Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 21.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

21 LUTEGO Słońce w znaku Ryb

Urodzeni 21 lutego są zdominowani przez strefę ducha. Ich bogate życie wewnętrzne niejednokrotnie zastępuje im rzeczywistość. W trudnych chwilach tam właśnie szukają ucieczki. Są niezwykle wrażliwi i delikatni. Większość ich działań ma podłoże uczuciowe. W kontaktach międzyludzkich są serdeczni i weseli, mają duże poczucie humoru. Można im zawierzyć nawet największe tajemnice oraz szukać u nich zrozumienia w swoich kłopotach i rozterkach. Na życie patrzą przez różowe okulary, co jest nieraz przejawem lekkomyślności. Spotykają ich z tego tytułu niejednokrotnie porażki. Najbardziej cenią sobie życie wygodne i spokojne, bardziej bierność niż działanie.

Patronem dnia jest św. Piotr Damiani, urodzony w 1007 r., kapłan w zakonie Benedyktynów, później biskup Ostii i kardynał. Był doradcą kilku papieży, występując jako zwolennik reform, które zrealizował już po jego śmierci (1072 r.) papież Grzegorz VII. Św. Damiani pozostawił po sobie liczne dzieła teologiczne, zbiory kazań, a także utwory poetyckie. Papież Leon XII (1823-1829) ogłosił go doktorem Kościoła.

Imieniny obchodzą: Irena, Eleonora, Fortunat, Piotr, Robert, Kiejstut, Feliks

Irena popularne w wielu krajach, imię pochodzące od greckiego słowa eirene, czyli pokój, przyjęte do łaciny w formie Irena. Imię używane dopiero od XVIII wieku. Imię oznacza więc osobę miłującą i niosącą pokój. Eirene była u greków boginią pokoju, otaczano ją wielką czcią, a jej posąg stał na agorze, czyli greckim rynku. Jeśli chodzi o charakter Ireny, to jest ona bardzo wrażliwa i ambitna, zawsze skłonna przyjmować na siebie dużą odpowiedzialność i służyć dobrą radą w potrzebie. Ma naturę niepoprawnej optymistki i marzycielki a jej pragnienia, nawet te najbardziej szalone, potrafią się szybko spełniać. Ulubionym jej kolorem jest żółty a zdrobniale można do niej mówić Irenka, Ircia, Irka lub Ira.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1399 Rajcy miasta Poznania po zasięgnięciu opinii stelmachów i kołodziejów polecają pachołka Wawrzyńca Rothe rajcom Starego Miasta Torunia.

(na podstawie Kodeksu Dyplomatycznego Wielkopolski)

1521 Król Zygmunt August nadał Poznaniowi prawo składu. Prawo składu to obowiązek, stawiany kupcom przejeżdżającym przez miasto, zatrzymania się w nim na pewien okres i wystawienia na sprzedaż przewożonych towarów. Stosowane było od XIII w. do XVIII w.

1843 W poznańskim Hotelu Bazar odbył się koncert Ferenca Liszta, światowej sławy pianisty i kompozytora, jeden z czterech, jakie dał w podczas pobytu w naszym mieście, zawsze przed kompletem publiczności. Recenzenci prześcigali się w peanach na jego cześć. Dziennikarze uznali, że główną cechą jego talentu jest wrażliwość na “charakter każdego uczucia świat moralny poruszającego” i umiejętność oddania tych uczuć w muzyce. Na co innego zwrócił uwagę Ignacy Griesinger, gospodarz poznańskiego Bazaru, w którym zamieszkał muzyk. Oburzony zachowaniem Liszta – który nie otrzymawszy zamówionego przez siebie wina, zwymyślał obsługę hotelu, “że tu po świńsku, zwyczajnie jak u Polaków” – odpisał mu w liście, że “szanuje jego talent, ale świństwo dopiero w Bazarze nastało, gdy on przyjechał, gdyż ustawicznie się opijając, rzyga po stancjach”. (na podstawie: art. Dainy Kolbuszewskiej, w Gazecie Wyborczej z 2006 r)

1861 Pierwsze walne zgromadzenie Centralnego Towarzystwa Gospodarczego w zaborze pruskim. Jego celem było propagowanie nowoczesnych metod rolniczych w uprawie ziemi i hodowli poprzez organizowanie stacji doświadczalnych, wystaw, zebrań, dyskusji, wycieczek, konkursów oraz poprzez publikowanie wyników w prasie i czasopismach (główne wydawnictwo: Ziemianin). Jednym z najważniejszych wydarzeń w pracy organicznej lat 1871-1914, było powołanie przez Centralne Towarzystwo Gospodarcze, na „patrona” kółek włościańskich Maksymiliana Jackowskiego w 1873 roku. Okazał się nieprzeciętnym organizatorem. Doprowadził do powstania, do końca XIX wieku, niemal 200 kółek. W swej działalności sygnalizował też pruskim władzom, iż chłop polski nie jest „ciemny” i nie stanowi wiernego, pasywnego, poddanego monarchii pruskiej.

1930 W kinie “Apollo” odbyła się 1. w Poznaniu projekcja filmu dźwiękowego “Upadły anioł”

1939 W Wieszczyczynie koło Śremu urodził się Zdzisław Fortuniak, biskup, sufragan poznański. Jego dewiza: Semper Tecum – Zawsze z Tobą

1940 Arthur Greiser, wydał zarządzenie w sprawie eutanazji wszystkich psychicznie chorych w Kraju Warty.

1982 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Estkowskiego dla uczczenia uczestników akcji „Bollwerk”. W 1942 roku Garbary spowiła chmura dymu. W ciągu jednej nocy spłonęła ciepła odzież dla żołnierzy Wehrmachtu, którzy utknęli w rosyjskim śniegu i mrozie. Na ul. Szyperskiej, nad brzegiem Warty stoi dziś nowe osiedle. W czasie II wojny był tu port rzeczny. Niemcy urządzili w nim magazyny zaopatrzeniowe dla Wehrmachtu, które już latem 1940 r. znalazły się na celowniku dowództwa Armii Krajowej. Na początku 1942 zaplanowano akcję dywersyjno-sabotażową. Porucznik Czesław Surma przekazał wtedy dowódcy Lotnego Oddziału Dywersji Bojowej, poznaniakowi, starszemu sierżantowi Michałowi Garczykowi (pseud. “Kuba”) informację, że w magazynach są wielkie ilości ciepłej odzieży dla – pobitego po raz pierwszy pod Moskwą – Wehrmachtu. To musiał być ważny dla Niemców obiekt, bo rozkaz przeprowadzenia akcji pod kryptonimem “Bollwerk” wydał z Londynu Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Garczyk zorganizował dwunastoosobowy lotny pluton. Konspiratorzy przygotowali ręcznie skręcane ze słomy lonty. Wciągnęli do pracy konspiracyjnej robotników portu i “Ślepego Antka” – Antoniego Gąsiorowskiego, juchtę (przywódcę) eki z Chwaliszewa z jego czterema kumplami. Nikt nie znał tak dobrze terenu akcji jak juchta z Garbar. Na trzy dni przed nią został zaprzysiężony do AK. Grupa bojowa “Kuby” zakradła się do magazynów w nocy z 20 na 21 lutego 1942. Zakładali lonty i zapalniki z opóźnionym zapłonem w najważniejszych miejscach portu. Nad ranem podpalili lonty. Niemcy oszacowali swoje straty na 1,5 mln marek. Zdaniem historyków szkody były jeszcze większe. Okupanci sądzili początkowo, że pożar wywołało zwarcie instalacji elektrycznej. Dopiero śledztwo gestapo ustaliło, że magazyny padły ofiarą dywersantów. Gestapo aresztowało 70 członków grupy Garczyka. Wielu z nich zginęło w trakcie brutalnych przesłuchań, innych stracono. Sierżant Garczyk zginął na Młyńskiej. “Ślepy Antek” – w czasie przesłuchania z zawiązanymi rękoma rzucił się do gardła jednego z gestapowców i przegryzł mu tętnicę.

(na podstawie Gazety Wyborczej)

1993 Otwarcie całorocznego centrum narciarskiego Malta Ski nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu.

1998 W Poznaniu odbyło się spotkanie szefów państw tzw. Trójkąta Weimarskiego – Polski (A.Kwaśniewskiego), Niemiec (H.Kohla) i Francji (J.Chirac).

Zdarzyło się 21 lutego

1574 Koronacja Henryka Walezego na króla Polski w katedrze wawelskiej.

1613 Syn patriarchy moskiewskiego Michaił Romanow objął tron carski dając początek dynastii Romanowów w Rosji.

1795 Holendrzy oddali wyspę Cejlon na Oceanie Indyjskim we władanie Brytyjczykom.

1804 Pierwszy parowóz szynowy Invicta zbudowany przez Richarda Trevithicka odbył swoją jazdę próbną w walijskim Cardiff. Prace Trevithicka były później inspiracją dla konstrukcji Stephensona, ale sam wynalazca zmarł w nędzy.

1842 John Greenough opatentował maszynę do szycia.

1878 W New Haeven w USA wydano pierwszą na świecie książkę telefoniczną. Zawierała 50 nazwisk.

1893 Urodził się Andres Segovia – gitarzysta hiszpański. Uważany jest za najwybitniejszego współczesnego wirtuoza tego instrumentu; upowszechnił techniki gry na gitarze klasycznej.

1916 Pod Verdun rozpoczęła się najbardziej krwawa bitwa I wojny światowej. Po obu stronach życie straciło około 1 miliona osób. Trwała do 18.12.1916.

1920 Odbyły się pierwsze zawody w narciarstwie w Zakopanem zorganizowane przez PZN.

1931 Urodziła się polska aktorka Anna Milewska. Zagrała wiele ról teatralnych i kinowych, m.in. w „Żywocie Mateusza” oraz w serialach telewizyjnych – w „Rodzinie Połanieckich” i w„ Złotopolskich”.

1931 We Wrocławiu odbył się pierwszy poza USA lot rakiety napędzanej płynnym paliwem.

1931 Po raz pierwszy zaprezentowano właściwości Alka Seltzer.

1936 W Zakopanem uruchomiono kolejkę liniową na Kasprowy Wierch.

1946 Utworzono ORMO – Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej.

1947 Edwin Herbert Land zaprezentował w Nowym Jorku pierwszy przenośny aparat fotograficzny o nazwie Polaroid.

1957 Ustalono status księcia małżonka w Wielkiej Brytanii. Przedtem pozycja męża aktualnie panującej królowej nie była najwyższa: był on jedynie księciem małżonkiem i pełnił często rolę osoby towarzyszącej królowej. Ta sytuacja uległa zmianie gdy mąż królowej Elżbiety II, książę Filip Mountbatten otrzymał godność księcia Zjednoczonego Królestwa, zarazem księcia Edynburga. Obecnie książę małżonek królowej brytyjskiej tytułowany jest jako Prince Philip, Duke of Edinburgh.

1960 Urodził się Krzysztof “JARY” Jaryczewski, były wokalista grupy Oddział Zamknięty. Z formacją nagrał m.in. piosenki „Obudź się” i „Andzia”.

1966 The Beatles wydali swój singel “Nowhere Man”.

1970 Debiut Jackson 5 w TV w programie “American Bandstand”.

1972 W Polsce zapowiedziano budowę pierwszej elektrowni atomowej. Termin ukończenia określono na rok 1982.

1972 Richard Nixon został pierwszym prezydentem USA, który złożył wizytę w Chinach w czasie sprawowania swego urzędu. Wcześniej do Państwa Środka jeździli jedynie byli prezydenci USA.

1975 Komisja Praw Człowieka ONZ oskarżyła Izrael o naruszanie norm prawa międzynarodowego na terenach okupowanych krajów arabskich.

1976 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „December 1963 (Oh What A Night)” The Four Seasons.

1978 Józef Łuszczek jako pierwszy reprezentant Polski zdobył tytuł mistrza świata w biegu narciarskim na dystansie 15 km.

1986 W RPA otwarto dla wszystkich ras dzielnice białych w Johannesburgu i Durbanie. Był to pierwszy przełom w polityce apartheidu, stosowanej w tym kraju. pog

1987 Europe – Rock The Night – numerem 1 w 258 notowaniu Listy Przebojów Programu 3

http://www.youtube.com/watch?v=Evp3dMKdDyE

1988 W Londynie, pod peronem ósmym na Kings Cross Station, robotnik odkrył grób legendarnej królowej Boadicei, która w 60 roku n.e. była przywódczynią powstania przeciwko Rzymianom. Rebelia ta została stłumiona a Boadicea popełniła samobójstwo, by nie uczestniczyć jako jeniec w tryumfie Rzymian.

1994 Krzysztof Kieślowski otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie za reżyserię filmu “Trzy kolory. Biały”.

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „My Heart Will Go On” – Celine Dion. Nagranie pochodzi z filmu „Titanic” i otrzymało Oscara.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „…Baby One More Time” – Britney Spears; UK Top Album „Talk On Corners” – The Corrs.

http://www.youtube.com/watch?v=TKo4fFVymqk

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz