Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 1.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

1 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Prima Aprilis – zwyczaj żartobliwego oszukiwania i zwodzenia, znany już w starożytnym Rzymie. Do Polski przybył w XVI wieku z Zachodu

Tydzień Ochrony Wód – obchodzony zawsze w pierwszym tygodniu kwietnia

Międzynarodowy Dzień Ptaków – obchodzony od 1906[‘- r. na mocy konwencji o ochronie ptactwa użytecznego

Cypr – Dzień EOKA

Iran – Święto Republiki Islamskiej

Przysłowia:

Kwiecień, gdy jest suchy nie daje otuchy.

W kwietniu nasienie miej, orz, bronuj i siej.

Urodzeni 1 kwietnia są dumni i odważni, odznaczają się wszechstronnymi zdolnościami i niezwykłą energią. Ambicje inspirują ich do coraz większych zadań. Nie znają trwogi, nieraz zbytnio ryzykują. W uczuciach są stali i wierni. Można na nich polegać w przyjaźni lub w trudnych sytuacjach.

Dużo zyskują w oczach najbliższego otoczenia, o ile potrafią ograniczyæ swoją wyniosłośæ i egoizm. Również ekscentryczność nie dodaje im splendoru.

1 Kwietnia Kościół Katolicki wspomina świętego Hugona z Grenoble

Pochodził z hiszpańskiej rodziny książęcej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk papieża Grzegorza VII i był gorliwym zwolennikiem jego reform. Pod koniec życia wstąpił do klasztoru kartuzów w Chartreuse, którego, jeszcze jako biskup, był współzałożycielem.

Imieniny obchodzą: Grażyna, Hugon, Zbigniew, Irena, Teodor

Grażyna to imię pochodzenia litewskiego, oznacza – „piękna”, podobno imię to utworzył Adam Mickiewicz. Grażyna jest kobieta starającą się żyć własnym życiem i nie zwracać na siebie zbyt wielkiej uwagi. Nie szuka potwierdzenia własnych zalet ani nie pragnie szukać wytłumaczenia własnych wad kosztem innych. Zna swoja wartość i to jej wystarcza. Jest bardzo miła w sposobie bycia, wesoła i bezstresowa. Lubi rozmyślać w samotności, czytać romantyczne książki i przebywać na łonie natury. Jej ulubiony kolor to żółty a zwierzę kot. W innych językach imię to nie występuje.

Hugon, to najczęściej spotykana w Polsce forma imienia Hugo.

Zbigniew; obecnie w Polsce ogólnie przyjęta i prawie wyłącznie używana forma samodzielnego imienia, powstała na skutek mylnego odczytania w XIX wieku w dokumentach staropolskiech imienia Zbygniew.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1871 W Poznaniu ukazał się nowy dziennik „Orędownik”, pod redakcją Maksymiliana Jackowskiego. To prawicowy dziennik wydawany w Poznaniu w latach 1871-1939. Od 1922 ukazywał się pod nazwą Orędownik Wielkopolski. Reprezentował interesy drobnomieszczaństwa, zwalczał nurt socjalistyczny. W okresie międzywojennym zbliżony do Narodowej Demokracji. Zawierał dodatki wydawane w różnych okresach, m.in.: Kłosy Polskie, Wiedza i Życie, Przyjaciel Dzieci, Ilustracja Poznańska.

1900 Do Poznania przyłączono wsie Łazarz, Górczyn, Jeżyce i Wildę. Zdawałoby się, że Górczyn, dawna podmiejska wieś włączona w 1900 roku do Poznania razem z Łazarzem, Jeżycami i Wildą, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Niewielu poznaniaków identyfikuje się z nim, jako miejscem swego dzieciństwa czy młodości. Pozostałym mieszkańcom miasta kojarzy się jedynie z cmentarzem Górczyńskim, jedną z trzech najstarszych poznańskich nekropoli, i z rodziną Palaczów (…) Ale istnieje jeszcze stary Górczyn; wciśnięte między nowe budynki malutkie chałupki z resztkami obejść, szutrowe drogi, stare ogrody… Potem pozostanie już tylko pamięć ludzi, takich jak znakomity poznański scenograf Jarek Maszewski, mieszkaniec górczyńskiego domu, który jego dziadkowie postawili tu na początku wieku. Lubi to miejsce, tak jak lubił je pochodzący z Górczyna Kazimierz Wichniarz, filmowy Zagłoba. Bo chłopaki z Górczyna cenią swoje miejsce na ziemi! Górczynowi został poświęcony 1 numer Kroniki Miasta Poznania w 2002 r.

1919 W poznańskim Ogrodzie Botanicznym (dziś Park Wilsona) otwarto Palmiarnię.

1919 Założono I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dzień wcześniej złożył swoje urzędowanie niemiecki dyrektor Paweł Schultze, zaś 1 kwietnia 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował dyrektorem Polaka – Antoniego Borzuckiego. To on przystąpił do organizowania szkoły polskiej, która otrzymała nazwę Państwowe Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego.

1923 Towarzystwo Akcyjne „H. Cegielski” rozpoczęło budowę fabryki lokomotyw w Poznaniu.

1968 Początek prac przy budowie Ronda Kaponiera w Poznaniu.

1989 W Poznaniu odbyły się dwa primaaprilisowe happeningi. Dokonano “Sądu nad marzanną”, uczestnikami drugiego byli zomowcy, których 2-3 kompanie przez kilka godzin obstawiały okolice ul. Półwiejskiej w nadziei zakłócenia “nielegalnej demonstracji”. Po kilku godzinach ZOMO zorientowało się, ze padło ofiarą kawału.

Zdarzyło się 1 kwietnia

1548 W Wielkanoc zmarł Zygmunt I Stary, Wielki Książe Litewski i Król Polski.

1647 Urodził się John Wilmot, angielski pisarz, przyjaciel Karola II. Miał bogate życie towarzyskie, znany z erotyzmu i pociągu niemal w stronę pornografii. Zmarł śmiercią przedwczesną w wieku 33 lat. W 2004 Laurence Dunmore nakręcił o nim film “Rozpustnik” (“The Libertine”) na podstawie sztuki Stephena Jeffreysa pod tym samym tytułem. Głównego bohatera zagrał Johnny Depp. (zm. 1680).

1683 Podpisano traktat sojuszniczy pomiędzy Rzeczypospolitą a Austrią, skierowany przeciw Turcji. Dla uniknięcia dowcipnego skojarzenia z Prima Aprilis antydatowano go na ostatni dzień marca.

1715 Zginął Ondraszek, morawski zbójnik. Został zamordowany w świadnowskiej karczmie obuchem ciupagi przez członka swej własnej bandy, Juraszka (Jura Fuciman z Malenowic), dla zgarnięcia wyznaczonej przez władców Księstwa Frydeckiego za „głowę“ Ondraszka nagrody stu florenów. Zwłoki Ondry, zostały następnie dla odstraszenia ewentualnych naśladowców, poćwiartowane na rynku we Frydku. Zabójca Ondraszka, Juraszek, po udaniu się do Cieszyna w celu odebrania nagrody został tam złapany i wrzucony do zamkowych lochów, a później torturowany przez łamanie kości, wskutek czego zmarł. (ur. 1680).

1748 Rozpoczęto odkopywanie ruin Pompejów.

1778 Oliver Pollock, biznesem z Nowego Orleanu przedstawiał symbol dolara $.

1848 Komitet Narodowy Polski zniósł część obowiązków chłopskich wobec dworów.

1889 W Chicago sprzedano pierwszą zmywarkę do naczyń.

1891 Malarz Gauguin wypłynął z Marsylii na Thaiti.

1908 Urodził się Abraham Maslow, amerykański psycholog. W roku 1954 ukazała się książka, której zawdzięcza swoją sławę – Motivation and Personality. Rozwinął w niej teorię hierarchii potrzeb ludzkich (tzw. piramidy Maslowa), (zm. 1970).

1918 W Wielkiej Brytanii utworzono Królewskie Siły Powietrzne (Royal Air Force – RAF).

1919 Powołano Główny Urząd Miar.

1930 Otwarto pierwszą regularną linię polskiej marynarki handlowej Gdynia – Ryga – Tallin – Helsinki.

1939 Wkroczenie oddziałów generała Franco do Madrytu. Zapoczątkowało to w Hiszpanii rządy dyktatury wojskowej. Papież Pius XII pogratulował generalissimusowi Franco zwycięstwa.

1951 Utworzono Mossad, izraelską organizację wywiadowczą.

1952 Zmarł Ferenc Molnar, dramatopisarz i prozaik węgierski, autor Chłopców z Placu Broni. Podczas I wojny światowej był korespondentem wojennym przy oddziałach węgierskich. Opisywał m.in. bitwę pod Gorlicami.

1952 Polska: Wprowadzenie dań mięsnych na kartki w restauracjach.

1960 Urodził się Michael Pread, aktor brytyjski. Grał tytułową rolę w kultowym serialu Robin of Sherwood. Uznawany jest za najlepszego i najprzystojniejszego Robina w historii.

http://www.youtube.com/watch?v=Z8jmZ77-bvw

1962 Pierwsza emisja programu Programu III Polskiego Radia.

1965 Zmarła Helena Rubinstein, amerykańska kosmetyczka pochodzenia polskiego, założycielka firmy kosmetycznej (ur. 1870).

1972 W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy rozdano darmowe środki antykoncepcyjne.

1976 S. Wozniak & S. Jobs założyli korporację Apple Computer.

1983 Urodziła się Ewa Lewandowska, polska wokalistka, niewidoma laureatka programu  „Mam Talent” .

http://www.youtube.com/watch?v=epaPSPWVeKg

1985 David Lee Roth rozstaje się z Van Halen.

1989 Steve Hogarth został oficjalnie nowym wokalistą Marillion. Najbardziej znane utwory w jego wykonaniu to “Dry Land”, “No One Can” i “Cover My Eyes”.

1991 Wind Of Change grupy Skorpions nr 1 w 475 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1991 W byłej siedzibie Komitetu Centralnego PZPR działalność rozpoczęła warszawska giełda papierów wartościowych.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Say My Name” – Destiny’s Child; US Top Album “Supernatural” – Santana.

2001 W Holandii zalegalizowano małżeństwo osób tej samej płci.

2002 W Holandii zalegalizowano eutanazję.

2008 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o ratyfikacji Traktatu lizbońskiego.

2009 Rafał Boguski w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2010 przeciwko reprezentacji San Marino zdobył bramkę w 23. sekundzie meczu. Jest to najszybciej zdobyty gol w historii polskiej reprezentacji. Aż łza się kręci w oku kiedy ogląda się tyle bramek 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=sQrgC-s84Lg

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz