Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

2 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Dzień Handlowca

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.

Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane Matki Bożej Gromnicznej

Dzień Obszarów Wodno-Błotnych – obchodzony od 1997 na mocy Konwencji Ramsarskiej

Dzień Świstaka – obchodzony w USA w Punxsutawney i Kanadzie. Święto to ma na celu ustalenie, kiedy po długiej zimie nadejdzie wiosna. W tym celu należy obudzić świstaka i obserwować, czy zwierzątko popatrzy na swój cień. Jeżeli świstak długo będzie wpatrywał się w swój cień to zima będzie trwała jeszcze 6 tygodni

Urodzeni 2 lutego posiadają skomplikowane, często wewnętrznie przeciwstawne charaktery. Z jednej strony odznaczają się dużą aktywnością, potrafią znakomicie współdziałać z innymi i kierować zespołem ludzkim. Są otwarci na wszelkie innowacje i gotowi wprowadzać je w życie. W uczuciach są delikatni, potrafią być czuli. Cechuje ich wrażliwość i subtelność. Z drugiej strony są próżni i nerwowi, a w przypadku niepowodzeń lub w trudnych sytuacjach bywają agresywni.

2 Lutego Kościół Katolicki wspomina św. Joannę de Lestonnac

Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce popularnie nazywane Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1996 roku papież Jan Paweł II – obchodzi się go zawsze 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, zwane uroczystością Matki Bożej Gromnicznej.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone jest w Polsce od X wieku, wiąże się z nim zwyczaj poświęcenia świec. Płonąca świeca w liturgii oznacza Chrystusa, w chrześcijańskim domu stanowi ochronę, na trudne chwile. Tradycja ludowa podaje wiele legend związanych z gromnicą; starano się donieść zapaloną świecę do domu, z gromnicą obchodzono całą zagrodę, przyklękając na progu, by złe uchy nie miały wstępu, na belce sufitu wypalano także znak krzyża.

Imieniny obchodzą: Maria, Kornel, Korneli, Korneliusz, Miłosław, Katarzyna, Oskar, Felicja, Joanna, Mirosław, Andrzej, Filip, Franciszek, Gonsalwy, Kornel, , Laurencjusz, Laurenty, Marcin, Markwart, Odila, Stefan, Teofan i Wawrzyniec

Maria, imię występujące w wielu językach, w hebrajskim, aramejskim znaczy umiłowana przez Jahwe, przez Boga. Imię znane ze Starego i Nowego Testamentu, otaczane szczególną czcią w chrześcijaństwie, zwłaszcza od czasu, kiedy sobór efeski w 431 roku uroczyście ogłosił, że Maria jest nie tylko matką Chrystusa, lecz też Bogurodzicą, Matką Boską. Od tej pory zaczął się usankcjonowany oficjalnie kult maryjny w chrześcijaństwie, powstawały kościoły ku jej czci, rozwijała się sztuka sakralna. Imienia tego początkowo unikano w Polsce ze względu na kult religijny, potem jedno z najpopularniejszych imion. Inne formy imienia Maria to; Marianna, Marzena, Mariola, Marietta, Maryna.

Panie noszące to imię są bardzo odpowiedzialne, opiekuńcze i wrażliwe. Rzadko wybiegają myślami w przyszłość, są bardzo praktyczne. Zawsze dotrzymują słowa i wypełniają dane obietnice. Dbają o dom i rodzinę. Przejawiają zdolności manualne, lubią ręczne robótki domowe jak haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach. Mają dobry słuch i zdolności muzyczne. Kochają życie na łonie natury i podróże w towarzystwie bliskich. Lubią polne kwiaty. Kolorem dla Marii jest niebieski, a zwierzęciem – sroka.

Kornel – Korneliusze to jeden z najstarszych rzymskich rodów patrycjuszowskich, nazwa pochodzi od przydomka cornus – róg, imię łacińskie, w Polsce występuje dopiero od XIX wieku.

Miłosław to miłujący sławę, dążący do sławy, imię słowiańskie. Miłosław jest niecierpliwy i porywczy. Szybko wpada w złość i zdarza się, ze mówi wówczas i robi rzeczy, których potem żałuje. Potrafi jednak powiedzieć przepraszam. Sam nie jest pamiętliwy, potrafi wybaczać. Dobry ojciec i mąż, dba o dom i rodzinę.

Katarzyna (gr. Katharos – czysty, bez skazy, prawy) – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Katarzyna jest kobieta godna podziwu, szacunku i uznania. Szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita, skrupulatna. Nie znosi osób dwulicowych, z kłamcami walczy nieustępliwie. Ma duże uzdolnienia artystyczne oraz dar przyswajania wiedzy. Znane imienniczki: Katarzyna Szwedzka (XV w.), córka św. Brygidy, Katarzyna z Sieny (XVI w.) mistyczka włoska; Katarzyna Bora, żona Lutra; Katarzyna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony, żona króla szwedzkiego Jana III Wazy, matka Zygmunta III, króla Polski, Katarzyna I, żona Piotra I, caryca Rosji; Katarzyna II caryca Rosji (XVIII w.) (właściwie Zofia Augusta księżna Anhalt – Zerbst). Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Catharina, ang. Catharine, niem Katharina, ros. Ekaterina, hiszp. Catalina.

Powiedzenia:

Kasza i Kasia są to dwie potrawy: jedna na pożytek, druga dla zabawy.

Każda Kasia trafi na swego Jasia.

Kiedy słońce na zachodzie, nasza Kaśka do roboty.

Kto co lubi: Ksiądz Kaśkę, organista Marynę.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1855 Hipolit Cegielski zakupił posesję przy ulicy Koziej 7 w Poznaniu. Początek zakładów jego imienia.

1935 W Poznaniu urodził się Juliusz Paetz, arcybiskup poznański, oskarżony o molestowanie kleryków. Dnia 28 marca 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację Arcybiskupa z urzędu metropolity poznańskiego.

1945 Żołnierze rosyjscy opanowali poznański Zamek.

Zdarzyło się 2 lutego

1494 Urodziła się Bona Sforza d`Aragona – królowa polska, żona Zygmunta Starego.

1536 Hiszpanie założyli miasto Buenos Aires, późniejszą stolicę Argentyny.

1709 Alexander Selkirk został uratowany po pięcioletnim pobycie na bezludnej wyspie, zainspirowało to Daniela Defoe do napisania Robinsona Crusoe.

1836 Samuel Clemens zmienił nazwisko na – Mark Twain – pod którym zapamięta go cały świat.

1848 Traktat w Guadelupe-Hidalgo. Meksyk zrzekł się 1/3 swego terytorium na korzyść USA.

1852 W Anglii otwarto pierwszą publiczną toaletę (dla mężczyzn) na Fleet St London.

1859 Urodził się Hovelock Ellis, angielski eseista i lekarz (badał zachowania seksualne).

Jeden z pionierów seksuologii i edukacji seksualnej. Walczył z restrykcyjnym prawodawstwem wobec homoseksualistów. Zwolennik Freuda, z którym prowadził bogatą korespondencję. Zajmował się szczególnie naturą snów erotycznych, parafiliami i masturbacją. Zasłużył się także w sprawie emancypacji kobiet. Uważał, że jeżeli mężczyźni i kobiety mają się rozumieć, okazywać szacunek dla swej odmienności płciowej, umieć nawiązywać wzajemna sympatię oraz być zdolni do prawdziwej miłości, fundamenty tego powinny być zbudowane w młodości.

1882 Urodził się James Joyce, pisarz irlandzki piszący po angielsku. Jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Jego powieść “Ulisses” nawiązująca do “Odyseji” Homera ale rozgrywająca się w ciągu jednego dnia, zrewolucjonizowała sposób narracji i kształt współczesnej prozy.

1909 Włoski pisarz Marinetti wydał w Paryżu Manifest Futurystyczny.

1919 Urodził się Zbigniew Lengren – rysownik, grafik, karykaturzysta, satyryk. Autor aforyzmów i fraszek. Twórca postaci profesora Filutka, którego przygody opisywał przez ponad pół wieku w “Przekroju”

1943 Wojska hitlerowskie poniosły klęskę w bitwie o Stalingrad. Zakończyła się jedna z decydujących operacji strategicznych II wojny światowej. Trwała od 17 lipca 1942 roku.

1954 Urodziła się Krystyna Czubówna, polska dziennikarka. Jedna z najlepszych polskich prezenterek telewizyjnych m.in. Panoramy.

1965 Stanisław Wawrzecki, oskarżony w tzw. “aferze mięsnej” został skazany na karę śmierci (wyrok wykonano) za zagarnięcie mienia społecznego.

1974 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “The Way We Are” – Barbra Streisand. Nagranie to pochodzące z obrazu pod tym samym tytułem zdobyło nagrodę Grammy za “najlepszy utwór roku” oraz Oscara dla “najlepszej piosenki z filmu”.

http://www.youtube.com/watch?v=n-KPGh3wysw

1979 W wieku 22 lat zmarł Sid Vicious. Powodem śmierci basisty Sex Pistols było zażycie przez niego śmiertelnej dawki heroiny. Zrobił to w przeddzień procesu w sprawie morderstwa jego przyjaciółki Nancy Spungen (miało miejsce cztery miesiące wcześniej w Nowym Jorku – Sid był głównym podejrzanym).

1984 W Zurichu w Szwajcarii odbył się pierwszy w Europie koncert grupy Metallica. Oto fragment koncertu w tym samym miejscu, ale w 2009 roku

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “I Just Want To Know What Love Is” – Foreigner.

1986 W Liechtensteinie w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy uczestniczyły kobiety.

2007 Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • DZIEN SWISTAKA yeeeeeeeeeeeee ktoś widział – kurde – ten film byl zaje….y