Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 27.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

27 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Urodzeni 27 lutego są obdarzeni silną fantazją i bogatą wyobraźnią. Nie przywiązują wagi do własnej powierzchowności, nie dbają o wygody i korzyści. Cechuje ich szczerość i dobroduszność. Często zmieniają poglądy i plany, szczególnie za namową innych.

Patronem dnia jest św. Gabriel od MB Bolesnej (Franciszek Possenti), zakonnik.

Urodził się w Asyżu w 1838 r. W wieku 18 lat wstąpił do zgromadzenia Męki Pańskiej (pasjonistów). Mimo choroby i związanych z nią cierpień pozostawał zawsze pełen radości. Włosi nazwali go “świętym uśmiechu”. Zmarł w 1862 r., a w 1920 r. został kanonizowany przez papieża Benedykta XV.

Imieniny obchodzą: Gabriela, Anastazja, Julian, Wiktor

Złote myśli na dziś:

– Wiedza to władza. Ale niewiedza, niestety, nie oznacza jeszcze braku władzy. Niels Bohr

– Zapust smutny, post wesoły, bedzies, cłeku, cały rok goły. Przysłowie

Prawo Murphego: Człowiek, który się uśmiecha gdy sprawy idą źle, myśli o człowieku, na którego można zwalić winę.

Ciekawostka: 10 stopni Celsjusza wynosi temperatura ciała jeża podczas zimowego snu.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1843 W Poznaniu zakończył koncertowanie Franciszek Liszt (łącznie dał 4 koncerty w Hotelu Bazar)

1945 Utworzenie Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Wybór Poznania na siedzibę przyszłego Instytutu nie był przypadkowy. Już w okresie międzywojennym Poznań był ważnym ośrodkiem badań niemcoznawczych, prowadzono tutaj prace naukowe dotyczące stosunków polsko-niemieckich oraz dokumentowano polską przeszłość obszarów zachodnich. Obecnie Instytut Zachodni mieści się przy ulicy Mostowej.

Zdarzyło się 27 lutego

1670 Odbył się ślub Michała Korybuta Wiśniowieckiego, króla Polski z Eleonorą, córką Ferdynanda III, cesarza rzymskiego.

1873 Urodził się Enrico Caruso, włoski śpiewak operowy – król tenorów. Miał w repertuarze 67 ról operowych i ponad 500 piosenek. Enrico Caruso (1873 – 1921) śpiewak włoski, najsłynniejszy tenor operowy swej epoki. Dziewiętnaste dziecko ubogiego rzemieślnika, wśród trudnych warunków, wytrwałą pracą nad pokonywaniem usterek w emisji głosu, osiągnął z wolna sztukę, która przyniosła mu sławę na obu półkulach. Debiutował 1894 roku w Neapolu, powodzenie zaczął zyskiwać od występów 1899 w Mediolanie (1901 śpiewał w Warszawie), sławę zaś jego utrwaliły występy w nowojorskiej Metropolitan Opera.

1880 Urodził się Marian Dederko, fotografik. Jeden z twórców nowoczesnego portretu w fotografii polskiej, współorganizator Polskiego Towarzystwa Fotograficznego

1911 W Warszawie urodziła się Zofia Hertz, współtwórczyni Instytutu Literackiego w Paryżu. Jedna najważniejszych postaci polskiego życia kulturalnego na emigracji. Wspólnie z Jerzym Giedroyciem tworzyła paryską “Kulturę”.

1932 Urodziła się Elizabeth Taylor, amerykańska gwiazda filmowa. Znana m.in. z filmów: “Olbrzym”, “Kleopatra”, “Kto się boi Virgini Woolf”, “Poskromienie złośnicy”.

1933 W Berlinie spłonął budynek Reichstagu. Wydarzenie to dało hitlerowcom pretekst do zawieszenia praw obywatelskich i nadania rządowi specjalnych uprawnień (według niektórych źródeł budynek Reichstagu podpalili sami hitlerowcy a nie komuniści, których o to oskarżano).

1933 Urodził się Aleksander Minkowski – prozaik, scenarzysta filmowy, m.in. współautor serialu tv “Dyrektorzy”, autor książek: “Szaleństwo Majki Skowron”, “Nasturcja i lew”.

1939 Zmarła Nadieżda Krupska – rosyjska działaczka komunistyczna, pedagog, żona Lenina.

1942 W Nowym Jorku urodziła się kompozytorka i piosenkarka Carole King. Jej największym sukcesem był singel z piosenkami “It’s Too Late” i “I Feel The Earth Move” z 1971 roku. Największym sukcesem kompozytorskim stały się natomiast nagrania “Will You love Me Tomorrow ?” i “The Locomotion”, które Carole napisała wspólnie z Gerry Goffinem.

1945 Urodził się Daniel Olbrychski – polski aktor filmowy i teatralny; w swej karierze wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

http://www.youtube.com/watch?v=mI57Wcr-B6k

1945 Urodził się Jacek Janczarski, poeta i satyryk. Przez wiele lat związany był z Programem 3 Polskiego Radia; jest autorem m. in. wspaniałego serialu „Kocham pana, panie Sułku”.

1960 Urodził się Paul Humphreys, założyciel i klawiszowiec grupy OMD. Zespół ma na koncie tak znane przeboje jak “Enola Guy” (1980), “Maid of Orleans” (1982),”So In Love” (1985). Ostatnim wspólnym singlem tandemu HumphreysMcClusky była piosenka “Dreaming” z 1988 roku.

1967 Grupa Pink Floyd wydala swojego pierwszego singla “Arnold Layne”.

1968 W Klubie „Muzyki Rytmicznej” warszawskiej stodoły podczas pierwszej Musicoramy zadebiutowała grupa Breakout.

http://www.youtube.com/watch?v=FSmMdsKajFA

1977 Odbyła się premiera filmu „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

1973 Urodził się Peter Andre, australijski wokalista znany z przebojów „Flava” i „Mysterious Girl.

1980 Urodziła się Chelsea Clinton, córka prezydenta USA Billa Clintona i Hilary Clinton.

1981 Paul McCartney & Stevie Wonder nagrali “Ebony & Ivory”.

1981 W wieku 56 lat w swoim domu w Teksasie zmarł na atak serca pionier rock’n’rolla Bill Haley. Na całym świecie sprzedano ponad 60 milionów jego płyt, a wykonywana przez niego kompozycja “Rock Around The Clock” przetarła drogę rock’n’rollowi.

1982 „Film Polski” wycofał z konkursu o nagrodę Oscara film Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”. Motywacją tego działania była – jak to określano – nasilająca się kampania antypolska w Stranach Zjednoczonych; film Wajdy znalazł się na liście 5 filmów zagranicznych zakwalifikowanych do ostatniego etapu konkursu.

1982 Zmarła Maria Kownacka, pisarka. Autorka wierszy, bajek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci, Jest autorką cyklu przygód Plastusia, “Dzieci z Leszczynowej Górki”

1984 Premiera w telewizji MTV reklamówki Pepsi z udziałem Michaela Jacksona.

http://www.youtube.com/watch?v=uplQq5_k_ak

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Father Figure” – George Michael.

1991 James Brown wyszedł warunkowo z więzienia. Zwolniono go po 26 miesiącach z 6-letniego wyroku, który odsiadywał za posługiwanie się bronią i niebezpieczną jazdę samochodem pod wpływem narkotyków.

1994 Stwierdzono istnienie planet poza Układem Słonecznym. Prof. Aleksander Wolszczan odkrywa dwie planety okrążające słońce znajdujące się od Ziemi o 1300 lat świetlnych.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Pure Shores” – All Saints; UK Top Albums: “Rise” – Gabrielle.

2001 Premier Buzek przyjął dymisję ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego. Jako powód swojej rezygnacji podał okupowanie jego gabinetu przez posła Gabriela Janowskiego, co “sparaliżowało pracę resortu”. (Janowski w ten sposób chciał wymóc na ministrze utworzenie państwowego holdingu Polski Cukier). Nowym ministrem została poznanianka Aldona Kamela-Sowińska, a kilka godzin później Gabriel Janowski został wyprowadzony przez policję.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz