Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 16.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

16 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Dzień Sapera – obchodzony dla upamiętnienia sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez wojska Pierwszego Frontu Białoruskiego, w tym polskich żołnierzy z Pierwszej Armii Wojska Polskiego w 1945 roku.

Dzień Włókniarza

Urodzeni 16 kwietnia maja zadatki na wielkich ludzi, widoczne są u nich talenty przywódcze. Już w wieku dziecięcym dominowali w swoim otoczeniu. Ułatwia to im duża pewność siebie, cechuje też ich duża odpowiedzialność za to co robią. Są bardzo postępowi, skłonni burzyć stare struktury. W tym dniu rodzą się osoby o dużej moralności, jednak nie mogące ustrzec się arogancji i wybuchowości. W prowadzonych działaniach brak im wytrwałości.

Imieniny obchodzą: Bernadeta, Julia, Ksenia, Benedykt

Bernadeta to francuskie zdrobnienie żeńskiej formy męskiego imienia Bernarde – Bernard. Noszą je kobiety szlachetne, skłonne do filantropii, niezwykle religijne i wrażliwe na problemy bliźnich. Mają wysokie poczucie odpowiedzialności. Wrażliwe na sztukę, ujawniają w późnym wieku swój talent artystyczny. Cenią swobodę i niezbyt chętnie wychodzą za mąż.

Julia, to żeńska forma imienia Juliusz, czyli pochodząca z patrycjuszowskiego, rzymskiego rodu Juliuszów. Julie to osoby dobre, miłe i kulturalne, zwykle uczone. Mogą robić wrażenie żądnych władzy. Potrafią robić wielkie interesy i osiągać dobre wyniki. To również kobiety, które wszystko dokładnie analizują.

Ksenia imię greckie, może oznaczać od ksenios – gościnna lub od ksenos – obca, cudzoziemka. Ksenia jest poważna, szlachetna i troskliwa. Jest wrażliwa na sprawy innych ludzi, potrafi z każdym znaleźć wspólny język. Uwielbia przyrodę i dalekie podróże, dlatego dość często przebywa poza domem.

Benedykt, imię pochodzące z języka łacińskiego benedictus – „błogosławiony”. Benedykt jest mężczyzną, któremu w życiu wszystko przychodzi zbyt łatwo, a zwłaszcza pieniądze i znajomości, przez to staje się beztroski i mało odpowiedzialny. Jego zmienny charakter jest bardzo często przyczyna licznych konfliktów z otoczeniem. Mimo to lubi on wesołe towarzystwo, zabawę i bogate wygodne życie. Jego ulubiony kolor to żółty, a zwierzę – jeleń. Najczęściej stosowane zdrobnienia to: Benek, Benio. Imię to zyskało popularność dzięki Benedyktowi z Nursji – założycielowi zakonu i opactwa benedyktyńskiego na Monte Cassino w roku 529. Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Benedictus, ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto.

Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.

Patronką dnia jest św. Bernadetta, czyli Maria Bernarda Soubirous, córka ubogich górali pirenejskich. Tej prostej dziewczynce ukazała się Matka Boża po raz pierwszy 11 lutego 1858 r. w grocie masabielskiej w Lourdes. Objawienia (razem 18 razy) trwały do 16 lipca tegoż roku. W kilka lat później (1864 r.) Bernadetta wstąpiła do klasztoru Sióstr Miłości i Wychowania Chrześcijańskiego w Nevers. Tam zmarła w 1879 r. Została kanonizowana przez papieża Piusa XI w 1933 r.

Patronem dnia jest również św. Benedykt Józef Labre (1748-1783), jeden z piętnaściorga dzieci ubogich wieśniaków. Większość swego życia spędził jako pielgrzym wędrujący od sanktuarium do sanktuarium we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Szwajcarii. Jego szczątki spoczęły w kościele “Santa Maria del Monti” w Rzymie.

Cytaty na dziś:

Mały człowiek rośnie z chwilą, gdy zrozumie swoją małość. Wielki człowiek maleje, gdy zapatrzy się w swoją wielkość. Jerzy Drobnik

Na chytrego lisa jest chytrzejsza łapka. Przysłowie

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1597 Założono osadę Olędry Ujskie; była to pierwsza kolonia olęderska w Wielkopolsce.

1819 Urodził się Agnieszka Baranowska, polska pisarka, dramaturg. (zm. 1890 w Poznaniu). Od 1825 zamieszkiwała w Wielkim Księstwie Poznańskim. Po śmierci męża Stanisława Baranowskiego, oficera powstania listopadowego, właściciela Marszewa sama zarządzała majątkiem. Utrzymywała kontakty z literatami – emigrantami, gościła ich w swoim dworku (Karol Baliński, Teofil Lenartowicz, Franciszek Mickiewicz), współpracowała z przebywającym w Broniszewicach Ewerystem Estkowskim. Jej córka Aniela była żoną Edmunda Taczanowskiego. Okresowo przebywała też w Broniszewicach. Jest autorką kilku sztuk, które wystawił w Pleszewie teatr zawodowy i amatorski (najprawdopodobniej z inspiracji Stanisława Sczanieckiego z Karmina), m.in. “Starosty kościańskiego”. W opinii współczesnych uchodziła za “utalentowaną i zacną obywatelkę i matronę powiatu pleszewskiego”. Napisała wiele popularnych wierszy m.in. poświęconych A. Mickiewiczowi. Jej pióra są też dramaty “Starżowie”, “Dramat z pierwszych chwil dziejowych Polski” (1880), “Zamek w Gołuchowie” (wystawiony w 1904 r.). Utwory swe drukowała przeważnie w prasie kobiecej (“Lechu”, “Dwutygodniku dla Kobiet”), eksponując tematykę patriotyczną. W swej twórczości często wykorzystywała wątki z podań i legend wielkopolskich.

1826 W drodze z Petersburga w Poznaniu gościł generał Artur Wellington, znany angielski dowódca.

1903 Uroczyście poświęcono budynek dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Nowo wybudowaną szkołę nazwano: Königliches Auguste Victoria Gymnasium. W zamierzeniach władz niemieckich miała ona zwiększyć liczbę szkół średnich na terenie Poznania (było ich wówczas osiem) i jednocześnie miała stać się ważnym narzędziem pogłębiania germanizacji Wielkopolski.

1957 Rada Ministrów wydała rozporządzenie na mocy którego utworzono Wielkopolski Park Narodowy.

http://www.youtube.com/watch?v=pGIAxYVCQwI

1964 W Mielcu urodził się Piotr Gąsowski, polski aktor filmowy i prezenter. Maturę zdał w II LO w Poznaniu. W 1986 ukończył studia na PWST w Warszawie. W 2005 roku wystąpił w drugiej edycji programu Taniec z gwiazdami. Tańczył w parze z Anną Głogowską i odpadli w siódmym odcinku. Od 9 września 2007 jest prowadzącym Taniec z gwiazdami. Gąsowski zastąpił w tej roli Huberta Urbańskiego.

http://www.youtube.com/watch?v=4qU-BYAlms8

1966 Poznań i województwo poznańskie odznaczono Orderem Budowniczych Polski Ludowej.

Zdarzyło się 16 kwietnia

1209 Św. Franciszek otrzymuje od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie reguły. Jest to równoznaczne z powstaniem Zakonu Braci Mniejszych.

1867 Urodził się Wilbur Wright, amerykański konstruktor i pilot lotnictwa. Wraz z bratem Orwillem budowali szybowce, potem dwupłatowce i samoloty silnikowe. W 1908 roku dokonali pierwszego w świecie przelotu z pasażerami na pokładzie.

1871 Weszła w życie konstytucja Rzeszy. Berlin stał się stolicą Niemiec

1879 Zmarła Bernadette Soubirous, święta, francuska wizjonerka z Lourdes.

http://www.youtube.com/watch?v=vSIvZelznxU&feature=related

1889 Urodził się Charles Spencer Chaplin, brytyjski aktor i reżyser filmowy. Stworzył wybitne kreacje w klasycznych komedii filmowych, m.in. “Gorączka złota”, “Dyktator”, “Światła wielkiego miasta”.

1900 W USA wydano pierwszy karnet znaczków pocztowych.

1912 Amerykańska pilotka Harriet Quimby jako pierwsza kobieta przeleciała samolotem kanał La Manche.

1915 Urodził się Tadeusz Kantor, malarz i reżyser teatralny. Twórca eksperymentalnego teatru Cricot 2, m.in., sztuk: „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole”.

1917 Włodzimierz Lenin przybył do Piotrogrodu.

http://www.youtube.com/watch?v=oUV2QTXIW1U

1919 Rozpoczęła się operacja mająca na celu zajęcie Wilna i Wileńszczyzny – 21 kwietnia miasto było polskie.

1922 Podpisano traktat w Rapallo, w którym Niemcy uznały Rosję Radziecką.

1923 Urodziła się Alina Janowska, polska aktorka (Wojna domowa, V.I.P., Złotopolscy).

1923 Urodził się Lindsay Anderson – brytyjski reżyser. Twórca filmów: “Sportowe życie”, “Szczęśliwy człowiek”, “Szpital Brytannia”.

1924 Urodził się Henry Mancini, kompozytor muzyki filmowej, wielokrotny zdobywca Grammy i Oskarów. Łącznie zdobył 4 Oskary i 20 Grammy. Pierwszą nagrodę Grammy za najlepszy album otrzymał w 1958 roku za płytę “The Music From Peter Gunn”, twórca tematu „Różowej pantery”.

1927 Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie nadała po raz pierwszy hejnał mariacki.

1927 Urodził się Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI, niemiecki duchowny katolicki, kardynał, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

1929 W stoczni w Blainville wodowano kontrtorpedowiec ORP „Burza”.

1934 Urodziła się Halina Snopkiewicz, pisarka. Autorka utworów dla młodzieży, tłumaczka literatury nowogreckiej “Słoneczniki”, “Drzwi do lasu”, “Kołowrotek”.

1939 W Londynie urodziła się Dusty Springfield (wł. Mary O’Brien), piosenkarka angielska. Zaczynała karierę w latach 60., w założonej wspólnie z bratem grupie The Springfields, później solo. Kilkukrotnie trafiała na listy przebojów, na przykład w 1988 roku wspólnie z Pet Shop Boys nagrała “What Have I Done To Deserve This?”. Później, znowu jako solistka, nagrała między innymi piosenkę do filmu “Scandal” – “In Private” (1989).

1940 Urodziła się królowa Małgorzata. Święto narodowe Danii.

1942 Centralny organ prasowy Armii Krajowej “Biuletyn Informacyjny” zamieścił po raz pierwszy znak Polski Walczącej nazywany popularnie kotwicą, utworzony z połączonych liter P i W.

1943 Po raz pierwszy Alfred Haffman, odkrywca LSD, odczuł jego halucynogenne działanie.

1945 Rozpoczęła się operacja berlińska – zespół działań Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego na obszarze między Odrą i Nysą Łużycką a Łabą. Trwała do zdobycia Berlina 2 maja 1945.

1947 Urodził się Kareem Abdul-Jabbar, amerykański koszykarz. Jest najlepszym strzelcem wszech czasów NBA z 38.387 punktami oraz rekordzistą pod względem liczby rozegranych meczów (1560).

1947 Urodził się Salman Rushdie, pisarz brytyjski. Autor powieści “Szatańskie Wersety”, za którą irański ajatollah Chomeini nałożył na niego klątwę. W 2000 r. zespół U2 nagrał utwór “The Ground Beneath Her Feet” do jego tekstu.

1947 W Szkocji urodził się Gerry Raferty. W połowie lat 70-tych współlider grupy Stealers Wheel. Znany jest dzięki „Baker Street” z 1978 roku z jedną z najbardziej charakterystycznych w historii partii saksofonu.

http://www.youtube.com/watch?v=EgbGaYTkkPU

1950 Kolarski wyścig Warszawa – Praga nazwany został „Wyścigiem Pokoju”.

1953 Królowa Elżbieta II dokonała uroczystego wodowania królewskiego jachtu Britannia. Statek był używany przez członków rodziny królewskiej do odbywania podróży dyplomatycznych przez 43 lata.

1954 Urodziła się Ellen Barkin, amerykańska aktorka. Znakomita kreacja powracającej z zaświatów blondynki o stuprocentowo męskiej mentalności w komedii fantasy Blake’a Edwardsa Zmiany – trudno być kobietą (Switch, 1991) przyniosła jej nominację do nagrody Złotego Globu.

http://www.youtube.com/watch?v=GqLhXyaIof4&feature=PlayList&p=F79E8D5CADC71063&playnext_from=PL&playnext=1&index=3

1956 Ukazał się pierwszy singiel Buddy Holly’ego “Blue Days, Black Nights”.

http://www.youtube.com/watch?v=2kYhroLNZhA

1958 Polska: Ustalono nowe normy zaludnienia mieszkań. 7-10 m2 na osobę.

1959 Urodził się Jacek Borkowski, polski aktor. (Klan, jako psycholog Piotr Rafalski).

1971 Wytwórnia Rolling Stones Records wydała pierwszego singla. Znalazł się na nim utwór “Brown Sugar”, oczywiście Rolling Stonesów.

1973 Z lotniska na warszawskim Okęciu wystartował “IŁ-62” – “Mikołaj Kopernik”, inaugurując regularne połączenie Warszawy z kontynentem amerykańskim.

1976 Indie podjęły drastyczny krok zmniejszający przyrost naturalny. Każdemu, kto zdecyduje się na sterylizację obiecano pieniądze, do września 3,7 miliona ludzi wyraziło zgodę na zabieg.

1977 Urodził się Fredrik Ljungberg, szwedzki piłkarz, reprezentant Szwecji.

1980 Na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów – singel „Another Brick In The Wall” zespołu Pink Floyd.

1991 Na warszawskiej giełdzie odbyła się pierwsza sesja papierów wartościowych.

1998 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Too Close” – Next.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Toca’s Mircale” -Fragma; UK Top Album “Play” – Moby.

2003 Na szczycie w Atenach przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kandydujących do niej podpisali traktat akcesyjny. W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej podpisy złożyli premier Leszek Miller oraz szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz