Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 16.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

16 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Dzień Pikantnych Potraw

Urodzeni 16 stycznia zajdą w życiu daleko, mają ku temu wszelkie predyspozycje. Ich twórczy umysł otwiera przed nimi szerokie horyzonty. Są pożądani w wielu dziedzinach, błyskotliwość i zręczność daje im poczucie splendoru. W działaniu są ostrożni i nigdy nie angażują się w nic od razu. Zawsze zabezpieczają sobie odwrót. Jeżeli do tych cech dodać ambicję i cierpliwość to noc dziwnego, że ich plany muszą się ziścić. Ich wadą jest egocentryzm, skąpstwo i egoizm. W osiągnięciu korzyści gorliwość ich jest aż przesadna.

Kościół Katolicki 16 stycznia wspomina św. Bernarda i Towarzyszy, św. Furseusza i św. Honorata z Arles

Św. Bernard i Towarzysze to męczennicy z XIII wieku. Święty Franciszek wysłał tych braci, by głosili słowo boże muzułmanom. Z początku Maurowie okazywali im wyrozumiałość, sądząc, że mają do czynienia z szaleńcami, lecz gdy jawnie kwestionowali nauki Mahometa zostali pobici i zginęli według tradycji z rąk samego sułtana. Byli to pierwsi męczennicy zakonu franciszkanów.

Święty Furseusz to irlandzki opat żyjący w VII wieku. Był znany z tego, co mówił i z tego co robił, a wyróżniał się dobrocią. Jego wizje wywarły znaczący wpływ na myśl religijną Europy Zachodniej późnego średniowiecza.

Święty Honorat z Arles to biskup pochodzący z galo – rzymskiej rodziny konsulów, nawrócony około 410 roku. Na bezludnej wyspie koło Cannes założył słynny klasztor w Lérins.

Patronem dnia jest też św. Marceli I, papież i męczennik. Swój urząd piastował od maja 306 r. do stycznia 309 r. Mieszkańcy Raciborza wdzięczni za ocalenie miasta za jego pośrednictwem w czasie najazdu Tatarów (1241) obrali go za swojego patrona.

Imieniny obchodzą: Marceli, Marcela, Honorat, Bernard, Furseusz, Gonsalwy, Hilary, Otto, Otton, Piotr, Trzebowit, Tycjan, Tycjana, Waldemar, Waleriusz, Włodzimir i Włodzimira

Marceli, imię łacińskie, pochodzi od nazwy rodu Marcelli, który pierwotnie był plebejskim, a z czasem stał się patrycjuszowskim. Marceli jest ambitny, twórczy, ma zmysł organizacyjny. Wzbudza zaufanie szlachetnym wyglądem. Jest bardzo towarzyski. Nowoczesny w sposobie myślenia, lecz tradycyjny w stosunkach rodzinnych. Ma uzdolnienia muzyczne i poczucie humoru.

Przysłowie: Jaka pogoda w świętego Marcela, będzie pogodna i Wielga Niedziela.

Odpowiedniki obcojęzyczne: łac, ang. Marcellus, fr. Marcel, hiszp. Marcelo, wł. Marcello.

Włodzimierz, Włodzimir – imię słowiańskie, oznacza osobę panującą, posiadającą władzę. Włodzimierz jest człowiekiem skromnym i pracowitym. Może zajść na najwyższy szczebel hierarchii społecznej. Ma predyspozycje by być duchowym przywódcą. Jest zdolny do poświęceń. Często niedoceniany przez innych. Nie lubi rozgłosu. Jest uparty, szczodry i sprawiedliwy.

Honorat ma łacińskie pochodzenie. Jego znaczenie łączy się z wyrazem “honoratus”, czyli “czczony, poważany”. W Polsce imię rzadko spotykane, częściej występuje w zakonach.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1559 Król Zygmunt August upoważnił magistrat poznański do zakupu dwóch placów koło zamku i postawienia na nich łaźni.

1843 Otwarcie stałej sceny polskiej w Poznaniu.

1867 Zmarła Konstancja Łubieńska, sawantka wielkopolska, literatka i publicystka. W 1831 poznała w Poznaniu Adama Mickiewicza, który w tym czasie gościł m.in. w Śmiełowie u jej siostry Antoniny Gorzeńskiej. Została jego kochanką i była gotowa dla niego porzucić męża z dziećmi oraz udać się na emigrację. Towarzystwo kobiety obok sławnego wieszcza, kobiety, która także cieszyła się poetycką sławą w środowisku, nie może w tych okolicznościach dziwić. Niemniej jednak Dezydery Chłapowski z Turwi tak pisał o pobycie Mickiewicza : „ Kiedy się wszyscy bili, on tutaj w moim sąsiedztwie z niecną kobietą złe życie przez cztery miesiące prowadził.” Echem romansu poety z Konstancją była postać Telimeny w „Panu Tadeuszu oraz ślady w utworach Berwińskiego „Żeglarz i „Don Juan Poznański. Wzajemna fascynacja przerodziła się z czasem w przyjaźń, podtrzymywaną później przez trwającą 20 lat korespondencję. Obejmowała ona 29 listów. W Wielkopolsce w roku 1863 opublikowano „Listy śp. Adama Mickiewicza do Konstancji Łubieńskiej” oraz powieść moralną Konstancji Łubieńskiej „Niedowiarek”(1892) dedykowaną poecie.

1919 Generał Józef Dowbór Muśnicki zastąpił Stanisława Taczaka na stanowisku głównodowodzącego armii wielkopolskiej.

Zdarzyło się 16 stycznia

1853 Urodził się Andre Michelin, francuski przemysłowiec i wynalazca. Wraz z bratem Edouardem, skonstruował rozbieralną oponę pneumatyczną z dętką.

1868 William Davis handlarz ryb z Detroit opatentował ruchomą chłodnię.

1909 Brytyjski podróżnik Ernest Shackleton odkrył magnetyczny Biegun Północny.

1919 Ustąpił rząd Jędrzeja Moraczewskiego. Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał na stanowisko premiera Ignacego Jana Paderewskiego.

1920 Przyjęto 18 poprawkę do Konstytucji USA, która przewidywała zakaz sprzedaży napojów alkoholowych.

1926 W Paryż otwarto Międzynarodowy Instytut Współpracy Umysłowej. Polskę reprezentowała m.in. Maria Curie – Skłodowska.

1967 Odbył się festiwal w Monterey, uważany za pierwszy wielki festiwal rockowy. Około 50 tysięcy osób obejrzało koncerty między innymi Janis Joplin, Otisa Reddinga, Jimiego Hendrixa, The Who, The Mamas & The Papas, The Byrds i Jefferson Airplane.

1969 Student Uniwersytetu im. Jana Karola w Pradze Jan Palach dokonał samospalenia w centrum Pragi przed Muzeum Narodowym, w proteście przeciwko polityce ustępstw władz Czechosłowacji w stosunku do władz radzieckich.

1973 Telewizja NBC zaprezentowała ostatni 440 odcinek serialu “Bonanza”.

1974 Urodziła się Kate Moss, aktorka i modelka amerykańska.

1980 Paul McCartney został osadzony w więzieniu w Tokio na 10 dni za posiadanie marihuany.

1984 Paul & Linda McCartney zostali aresztowani na Barbadosie za posiadanie konopi indyjskich.

1986 Urodziła się Marta Domachowska, polska tenisistka.

1991 Wojska sprzymierzone pod amerykańskim dowództwem rozpoczęły na terytorium Iraku operację militarną „Pustynna burza”.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “The Masses Against The Classes” – Manic Street Preachers; UK Top Album “The Man Who” – Travis.

http://www.youtube.com/watch?v=WDg9TmsqUPQ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz