1295 Koronacja Przmysła II na króla Polski. Koronacji w Gnieźnie dokonał arcybiskup Jakub Świnka.

1388 W Chełmie k. Uniejowa zmarł Bodzęta, arcybiskup gnieźnieński. Był koronatorem królowej Jadwigi, błogosławił jej małżeństwo z Jagiełłą i również tegoż monarchę koronował w Katedrze wawelskiej na króla Polski.

1820 Adam Mickiewicz napisał Odę do młodości.

1898 Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie oraz Gustav`em Bemontem ogłosili wspólny komunikat o odkryciu nowego pierwiastka chemicznego, który nazwali radem.

1918 (czwartek) O 21:00 do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski.

1949 Amerykański fizyk Albert Einstein opublikował swoją teorię względności.

1978 Urodziła się Anna Przybylska, polska aktorka.

1979 Pierwszy kontyngent 5 tysięcy żołnierzy radzieckich przybył do Afganistanu.

2004 Potężna fala tsunami wywołana przez podmorskie trzęsienie ziemi spustoszyła wybrzeża Indonezji, Tajlandii, Sri Lanki, Indii i Malediwów. Zginęło ponad 280 tys. ludzi.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz