Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 21.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

21 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Dzień Babci

Barbados – Dzień Errola Barrowa

Dominikana – Święto Matki Boskiej z Altagracia

Urodzeni 21 stycznia są bardzo silni psychicznie. Pragną oddziaływać na innych, pomaga im w tym wybitna inteligencja oraz zdecydowanie i determinacja w działaniu. Dużą ich zaletą jest to, że potrafią się we właściwym momencie skoncentrować. Jeżeli zdobędą władzę potrafią ją utrzymać, gdyż nie brak im zdolności przywódczych. Są dużymi egoistami.

21 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Agnieszkę i św. Fruktuoza z Tarragony

Patronką dnia jest św. Agnieszka, dziewica i męczennica (ok. 305 r.). Jedna z najbardziej popularnych świętych czasów starożytnych. Na miejscu, gdzie miała być zamęczona, wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem. Zgodnie z dawną tradycją, w tej świątyni papież święci dwa białe baranki, z których wełny sporządza się paliusze, ofiarowywane później wysokim dostojnikom kościelnym (arcybiskupom, metropolitom i innym) jako oznakę ich władzy.

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Jarosław, Jarosława, Karol, Długomił, Epifani, Epifaniusz, Eulogia, Eulogiusz, Inez, Józef, Marcela, Meinrad, Patrokles, Publiusz i Sobiesława

Agnieszka to imię greckie, oznacza – czysta, bez skazy, w Polsce używane w formach Agnieszka, Agneta, Jagna, Jagosza.

Przysłowie:, „Kiedy Agnieszka wypuści śnieg z mieszka to go nie powstrzyma aż do Franciszka” (2.IV)

Jarosław, imię słowiańskie, oznacza osobę sławną ze swojej surowości, panowania

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1814 Urodził się Władysław Kosiński, powstaniec wielkopolski, działacz polityczny i społeczny. Był członkiem Centralizacji Poznańskiej. Za udział w konspiracji skazany w procesie Berlińskim na śmierć. Dzięki wybuchowi rewolucji marcowej został wypuszczony, później brał udział w powstaniu wielkopolskim, którego był współorganizatorem. W latach 1863 i 1864 był powtórnie więziony. Władysław Kosiński zajmował się również publicystyką, wydał m.in. Sprawa polska z r. 1846 przed sąd opinji publicznej wytoczona (Poznań 1850), Polityka naturalna Polski (Poznań 1851), Odpowiedź na Ludwika Mierosławskiego: Powstanie poznańskie w r. 1848 (Targowa Górka 1861).

1832 Urodził się ksiądz Augustyn Szamarzewski, działacz społeczny i gospodarczy, patron Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych w zaborze pruskim.

1924 Zmarł Henryk Opieński, polski kompozytor, muzykolog, dyrygent. Ważniejsze kompozycje: opery (Maria 1924, Jakub Lutnista 1927), poematy symfoniczne (Lilla Weneda 1908, Zygmunt August i Barbara 1912), kantaty, muzyka kameralna i fortepianowa, pieśni chóralne i solowe. Po pierwszej wojnie zorganizował i do 1926 kierował Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu. W 1925 przez kilka miesięcy sprawował obowiązki dyrektora Opery w Poznaniu. W tym samym roku z jego inicjatywy został założony “Przegląd Muzyczny”, który prowadził do 1926. Ponadto w 1923 był prezesem Wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych. W 1924 współorganizował 11. Wielkopolski i 2. Wszechpolski Zjazd Kół Śpiewaczych. W październiku 1925 został wybrany wiceprezesem Zjednoczenia Polskich Związków Śpiewaczych.

1945 Wyzwolenie Gniezna spod niemieckiej okupacji.

1945 Wyzwolenie hitlerowskiego obozu w Żabikowie.

1963 Urodził się Mariusz Sabiniewicz, polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, który zyskał popularność rolą w serialu telewizyjnym M jak miłość. Związany był z poznańskim teatrami Polskim i Nowym. Zaraz po szkole filmowej w Łodzi trafił do Teatru Polskiego w Poznaniu. I miał tu tłum – liczony w setkach – wielbicielek, które przychodziły na “Dziady” z nim jako Konradem, niczym na koncert rockowy. Szybko stał się etatowym amantem, a dziewczęta “chodziły na Sabiniewicza”. Potem przez lata był związany z Teatrem Nowym. Wystąpił też w kilku filmach, a debiutował w serialu telewizyjnym “Pogranicze w ogniu”. Widzowie znali go też z ról w niezwykle popularnych w ostatnich latach serialach “M jak miłość” i “Na dobre i na złe” oraz w “Kryminalnych”.

Zdarzyło się 21 stycznia

1506 Papież Juliusz II założył Gwardię Szwajcarską. Złożona była z nieżonatych ochotników, obeznanych ze sztuką wojenną. Ich stroje zostały zaprojektowane przez samego Michała Anioła i są noszone również współcześnie

1513 Zmarł papież Juliusz II. Był inicjatorem budowy bazyliki watykańskiej i zleceniodawcą fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, wykonanych (w ogniu sporów między papieżem i artystą) przez Michała Anioła Buonarrotiego.

1793 Zgilotynowany został Ludwik XVI, król Francji.

1874 Urodził się Wincenty Witos, działacz i teoretyk polskiego ruchu ludowego. Rolnik, wójt w Wierzchosławicach, na każdym kroku podkreślał, nawet wyglądem i manierami, swoje pochodzenie. Był trzykrotnym premierem rządu RP.

1912 Urodził się Alfred Szklarski – pisarz. Znany przede wszystkim jako autor cyklu powieściowego dla młodzieży o przygodach Tomka Wilmowskiego.

1925 Urodził się Benny Hill, komik angielski

1950 Na Trinidadzie urodził się Billy Ocean (wł. Leslie Sebastian Charles), popularny w latach 80-tych piosenkarz dyskotekowy. Wylansował m.in. “Carribean Queen”, “When The Going Gets Tough”.

1954 W Nowym Jorku przedstawiono gazowy napęd dla samochodu.

1972 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “American Pie” – Don McLean.

1976 Urodziła się Emma Bunton, bardziej znana jako Baby Spice, piosenkarka Spice Girls.

1976 Odbył się pierwszy lot ponad dźwiękowego samolotu pasażerskiego, wykonany równocześnie przez dwa samoloty typu Concorde. Jeden, należący do Air France, na trasie Paryż – Rio de Janeiro, drugi, w służbie British Airways, na trasie Londyn – Bahrajn.

1977 We Włoszech zalegalizowano aborcje.

1979 W mediolańskiej La Scali odbyła się pierwsza w dziejach tego teatru premiera polskiej opery – “Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego.

1991 Podczas spotkania w Nowym Jorku przedstawiciele siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata postanowili zredukować większą część zadłużenia zagranicznego Polski i Egiptu.

http://www.youtube.com/watch?v=S6uEjifqTaI

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz