Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 28.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

28 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Dzień Kalewali, obchodzony w Finlandii w rocznicę opublikowania eposu narodowego

Urodzeni 28 lutego to romantycy, którzy nie w pełni wykorzystują wybitne zdolności. Zaskakują oryginalnymi poglądami, których łatwo nie zmieniają. Wytrwali w realizacji celów, aczkolwiek towarzyszy im niepewność i zwątpienie. Bardzo wrażliwi i uczuciowi, z wiekiem stają się znerwicowani.

Patronem dnia jest św. Roman, (ok. 400-463), początkowo pustelnik. Później z gromadzących się wokół niego uczniów założył w Condat pierwszy klasztor w Galii (południowa Francja).

Współpatronem dnia jest św. Hilary I, wybrany na Stolicę Piotrową w 461 r.

Imieniny obchodzą: Makary, Antoni, Erwin, Ludmiła, Roman, William, Oswald, Lubomir,

Makary to greckie imię tłumaczone jako szczęśliwy. Makary jest zdolnym kupcem, przemysłowcem lub finansistą. Jest żądny władzy, energiczny, sceptyczny i wiecznie zajęty. Można polegać na jego słowie.

Roman jest imieniem pochodzenia łacińskiego, oznacza “pochodzący z Rzymu”. Mężczyzna o tym imieniu jest urodzonym przywódcą, może pełnić odpowiedzialne kierownicze funkcje. Umie współpracować z ludźmi, troszczy się o ich byt, stara się wynagrodzić zaufanie, jakim go obdarzają. Posiada znakomitą pamięć, jest człowiekiem zaradnym, słownym i pracowitym. Prywatnie jest człowiekiem przeciętnym, poprawnym ojcem.

Złote Myśli na dziś:

– Ustępstwa kończą się tam, gdzie zaczynają się zasady. Harold Macmilian

– Gdy chcesz drugich poprawiać przyjrzyj się wpierw sobie, czy do poprawienia nie ma czego w tobie. Przysłowie

Po łacinie: Imperare sibi maximum est imperium. Panować nad sobą to najwyższa władza. (Seneka Młodszy (Filozof, Lucius Annaeus Seneca, ok. 3 – 65 p.n.e.)

Liczby: 160 mln ludzi zamieszkiwało na Ziemi 2000 lat temu

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1444 Rajcy Norymbergi wzywają władze miasta Poznania do przestrzegania swobód nadanych przez króla Władysława kupcom norymberskim.

1759 Wkroczenie wojsk pruskich do Poznania.

1819 Pod Zaniemyślem urodził się Ryszard Berwiński, etnograf, poeta, publicysta, działacz społeczny. W roku 1879 zmarł w nędzy i zapomnieniu. Był posłem na sejm pruski, następnie wyjechał do Paryża, później do Konstantynopola. W latach 1855–1871, podczas pobytu w Konstantynopolu, przystąpił do kozaków sułtańskich Sadyka Paszy, następnie aż do 1871 służył w 2. pułku dragonów otomańskich.

Skończyłem jednak patriotycznie,

Skończyłem czysto po polsku –

Bo nie skończyłem!

– Źródło: Don Juan poznański, II, 1844

W Poznaniu poeta został uhonorowany ulicą swojego imienia. Ulica Berwińskiego – krótka, lecz ruchliwa ulica w poznańskiej dzielnicy Łazarz. Biegnie ze wschodu na zachód, łącząc ul. Głogowską z ul. Matejki. Dawniej w tym miejscu płynął strumień, kierujący się w stronę Wildy. Jej przedłużenie w kierunku wschodnim to ul. Kanałowa, a ku zachodowi – plac i ul. Wyspiańskiego. Została wytyczona około 1900 r. i nosiła niemiecką nazwę Barthstrasse. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. jej patronem został Ryszard Berwiński. Północną pierzeję ulicy stanowi Park Wilsona, oddzielony betonową ażurową balustradą z balaskami, projektu (wraz z nadal czynnym szaletem podziemnym) Władysława Czarneckiego z lat 20. XX w. Po stronie południowej znajdują się trzy różnorodne budynki. Nr 1 to boczne skrzydło kamienicy przy ul. Głogowskiej, wzniesionej w latach 1927–1928 przez Władysława Czarneckiego. Wielkie prostokątne okno w połaci dachowej należało przed 1939 r. do atelier rzeźbiarza Ludwika Pugeta. Po II wojnie światowej wiele lat dach był zwieńczony charakterystycznym neonem zachęcającym do zwiedzania pobliskiej Palmiarni. Pod nr 2/4 wznosi się okazały trzypiętrowy budynek Szkoły Podstawowej nr 26, noszącej imię Ryszarda Berwińskiego. Został wzniesiony w latach 1903–1905 według projektu Heinricha Grüdera jako Szkoła Średnia (niem. Mittelschule), następnie Szkoła Wydziałowa, w stylu niemieckiego neorenesansu. Elewacje licowane są żółtą cegłą. W szczycie ryzalitu środkowego umieszczony jest zegar. Zwracają uwagę starannie wykonane portale z czerwonego piaskowca. Mieści się tu również szkolne schronisko młodzieżowe. Budynek nr 5 to elegancka willa z 1908 r., zapewne projektu Paula Genge, zbudowana dla prawnika Paula Ueckera. Ozdobiona jest neoklasycystyczną dekoracją sztukatorską, w tym kopiami antycznych reliefów. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski. W latach okupacji stała się rezydencją hitlerowskiego gauleitera Arthura Greisera. Po wojnie została siedzibą rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia – obecnie Radio Merkury. (na podstawie Wikipedii)

Zachęcamy do wycieczek szlakami znanych Polaków, w tym Ryszarda Berwińskiego: http://www.srodawlkp.org/pliki/swpm_w13.html

1837 Urodził się Józef Chociszewski, pisarz, księgarz i wydawca poznański. Autor wielu popularnych książek, utworów teatralnych i artykułów (ok. 300 pozycji); prowadził ożywioną działalność społeczną; organizator wielu stowarzyszeń kulturalno-oświatowych; wielokrotnie więziony i karany przez władze pruskie.

1945 Uruchomienie pierwszego po wyzwoleniu hotelu w Poznaniu – Royal, przy Świętym Marcinie, początek rejestrowania szkód wojennych.

1955 Zamknięcie ruchu tramwajowego na Starym Rynku w Poznaniu.

1959 W Poznaniu powstało Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Prezesem został profesor Tadeusz Szczurkiewicz.

1978 Ostatni seans w kinie Warta przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu.

Zdarzyło się 28 lutego

1066 Otwarto Opactwo Westminster.

1683 Urodził się Rene Antoine de Reamur, wynalazca termometru. Twórca metody wyrobu szkła matowego. W 1730 roku wprowadził tzw. skalę Reaumura o różnicy 80° pomiędzy temperaturą zamarzania i wrzenia wody, obecnie nie stosowana. Opisał jako pierwszy życie społeczne pszczół, badał też zjawisko regeneracji uszkodzonych narządów.

1759 Papież Klemens XIII zezwolił na tłumaczenie biblii na różne języki.

1797 W USA przyznano pierwszy patent na pralkę.

1813 Po zwycięskiej dla Moskwy kampanii wojennej 1812 roku Rosja i Prusy podpisały w Kaliszu porozumienie zaczepno-obronne, skierowane przeciwko Francji.

1825 Londyn i Moskwa podpisały traktat określający strefy wpływów na Pacyfiku. Anglicy uznali zwierzchnictwo Rosji nad Alaską.

1908 Urodził się Balthus – francuski malarz surrealista pochodzenia polskiego. Balthus – Baltazar Klossowski był jednym z nielicznych malarzy, którego prace jeszcze za życia znalazły się w Luwrze.

1922 Wielka Brytania zwróciła niezależność państwu egipskiemu po czterdziestu latach okupacji Niezmiernie dochodowy Kanał Sueski pozostał w jej rękach.

1924 Na zjeździe Międzynarodowego Komitetu Radiokomunikacji w Paryżu proklamowano tezę o wolności eteru.

1935 W Islandii zalegalizowano aborcję (w przypadku zagrożenia dla życia matki).

1945 KRN wydała dekret o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego wrogich elementów, czyli niezrehabilitowanych volksdeutschów.

1947 Urodził się Włodzimierz Lubański – najlepszy (obok Deyny i Bońka) polski piłkarz wszechczasów, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

1956 Forrester uzyskał patent na rdzeń pamięciowy komputera.

1957 Ukazał się pierwszy numer czasopisma dla dzieci „Miś”.

1967 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Ruby Tuesday” – The Rolling Stones. Była to druga strona singla “Let’s Spend The Night Together”.

http://www.youtube.com/watch?v=unzwhoRYvoI

1972 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Without You” – Nilson.

1980 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Crazy Little Thing Called Love” – Queen. To największy amerykański hit zespołu, który spędził 4 tygodnie na pozycji lidera i rozszedł się w ponad 1 mln kopii. Drugim nagraniem, które trafiło na szczyt magazynu Billboard było “Another One Bites The Dust”.

http://www.youtube.com/watch?v=-jQ560bfOMI

1983 Giovanni Vigliotto, został skazany na 34 lata więzienia za poligamię – był równocześnie żonaty ze 104 kobietami.

1984 Michael Jackson otrzymał aż osiem statuetek Grammy, wszystkie za album “Thriller”. Rekord ten w 2000 roku wyrównał Santana krążkiem “Supernatural”.

1986 George Michael poinformował o rozpadzie duetu Wham.

1986 Na ulicy Sztokholmu zamachowiec zastrzelił premiera Szwecji Olofa Palmego. Mimo wieloletniego śledztwa szwedzka policja nie odnalazła mordercy. Palme urodził się 30 stycznia 1927 roku. Był wybitną postacią szwedzkiej socjaldemokracji. Za jego rządów Szwecja umocniła politykę tzw. “aktywnej neutralności”.

1996 Księżna Walii Diana ogłosiła, że zgadza się na rozwód zaproponowany przez księcia Karola.

1997 Nr 1 europejskiej listy przebojów “Don’t Sapek” – No Doubt.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Baby One More Time” – Britney Spears; UK Top Album “Talk On Corners” – The Corrs.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz