Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 4.II

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

4 LUTEGO Słońce w znaku Wodnika

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony przez Konferencję Onkologiczną w Paryżu w roku 2000, obchodzony od 2001 r.

Angola – Początek Zbrojnego Powstania

Sri Lanka – Święto Niepodległości

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1574 W drodze do Krakowa w celu objęcia polskiego tronu w Poznaniu przebywał król Henryk Walezy.

1852 Zmarł August Wilkoński, satyryk, redaktor i wydawca działający w Poznaniu. Redaktor pisma “Dzwon Literacki”, autor humoresek obyczajowych “Ramoty i ramotki literackie”.

1940 Hans Steinhaus mianowany został komisarycznym kierownikiem NSDAP na miasto Poznań.

1941 Urodził się Bogdan Marciniec, polski naukowiec, chemik. W latach 1988-1990 rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2009 r. uhonorowany Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii “badania na rzecz nauki” – polskim Noblem.

1945 Utworzenie Komitetu Miejskiego Polskiej Partii Robotniczej w Poznaniu.

Zdarzyło się 4 lutego

1338 Królestwo Polskie i Zakon Kawalerów Mieczowych Domu Niemieckiego, potocznie zwany Krzyżakami, rozpoczęły w Warszawie proces sądowy o Pomorze i Kujawy. Polska chciała w ten sposób odzyskać ziemie bezprawnie zajęte przez Krzyżaków. 15 Października 1339 roku sąd zebrany w katedrze św. Jana w Warszawie nakazał Krzyżakom zwrot ziemi i zapłatę odszkodowania.

1454 Powstanie antykrzyżackie w Prusach zorganizowane przez Związek Pruski. Związek wystąpił do Kazimierza Jagiellończyka o wcielenie państwa krzyżackiego do Polski.

1505 Urodził się Mikołaj Rej, pierwszy wybitny pisarz polski. Zwany ojcem literatury polskiej; zwolennik reformacji (był ewangelikiem) i programu egzekucji praw, autor m.in. „Postylli” i traktatu dydaktycznego „Żywot człowieka poczciwego”.

M. Rej „Większej rozkoszy ten zawżdy używa, kto z cnoty dobrym, niźli z kija”

1746 Urodził się Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko, bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych.

1807 W Wojsku Polskim wprowadzono francuskie regulaminy.

1861 Na wieść o wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna, znanego zwolennika zniesienia niewolnictwa, 11 południowych stanów wystąpiło z Unii i zawiązało Konfederację Stanów Ameryki. W nowej konstytucji tego państwa usankcjonowano niewolnictwo. Wydarzenia te stanowiły preludium do wybuchu wojny ze stanami północnymi, zwanej wojną secesyjną (14 IV).

1866 Urodził się Władysław Podkowiński, malarz. Autor “Szału uniesień”, który wystawiony w Zachęcie wywołał skandal i powszechną sensację.

1868 Karol Darwin w wieku 58 lat, zaczął pisać dzieła: „O pochodzeniu człowieka i O doborze płciowym.”

1894 Zmarł w biedzie Adolph Sax, wynalazca saksofonu.

Saksofon ma pojedynczy stroik, podobnie jak instrumenty dęte drewniane. Wykorzystywany był od XIX w. przez kompozytorów muzyki poważnej, następnie stał się jednym z podstawowych instrumentów w muzyce jazzowej.

1913 Louis Parlman z USA otrzymał patent na pierwsza zdejmowaną felgę.

1943 Urodziła się Wanda Rutkiewicz – himalaistka (zaginęła w Himalajach 13.05.1992 roku).

1945 W Jałcie rozpoczęła się konferencja przywódców USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania uzgodniono wspólne stanowisko wobec Niemiec po ich kapitulacji oraz podzielono Europę na strefy wpływów. Konferencja trwała do 11 lutego.

1948 W Detroit urodził się Alice Cooper, czyli Vincent Damon Furnier. W 1965 roku założył swój pierwszy zespół, który po wielu zmianach nazwał po prostu Alice Cooper. Sprzedał i sprzedaje miliony płyt, a wiele jego utworów stało się przebojami jak chociażby “Billion Dolar Babies” (1973) czy “School’s Out” (1972). Na początku lat osiemdziesiątych Alice stracił na popularności, ale w 1989 roku przywrócił swoją karierę do życia płytą “Trash” i przebojem “Poison”. Podczas koncertów obrzucał widzów zgniłymi warzywami, jajami, robactwem, wykorzystywał również na scenie gilotynę i krzesło elektryczne.

1949 Utworzono Fundusz Wczasów Pracowniczych.

1963 Urodził się Noodles, gitarzysta grupy Offspring. Naprawdę nazywa się Kevin Wasserman. Grupa powstała w połowie lat 80., a pierwszą płytę nagrali w roku 1989.

1971 Zbankrutowała słynna brytyjska brytyjska firma Rolls Royce.

1972 Wielka Brytania i dziewięć innych krajów uznały niezależność Wschodniego Pakistanu. Nowe państwo przyjęło nazwę Bangladesz.

1974 W programie 1 Polskiego Radia wystartowała audycja “Radio Kierowców”.

1974 Odbył się w Krakowie inauguracyjny koncert grupy SBB.

1974 Urodziła się Carmit Bachar, amerykańska tancerka i wokalistka zespołu The Pussycat Dolls.

1991 Ukazał się album „Innuendo” grupy Queen. Ostatni wydany za życia Frediego Mercury.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Whole Again” – Atomic Kitten, UK Top Album “No Aniel” – Dido.

2003 Z mapy politycznej Europy zniknęła Federalna Republika Jugosławii. W jej miejsce powołano do życia nowe państwo- Serbię i Czarnogórę.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz