Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 15.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

15 STYCZNIA Słońce w znaku Koziorożca

Malawi – Dzień Johna Chilibwe

Dzień Interlingwy

Dzień Wikipedii

Urodzeni 15 stycznia są hojnie przez naturę obdarzeni inteligencją. Są zdolni do wielkich dokonań, błyskawicznie analizują sytuację i znajdują oryginalne rozwiązania, co spotyka się z uznaniem otoczenia. W swoich zamierzeniach są wytrwali. Przelotne miłostki traktują marginalnie. Dom i rodzina jest u nich zawsze na pierwszym miejscu. Mimo tylu niezwykle przydatnych cech charakteru są nieufni i pełni wątpliwości.

15 Stycznia Kościół Katolicki wspomina: św. Makarego Wielkiego, św. Itę, św. Pawła Pustelnika

Ita była przełożoną zgromadzenia dziewic poświęconych Bogu, żyła w VI wieku w Anglii.

Makary, był pustelnikiem żyjącym w IV wieku, był jednym z ojców egipskiego monastycyzmu. Wzorem św. Antoniego 60 lat swego życia spędził na pustyni.

Św. Paweł z Teb, pustelnik (228-341) jest szczególnym opiekunem Zgromadzenia oo. Paulinów. W czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana udał się na pustynię, gdzie spędził samotnie 90 lat, mieszkając w skalnej grocie. Uważany jest za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika.

Imieniny obchodzą; Makary, Arnold, Paweł, Dobrawa, Dabrówka, Domosław, Izydor, Dalemir, Domasław, Franciszek, Maur, Micheasz

Makary – w języku greckim Makarios – imię oznacza „szczęśliwy”, „błogosławiony”. Makary jest zdolnym kupcem, przemysłowcem lub finansistą. Jest żądny władzy, energiczny, sceptyczny i wiecznie zajęty. Można polegać na jego słowie. Jest wiecznie zajęty.

Arnold, imię starogermańskie oznacza orła panującego, rządzącego światem, w Polsce występuje od XIII wieku w formach Arnold, Arnolf, Arnołt, Jarnołt.

Paweł, imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznacza mały, drobny, imię w Polsce używane od XIII wieku. Szczęśliwym kolorem Pawła jest czerwień a zwierzęciem łabędź.

Imię Izydor ma greckie pochodzenie i tłumaczy się je jako “dar Izydy”. Mężczyzna o tym imieniu jest silny, ma duży temperament i predyspozycje do uprawiania sportu. Jest słowny i punktualny. Nie przywiązuje wagi do znajomości, przyjaźni czy dobrosąsiedzkich stosunków. Często uważany za odludka. Kocha teatr. Nie ma zdolności kierowniczych.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1882 Urodził się Florian Znaniecki, socjolog, filozof kultury. Autor prac z zakresu psychologii społecznej i socjologii wychowania. Profesor Uniwersytetu Poznańskiego. Dyrektorem poznańskiej opery jest obecnie wnuk profesora Michał Znaniecki. W 1920 roku objął katedrę socjologii na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie specjalnie dla niego została utworzona Katedra Filozofii, zamieniona na Katedrę Socjologii i Filozofii Kultury. Był twórcą socjologii w Polsce i jej instytucjonalnym organizatorem. W okresie poznańskim wydał Wstęp do socjologii i Socjologię wychowania. W 1921 roku założył Instytut Socjologiczny w Poznaniu, a w roku 1930 czasopismo “Przegląd Socjologiczny”.

1940 Otwarcie hitlerowskiego Kaiser – Friedrich – Museum w Poznaniu. Wiele dzieł wywieziono w głąb Rzeszy, zaś reszty zniszczenia dokonały działania wojenne, zwłaszcza walki w 1945. Największe straty poniosły zbiory przyrodnicze i etnograficzne.

1945 Wyzwolenie Gniezna spod okupacji hitlerowskiej, wyzwolenie obozu w Żabikowie. Przez obóz żabikowski, zwany przez nazistów obozem krwawej zemsty, przeszło około 40 tysięcy więźniów, z których znaczna część zginęła, m.in. wskutek nieludzkich warunków bytowania, tortur i egzekucji (np. w czerwcu 1944 Niemcy rozstrzelali kierowniczą grupę Szarych Szeregów, w dniu likwidacji obozu spalili około osiemdziesięciu chorych i niezdolnych do marszu ewakuacyjnego więźniów, wielu rozstrzelali). Pełnej liczby ofiar do dziś nie ustalono.

Zdarzyło się 15 stycznia

1609 Zaczął się ukazywać pierwszy regularny dziennik informacyjny, wydawany pod tym samym tytułem (Aviso Relatio oder Zeitung)

1759 Otwarcie londyńskiego British Museum.

1797 Londynie po raz pierwszy na głowach panów pojawił się cylinder.

1870 Po raz pierwszy użyto wizerunku osła jako symbolu Partii Demokratycznej (USA).

1877 Urodził się Lewis Medison Terman, twórca współczesnych testów IQ. W 1921 roku rozpoczął, zaplanowane na 100 lat, badania dzieci obdarzonych wybitną inteligencją

1907 Dr Lee De Forest opatentował triodę, lampę elektronową, która zrewolucjonizowała środki łączności. Patent został mu przyznany za „urządzenie do wzmacniania słabego prądu elektrycznego”.

1920 Marka polska stała się jedyną walutą obowiązującą na terenie całej Rzeczpospolitej.

1938 Urodziła się Barbara Wrzesińska, polska aktorka. Największą popularność zdobyła występując w telewizyjnym kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym grała słynną panią Basieńkę.

1969 Zapadły wyroki na przywódców protestu z marca 1968 roku. Jacek Kuroń i Karol. Modzelewski zostali skazani na 3,5 roku więzienia

1983 Republika – Biała flaga – nr 1 w 39. notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1988 Zmarł Sean MacBride, irlandzki polityk, zwolennik zjednoczenia Irlandii, laureat pokojowej Nagrody Nobla (74) W 1961 założył Amnesty International, której przewodniczył do 1975.

1990 Pierwsza emisja programu Radia RMF FM.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 885: 1. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult, 2. The Power Of Good-Bye – Madonna, 3. Mamona – Republika.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz