Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 22.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

22 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (22 lutego 1889). Dlatego w ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich ten dzień jest okazją do zbiórki pieniędzy, na jakiś charytatywny cel, np. szpital, dom dziecka w swojej miejscowości.

Europejski Dzień Praw Ofiar Przestępstw

Cechy osoby urodzonej 22 lutego: to człowiek wrażliwy, dyskretny – okazuje zainteresowania filozoficzne. Można na nim polegać”. Chociaż jego natura jest dość bierna – to jednak, gdy zabierze się do pracy i wciągnie w jej tryby – można wówczas podziwiać jego zręczność i niezwykle skuteczne metody postępowania. Potrafi bowiem połączyć wszystkie, nawet nieskoordynowane części w jedną całość. Urodziny te obdarzają darami ducha i wybitnymi zdolnościami umysłowymi. Taki człowiek interesuje się szerszymi zagadnieniami, a wszystko, co dotyczy filozofii, metafizyki i budowy wszechświata – wywiera nań wpływ przyciągający. Sympatyczny w obcowaniu, dobrotliwy, serdeczny – ma zazwyczaj wielu przyjaciół. Można mu powierzyć najgłębsze tajemnice – nie zawiedzie niczyjego zaufania. Wadą jego jest chęć użycia, co może się zwłaszcza przejawiać w kierunku kulinarnym. Niezawsze jest uważny i niezbyt porządny. Potrafi również przejawiać upór i samowolę. Dzięki własnej nieostrożności może być narażony na straty. W gruncie rzeczy jest to jednak dobry człowiek. Jako wspólnik w interesach lub sprawach społecznych może być bardzo pożyteczny dzięki swej intuicji, przenikliwości i może zrównoważyć swych bardziej aktywnych partnerów.

W dniu dzisiejszym Kościół obchodzi Święto Katedry św. Piotra Apostoła w Rzymie. Czytania liturgiczne przypominają prymat św. Piotra i jego następców, biskupów rzymskich, także śmierć męczeńską Apostoła na miejscu, gdzie później została wzniesiona Bazylika pod jego wezwaniem.

W tym dniu Kościół przypomina również św. Małgorzatę z Kortony (1247-1297), mistyczkę i pokutnicę.

Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Makary

Makary – w języku greckim Makarios – imię oznacza „szczęśliwy”, „błogosławiony”.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1945 Kapitulacja Fortu VII „Colomb” w Poznaniu.

1952 Premiera opery Tadeusza Szeligowskiego „Bunt żaków” w Operze Poznańskiej. Libretto napisał Roman Brandstaetter. “Bunt żaków” to pierwsza opera, jaka powstała w Polsce po II wojnie światowej; prapremiera odbyła się 14 lipca 1951 r. we Wrocławiu. Akcję oparto na autentycznym zdarzeniu z 1549 roku, kiedy to w Krakowie żacy, rozgoryczeni niesprawiedliwością króla Zygmunta Augusta, pod wodzą zbuntowanego bakałarza opuścili miasto. Dzieło ma zręczną dramaturgię, a muzyka utrzymana w konwencji wielkiej opery historycznej zawiera liczne stylizacje tańców i pieśni polskiego renesansu, a także piękne i urozmaicone sceny chóralne.

1989 Wręczenie po raz pierwszy Nagrody im. Edwarda Raczyńskiego, ustanowionej przez Poznański oddział Stowarzyszenie Autorów Polskich Bogumile i Marcelemu Kosmanom za książkę „Sylwetki Wielkopolan”.

1992 Na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu podczas próby do przedstawienia „Król Lear” zmarł aktor Tadeusz Łomnicki. Grał w filmach między innymi “Piątka z ulicy Barskiej” Forda, “Pokolenie” Wajdy, “Ręce do góry” Skolimowskiego, “Pan Wołodyjowski” i “Potop” Hoffmana, autor wspomnień “Spotkania teatralne”.

http://www.youtube.com/watch?v=Md4Hjnp2VOg

2002 “Rzeczpospolita” zarzuciła metropolicie poznańskiemu, arcybiskupowi Juliuszowi Paetzowi molestowanie seksualne kleryków.

Zdarzyło się 22 lutego

1512 Zmarł Amarigo Vespucci, włoski żeglarz i odkrywca. Niemiecki kartograf Martin Waldseemüller w 1507 nazwał jego imieniem nowe odkryte kraje – Amerykę.

1732 Urodził się Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent USA.

1784 Z Nowego Jorku wyruszyła “Empress of China”, pierwszy statek handlowy wysłany ze Stanów Zjednoczonych do Chin. Dotarła tam 28. Sierpnia.

1810 Urodził się Fryderyk Chopin, uznany za najwybitniejszego kompozytora polskiego. Tworzył m.in. koncerty, mazurki, polonezy, nokturny i etiudy. Jego twórczość łączyła elementy polskiej muzyki ludowej i narodowej ze stylem romantycznym. Była inspiracją dla wielu późniejszych kompozytorów: Liszta, Wagnera, Brahmsa, Czajkowskiego czy Rachmaninowa. (Według rodziny Chopina, Fryderyk urodził się 1 marca, natomiast w metryce chrztu zapisana jest data 22 lutego 1810 roku). Zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu.

1814 Urodził się Oskar Kolberg – twórca podstaw polskiej folklorystyki i etnografii. Był autorem monumentalnej pracy: “Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”, dającego najpełniejszy obraz polskiej kultury ludowej

1821 Hiszpania sprzedała Florydę Stanom Zjednoczonym za 5 milionów dolarów.

1848 Wybuchło powstanie ludu paryskiego przeciw monarchii Ludwika Filipa – był to pierwszy przejaw rewolucyjnego wrzenia w Europie, zwanego Wiosną Ludów.

1879 Wraz z utworzeniem w Utica w stanie Nowy Jork pierwszego sklepu Franka Winfielda Woolwortha, gdzie “nie było towarów droższych niż za 5 centów”, rozpoczęła działalność pierwsza sieć handlowa.

1886 Londyński “The Times” zamieścił na swych łamach jako pierwsza brytyjska gazeta stałą rubrykę.

1920 Pierwszy sztuczny królik został wykorzystany w wyścigach psów (Emeryville Calif).

1932 Urodziła się Anka Kowalska, pisarka, współzałożycielka KOR. Autorka powieści “Pestka”, zbiorów poezji “Psalm z doliny”, “Spojrzenie”.

1937 W Warszawie został uruchomiony II Program Polskiego Radia.

1939 Na lotnisku Okęcie w Warszawie rozpoczęły się próbne loty nowego polskiego myśliwca PZL 50 Jastrząb.

1956 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Lisbon Antigua” – Nelson Riddle.

1960 Urodził się Marek Kościkiewicz, lider grupy De Mono, kompozytor, wokalista, założyciel wytwórni Zig-Zac i miesięcznika “Machina”.

1962 Uruchomiono rurociąg „Przyjaźń” transportujący ropę naftową z Uralu.

1968 Grupa Genesis wydała pierwszego singla “The Silent Sun”. Później Peter Gabriel i Tony Banks opowiedzieli, że napisali piosenkę w stylu Bee Gees, by wywrzeć wrażenie na swym ówczesnym producencie Jonathanie Kingu, fanie tamtego tria.

1975 Urodziła się Drew Barrymore, amerykańska aktorka (ET, Aniołki Charliego)

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “New Kid In Town” – The Eagles. Był to pierwszy singiel z albumu „Hotel California”, pierwszego krążka zespołu, który osiągnął nakład powyżej miliona egzemplarzy. Pochodząca z albumu “Hotel Kalifornia” piosenka zdobyła w 1977 roku nagrodę Grammy w kategorii “Best Arrangement For Voices”.

1987 Zmarł najsławniejszy twórca pop-art Andy Warhol.

1992 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Stay” – Shakespeare’s Sister. Nagranie spędziło na topie 8 tygodni. Grupę tworzyły dawna wokalista zespołu Bananarama, Siobham Fahey oraz Marcela Detroit.

1994 Synod Kościoła anglikańskiego przyjął zmiany w prawie kanonicznym legalizujące udzielanie kobietom święceń kapłańskich.

1995 Aktorka Pamela Anderson poślubiła na plaży w Meksyku Tommy’ego Lee, byłego perkusistę Motley Crue. Rozwiedli się kilka lat później. Mają dwóch synów – Dylana i Brandona.

1997 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Don’t Speak” – No Doubt.

2003 Adam Małysz zdobył złoty medal mistrzostw świata na skoczni K-120 w Predazzo. Za skoki na odległość 134 i 136m Polak otrzymał łączną notę 289,0 punktów.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “All I Have” – Jennifer Lopez feat. JJ COOL; US Top Album: “Get Rich or Die Tryin” – 50 CENT.

http://www.youtube.com/watch?v=LqMtpV9EaoI

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz