Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 15.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

15 KWIETNIA Słonce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Światowy Dzień Pracy Socjalnej

Urodzeni 15 kwietnia to ludzie szlachetni, posiadający wszechstronne uzdolnienia. Są rozmiłowani w dziedzinach artystycznych. Co myślą to i mówią. Ich intencje są szczere, dużą wagę przywiązują do uczucia, które spełnia w ich życiu istotną rolę. Mankamentem ich jest brak umiaru w tym co robią. Nie mają ponadto pewności siebie i często ogarnia ich niepokój o przyszłość. Są na ogół lubiani przez otoczenie, mimo że pycha i wyniosłość nie są im obce.

Patronkami dnia są święte Anastazja i Bazylissa zamęczone w tym samym dniu (67 r.) w czasach krwawych prześladowań za panowania Nerona.

Imieniny obchodzą: Anastazja, Modest, Tytus, Wacław

Anastazja, anastasis w języku greckim oznacza – wskrzeszenie, zmartwychwstanie, imię pochodzenia grecko – chrześcijańskiego, w Polsce używane od XIII wieku. Anastazja jest kobietą subtelną i kulturalną, choć kapryśną. W postanowieniach, natomiast, jest stała i konserwatywna. Pracowita, estetka, lubi podróżować. Jest dobrą i troskliwą matką, a także miłą przyjaciółką.

Modest – po łacinie modestus oznacza umiarkowany, łagodny, skromny, szacowny, uczciwy, pierwotnie był to łaciński przydomek.

Tytus, to dziki gołąbek, ptaszek, imię męskie pochodzenia łacińskiego.

Wacław to zapożyczone z języka czeskiego dwuczłonowe imię, któremu odpowiadała polska forma Więcesław, Więsław, teraz występujące w błędnych rekonstrukcjach jak Wieńczysław, Wiesław. W dawnej polszczyźnie wackiem nazywano woreczek na pieniądze, a rzemieślnika, który je wyrabiał, zwano wackarzem. Mężczyzna o tym imieniu jest dobry, pracowity i szlachetny. Kocha spokój i muzykę poważną. Ma wybitny umysł. W sprzyjających okolicznościach potrafi wejść na najwyższe szczeble drabiny politycznej.

Cytaty na dziś:

Jak człowiek dźwiga własne ciało, a ciężaru jego nie czuje, tak nie dostrzega własnych błędów. Artur Schopenhauer (1788 – 1860)

Książki są lekarstwem dla umysłu. Demokryt z Abdery

Kto mówi, sieje… kto słucha, zbiera. Pitagoras

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1803 Wielki pożar w Poznaniu strawił prawie połowę miasta.

1936 Zmarł w Poznaniu Jan Gabriel Grochmalicki, zoolog. W latach 1926-1928 rektor Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie pierwszej wojny światowej służył w Polskim Legionie Wschodnim, a po jego rozwiązaniu w wojsku austriackim jako bakteriolog. Ogłosił szereg prac z zakresu zoologii eksperymentalnej, fauny wodnej (głównie skorupiaki), a wraz z Dybowskim o mięczakach bajkalskich i Świtezi, opisując wiele nowych gatunków i form. W latach 1919-1936 był profesorem zoologii Uniwersytetu Poznańskiego, a w latach 1926-1928 wielce zasłużonym rektorem tej uczelni. Od roku 1929 był członkiem PAU.

1943 W Kraju Warty hitlerowskie władze okupacyjne zakazały Polakom kupowania biletów kinowych w przedsprzedaży.

1972 W Poznaniu urodziła się Agnieszka Różańska, polska aktorka. Gra w Teatrze Nowym.

Zdarzyło się 15 kwietnia

1452 Urodził się Leonardo da Vinci jeden z największych artystów renesansu. Był malarzem, architektem, rzeźbiarzem, teoretykiem sztuki, badaczem przyrody, i filozofem;. Najsłynniejsze dzieła „Mona Liza”, „Ostatnia wieczerza”, Św. Anna Samotrzecia”, „Dama z łasiczką” (w Muzeum Narodowym w Krakowie).

1489 W Krakowie zmarł powszechnie uznawany za świętego Świętosław Milczący (Silentiosus). Jego szczątki spoczęły w podziemiach Bazyliki Mariackiej.

1786 Urodził się Walerian Łukasiński, polski działacz niepodległościowy. Twórca Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa Patriotycznego. Zwany był żelaznym majorem, jest jednym z symboli męczeństwa tamtych czasów. Hołd oddał mu m.in. Stanisław Wyspiański czyniąc go jednym z bohaterów swojej Nocy Listopadowej. (zm. 1868).

1800 Urodził się James Clark Ross, brytyjski podróżnik, badacz polarny. Odkrył Morze Rossa, barierę lodową zwaną Barierą Rossa, Ziemię Wiktorii (nazwaną tak na cześć panującej wtedy królowej Anglii), Wyspy Rossa i in. Największą jednak zasługą Rossa było udowodnienie, iż Antarktyda jest lądem stałym, nie tylko lodową czapą wokół bieguna południowego. (zm. 1862).

1874 W Paryżu otwarto pierwszą wystawę obrazów malarzy impresjonistów.

1877 Odbył się pierwszy lot helikopterem. Zbudowana przez Enrica Forlaniniego maszyna wzniosła się na 20 sekund w powietrze na wysokość 13 metrów.

1886 Urodził się Tadeusz Kutrzeba, generał WP. We wrześniu 1939 roku dowodził grupą armii “Pomorze” i “Poznań“. Zmarł w Wielkiej Brytanii 8 stycznia 1947 roku.

1912 Nieopodal Nowej Ziemi na Atlantyku, o 2:27 zatonął „Titanic”, największy liniowiec świata.

1912 Urodził się Kim Ir Sen przywódca komunistycznej Korei. Podczas pobytu w Polsce Kim Ir Sen odwiedził wieś Model, w której znajdowała się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna im. Przyjaźni Polsko-Koreańskiej. Wieś ta jest miejscem urodzenia Waldemara Pawlaka.

http://www.youtube.com/watch?v=skUo9pAU9t0

1934 Urodził się Andrzej Kopiczyński, polski aktor – znany z serialu Czterdziestolatek.

1939 W Tunisie urodziła się Claudia Cardinale, gwiazda kina włoskiego i europejskiego. Występowała m.in. w “Lamparcie” i “Błędnych gwiazdach Wielkiej Niedźwiedzicy”.

1945 W Krakowie ukazał się pierwszy numer tygodnika “Przekrój”.

1952 Franklin National Bank wprowadził pierwszą kartę kredytową.

1955 Ray Kroc otworzył w Des Plaines w Illinois pierwszy nowoczesny bar MCDonald’s.

1959 Urodziła się Emma Thompson, angielska aktorka, scenarzystka. Dwukrotnie nagradzana Oskarem (Me and my girl, Maybe Baby, Rozważna i romantyczna)

1968 Urodził się Ed O’Brian, gitarzysta brytyjskiej grupy Radiohead. Grupa powstała w 1987 roku w Oxfordzie w Anglii. Zadebiutowali albumem “Pablo Honey” w 1993 roku, z którego pochodzi słynny przebój “Creep”. W 2009 roku grupa zagrała wspaniały koncert w Poznaniu – na Cytadeli.

1989 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Eternal Flame” – The Bangles.

1989 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „She Drives Me Crazy” – Fine Young Cannibals.

1990 Urodziła się Emma Watson, angielska aktorka, znana z roli Hermiony Granger w serii filmów o Harrym Potterze.

1996 Prochy Jerry’ego Garcii, lidera legendarnej formacji Grateful Dead, rozsypano w San Francisco w pobliżu słynnego mostu Golden Gate. Kilka dni wcześniej, 4 kwietnia, Deborah, wdowa po muzyku, i Bob Weir, gitarzysta Grateful Dead, rozsypali część spopielonych szczątków Jerry’ego na rzece Ganges w Indiach.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Maria Maria” – Santana; US Top Album “No Strings Attached” – N SYNC.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “What Took You So Long” – Emma Bunton; UK Top Albums “Popstars” – Hear’say.

2001 W wieku 49 lat, w Nowym Jorku, zmarł Joey Ramone, wokalista legendarnej formacji punkowej The Ramones. Przyczyną zgonu był rak węzłów chłonnych. Naprawdę nazywał się Jeffrey Hyman. Urodził się 19 maja 1951 roku. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych grupa cieszyła się ogromną popularnością lansując utwory „Sheena Is A Punk Rocker” oraz „I Wanna Be Seducted”.

2002 Zmarł Szymon Kobyliński, grafik, rysownik, karykaturzysta, scenograf, eseista, dziennikarz, Autor książek: “Pasjans erotyczny”, “Nasi zbrojni”.

2003 Szwedzki parlament zadecydował o zniesieniu ostatnich przywilejów szlacheckich. Zniesiono m.in. przywileje gwarantujące szwedzkim arystokratom prawa do opuszczania państwa bez pozwolenia króla i zapewniające im królewską pomoc na wypadek, gdyby trafili do wojennej niewoli.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz