Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

2 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Przysłowie: „Czasem kwietnia pora letnia, czasem zwiedzie w marzec zjedzie”.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.

Urodzeni 2 kwietnia to wybitne umysłowości i duże indywidualności. Dążą do tworzenia rzeczy wielkich i oryginalnych. Godna podziwu jest u nich siła ducha. Odznaczają się wielką pracowitością. Z niczego łatwo nie rezygnują, nie unikają walki. Często prezentują postawę agresywną, są pożądliwi, nieraz do przesady. Niejednokrotnie działają destrukcyjnie na rzeczy i sprawy, które z trudem budowali.

Patronem dnia św. Franciszek z Paoli, zakonnik i pustelnik (1416-1507), jako kilkunastoletni chłopiec wstąpił do franciszkanów. Później został pustelnikiem. Z gromadzących się wokół niego innych pustelników utworzył zgromadzenie zakonne tzw. Braci najmniejszych (Fratres minimi) o bardzo surowej regule. Zatwierdził ją papież Syktus IV w 1474 r.

Imieniny obchodzą: Franciszek, Urban, Władysław

Franciszek – pierwotnie frank, franco oznaczało człowieka wolnego, należącego do germańskiego plemienia Franków, później na pochodzącego z Francji. Franciszek z Asyżu nosił jako pierwszy to popularne obecnie imię. Był synem kupca włoskiego i Francuzki. Naprawdę nazywał się Giovanni Bernardone. Według tradycji imię Francesco, co po włosku oznacza „Francuzik” – było przydomkiem nadanym mu przez ojca, który gardził francuskimi manierami syna.

W Polsce imię używane od XIII wieku w formach; Franciszek, Franek, Francik, Francek, Franc, Froncek.

Franciszek jest mężczyzną wrażliwym, o szlachetnym sercu i dobrym charakterze. Potrafi zawsze i wszędzie udzielić dobrej rady, zawsze znajduje się w odpowiednim momencie obok jej potrzebujących. Lubi dbać o dom i rodzinę. Przebywając na łonie natury lubi rozmyślać, poddawać się refleksji, nie obce mu są dyskusje na tematy metafizyczne.

Urban, imię pochodzi od łacińskiego słowa urbanus, co można tłumaczyć jako miejski, obyty, wykształcony.

Władysław to czeska forma starego imienia słowiańskiego, które na gruncie polskim przyjęło postać Włodzisław, zlatynizowana forma tego ostatniego imienia brzmiała Ladislaus z czego później powstał Ładysław i Władysław.

Cytaty na dziś:

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy, co i marzenia. Władysław Stanisław Reymont

Zaręczyny pod płotem, a wesele potem. Przysłowie polskie

Prawo Murphy’ego: Ciężar upuszczonej części jest wprost proporcjonalny do stopnia złożoności i ceny obszaru uderzonego.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1662 Zmarł Kasper Drużbicki, jezuita, poeta ascetyczny, rektor kolegium jezuickiego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1621 w Poznaniu. W zakonie obejmował ważne stanowiska, m.in. był prowincjałem polskim, rektorem Kolegium Jezuickiego w Kaliszu i Poznaniu (1644–1647, 1657–1662). Był gruntownie oczytany, miał świetną znajomość Biblii i kulturę duchową (znał mistykę nadreńską), humanistyczną, filozoficzną. Miał bogate życie wewnętrzne, w tym doświadczenia mistyczne. Zainicjował nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, stając się w Europie prekursorem kultu Serca Chrystusa na długo przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial. Jest wybitnym prozaikiem epoki baroku.

1786 Urodził się Edward Raczyński, podróżnik, działacz społeczny, fundator biblioteki. W latach 1806-1809 służył w armii napoleońskiej i w wojsku Księstwa Warszawskiego. Odznaczony orderem Virtuti Militari. Działacz polityczny i społeczny Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1841 został roku posłem na sejm prowincjonalny w Poznaniu. Opowiadał się za współpracą z Hohenzollernami, ale przy zachowaniu polskości. Opracował memoriał w sprawie używania języka polskiego przekazany królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV.

W swym majątku w Rogalinie zgromadził bardzo bogaty księgozbiór, po części pochodzący z zasobów bibliotecznych kasowanych przez władze pruskie zakonów. Księgozbiór ten stał się podstawą do utworzenia Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (1829), której był fundatorem.

Na skutek doniesień o odnalezieniu podczas związanych z budową poznańskiej Cytadeli ekshumacji na cmentarzu winiarskim (1828) szczątków osób rzekomo pogrzebanych żywcem, zdecydował o ufundowaniu w Poznaniu Przysionka śmierci (zwanego również domem dla pozornie zmarłych). Była to swoista kostnica przeznaczona dla osób obawiających się pogrzebania za życia. Ostatecznie jednak projekt zrealizowany został dopiero na podstawie testamentu Raczyńskiego przez jego syna Rogera w 1848 roku. Raczyński był propagatorem oświaty higienicznej w Wielkopolsce. W 1831, po epidemii cholery, przywleczonej przez wojska rosyjskie do sąsiedniego Królestwa Polskiego, współfinansował założenie pierwszego wodociągu w Poznaniu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wzniósł (1841) pomnik Hygei autorstwa Alberta Wolffa (obecnie, po remoncie, przed Biblioteką Raczyńskich na pl. Wolności w Poznaniu).

1896 Urodził się Franciszek Raszeja, lekarz ortopeda. W 1931 r został dyrektorem szpitala ortopedycznego w Swarzędzu. Równocześnie kierował polikliniką ortopedyczną w Poznaniu. Doprowadził w roku 1935 do ponownego otwarcia szpitala ortopedycznego Uniwersytetu Poznańskiego i objął jego kierownictwo, a roku później uzyskał tytuł profesora. Po zakończeniu działań wojennych we wrześniu 1939 roku pracował jako lekarz w Warszawie i nauczał na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Raszeja skontaktował się z przebywającym w warszawskim getcie profesorem Ludwikiem Hirszfeldem i zorganizował akcje krwiodawstwa na rzecz ludności żydowskiej. Jego imieniem nazwano Szpital Miejski w Poznaniu, przy ul. Mickiewicza (otwarty w 1953 roku).

1899 Urodził się Bazyli Wojtowicz, rzeźbiarz. Twórca m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów na ASP w Warszawie od roku 1936 prowadził w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu pracownie rzeźby dekoracyjnej. Od roku 1938 prowadził pracownię rzeźby monumentalnej. W 1956 roku został profesorem nadzwyczajnym PWSP. W latach 1963-1969 był prodziekanem Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby.

1921 W Poznaniu otwarto pierwsze targi.

1964 W Poznaniu urodziła się Aldona Jankowska, polska aktorka. W Szymon Majewski Show parodiuje m.in. Danute Hojarską, Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Zdarzyło się 2 kwietnia

1725 Urodził się Giovanni Ciacomo Casanova Di Seingalt – pamiętnikarz włoski, Wenecjanin, piszący po francusku. Swobodnemu trybowi życia, zamiłowaniu do podróży i głośnym przygodom miłosnym zawdzięczał opinię awanturnika i uwodziciela kobiet. W swoich „Pamiętnikach” opisał m.in. swój pobyt w Polsce.

1792 Dolar stał się jednostką monetarną USA, wprowadzono złote monety o nominałach $10, $5 oraz $2.50 a także srebrne dolarówki, ćwierćdolarówki, dziesięcio- i pięciocentówki.

1805 W Odense urodził się Hans Christian Andersen, duński autor baśni.

1834 Urodził się Frédéric Auguste Bartholdi, rzeźbiarz francuski. Autor „Wolności świecącej nad światem”, statuy wskazującej wejście do portu w Nowym Jorku. Amerykanie rzeźbę nazwali „Statua Wolności”

1889 Charles Hall otrzymał patent na pierwszą praktyczną technologię produkcji aluminium.

1914 Urodził się Alec Guinness, brytyjski aktor. Za rolę pułkownika Nicholsona w filmie Most na rzece Kwai otrzymał Oscara. Do historii kina przeszły także jego role w Lawrence z Arabii, czy Gwiezdnych wojnach (jako Obi-Wan Kenobi). (zm. 2000).

1932 Urodziła się Joanna Chmielewska, polska powieściopisarka. Chętnie czytana przez młodych czytelników (Nawiedzony dom, Wielkie zasługi, Skarby, Tajemnica).

1928 Urodził się Serge Gainsbourg, francuski aktor, wokalista, pianista, gitarzysta i kompozytor. Jego największym przebojem był kontrowersyjny utwór nagrany w duecie z Jane Birkin – “Je T’Aime… Moi Non Plus” z 1969 roku.

1941 Niemcy: Pierwszy lot samolotu z napędem odrzutowym, Heinkla He-280.

1945 Urodziła się Linda Hunt, aktorka. Mierząca zaledwie 1.45 m wzrostu aktorka zasłynęła jako jedyny w historii odtwórca roli przeciwnej swej płci uhonorowany Oscarem. W 1982 w Roku niebezpiecznego życia Petera Weira zagrała mężczyznę – Billy’ego Kwana, fotografa oprowadzającego australijskiego dziennikarza po Dżakarcie w przeddzień upadku Sukarno. W następnym roku za tę rolę zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

1951 W Zakładach Starachowickich po raz pierwszy w Polsce rozpoczęto taśmową produkcję samochodów ciężarowych „Star-20”.

1953 Urodził się Krzysztof Krauze, polski reżyser filmowy (Mój Nikifor, Plac Zbawiciela, Dług, Gry uliczne).

http://www.youtube.com/watch?v=7GgNaIQoD0o

1970 Premiera filmu “Jak rozpętałem II wojnę światową”.

http://www.youtube.com/watch?v=WbXORfYms0Y

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Dancing Queen” – ABBA. To jedyny “numer jeden” szwedzkiego zespołu w USA.

1982 Argentyna zajęła brytyjskie wyspy Falklandy – Malwiny. Rozpoczęła się wojna pomiędzy tymi państwami.

http://www.youtube.com/watch?v=ZWLX6NgOjew

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Fool Again” – Westlife. To piąty z rzędu “number one” Irlandczyków; UK Top Album „Supernatural” – Santana.

2005 Zmarł papież Jan Paweł II.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz