Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 14.I

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

14 STYCZNIA łońce w znaku Koziorożca

Urodzeni 14 stycznia potrafią logicznie myśleć i wytrwale dążą do realizacji zaplanowanych celów. Odznaczają się dużymi zdolnościami twórczymi. Są lubiani przez otoczenie, subtelni w uczuciach i wrażliwi na krzywdę innych. Przez całe życie cieszą się dużym powodzeniem u płci przeciwnej, sami jednak nie są zdecydowani w uczuciach, ani w poglądach. Zbyt często widzą różne sprawy w czarnych kolorach; jeśli w miejsce fatalizmu uda im się wprowadzić szczyptę optymizmu, wówczas ich życie będzie dostatnie i szczęśliwe.

14 Stycznia Kościół Katolicki wspomina: św. Feliksa z Noli, św. Kentrigerna, św. Makarynę Starszą i św. Sawę.

Feliks to kapłan, syn syryjskiego oficera żyjący w III wielu w Noli niedaleko Neapolu. Feliks zwrócił na siebie uwagę z powodu swej pracy duszpasterskiej. Aresztowano go i potraktowano okrutnie, lecz zdołał zbiec z więzienia, w cudowny sposób jak mówi legenda.

Kentringern, był biskupem z VII wieku, żyjącym na terenach dzisiejszej Szkocji. Imię to tłumaczy się jako „ktoś bardzo drogi”. Pierścień i ryba w herbie miasta Glasgow nawiązują do legendy o św. Kentringernie, która mówi, że w sposób cudowny uratował niewierną żonę od gniewu jej królewskiego małżonka.

Sawa, był biskupem żyjącym w XII wieku, synem króla Stefana I, jest patronem Serbów. Odgrywał także znaczącą rolę w życiu publicznym, przyczyniając się do zjednoczenia królestwa Serbii.

Imieniny obchodzą; Feliks, Domosława, Ordon, Amadeusz, Radogost, Makaryna

Imię Feliks pochodzi od łacińskiego słowa “felix” – “szczęśliwy”, “przynoszący szczęście”. Mężczyzna o tym imieniu nie zawsze jest szczęśliwy, bowiem często bywa niestały, niesłowny i przewrażliwiony. W postępowaniu kieruje się bardziej uczuciami niż rozumem. Ma intuicję i predyspozycje kierownicze, których zazwyczaj nie umie wykorzystać.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1901 Zmarł Marian Jaroczyński, malarz, grafik i rzeźbiarz poznański. W styczniu 1849 był reprezentantem Kórnika na zjeździe Ligi Polskiej w Kórniku, wkrótce na stałe osiadł w Poznaniu. Prowadził tam zakład litograficzny, był nauczycielem rysunków w gimnazjum realnym oraz kierownikiem Wieczorowej Szkoły Rysunków i Modelowania (założonej w 1865 przez Towarzystwo Przemysłowe w Poznaniu). Udzielał pomocy uczestnikom powstania styczniowego, co przypłacił półtorarocznym pobytem w berlińskiej twierdzy Moabit. Od 1871 – po likwidacji zakładu litograficznego – skoncentrował się na twórczości malarskiej. Prace Jaroczyńskiego to przede wszystkim sceny historyczne i polityczne, związane głównie z wydarzeniami 1848 i uciskiem pruskim; tworzył także obrazy o tematyce religijnej i ludowej (z Wielkopolski i Tatr). Był równocześnie konserwatorem, odnawiał m.in. portrety Władysława Jagiełły i Jadwigi w kościele Bożego Ciała w Poznaniu. Jako rzeźbiarz był m.in. twórcą popiersia Kopernika (1876).

1905 Zmarł Maksymilian Jackowski, wielkopolski działacz społeczno-gospodarczy. Był organizatorem i patronem kółek rolniczych. W 1873 Centralne Towarzystwo Gospodarcze powierzyło mu opiekę nad parafialnymi kółkami rolniczymi, którą sprawował do 1900. Za jego kadencji ich liczba wzrosła z 30 do 200. Realizując podstawowy cel – naukę racjonalnej gospodarki i samodzielności zrzeszonych rolników – doprowadził również do wykształcenia się licznej grupy średnich i bogatych rolników, działających solidarnie oraz świadomych politycznie i narodowo. Miało to duże znaczenie w okresie Kulturkampfu i działania Niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej. To z jego inicjatywy powstały czasopisma “Rocznik Kółek” (w 1875) i “Poradnik Gospodarski” (w 1889). Ogromna popularność wśród rolników sprawiły, że zyskał przydomek “Króla chłopów”. W 1885, w związku z pracą, przeprowadził się do Poznania, gdzie zmarł 14 stycznia 1905. Został pochowany we Wronczynie, a jego pogrzeb przerodził się w manifestację narodową

Zdarzyło się 14 stycznia

1387 W zamku Novigrad nad Adriatykiem uduszono Elżbietę Bośniaczkę, córkę króla Węgier i Polski Ludwika Andegaweńskiego. Była matką Jadwigi-pierwszej kobiety na polskim tronie.

1863 W nocy na 15 stycznia rozpoczęła się branka do rosyjskiego wojska. Stało się to powodem wybuchu powstania styczniowego w Królestwie Polskim.

1898 Zmarł Lewis Carroll, właść. Charles Lutwidge Dogson – angielski pisarz i matematyk. Autor książek dla dzieci, m.in. “Alicji w krainie czarów”

1902 W Warszawie urodził się Alfred Tarski, (do 1924 używał nazwiska Tajtelbaum) polski matematyk, jeden z najwybitniejszych logików wszech czasów. Zm. 26.101983 w Berkeley.

1916 Wyruszył pierwszy pociąg linii łączącej Berlin z Konstantynopolem, tzw. “Bałkan-ekspress”.

1934 W Warszawie urodził się Marek Hłasko, pisarz. Debiutował w 54 r. opowiadaniem “Baza Sokołowska”. W latach 1955-57 pracował w redakcji “Po Prostu”. W lutym 58 wyjechał do Paryża, gdzie wydał w Instytucie Literackim powieści “Cmentarze” i “Następny do raju”.

1942 W Pułtuski urodził się Krzysztof Klenczon, gitarzysta, wokalista i kompozytor. Członek grup Niebiesko – Czarni, Pięciolinie, Czerwone Gitary i Trzy Korony. Skomponował wiele przebojów jak np. Biały Krzyż, Kwiaty we włosach, Matura, Powiedz stary gdzieś ty był, 10 w skali Bouforta,.

1954 odbył się ślub Marylin Monroe i gracza baseballowego Joe Dimaggio.

1957 Zmarł na raka Humphrey Bogart, aktor amerykański. Grywał przeważnie czarne charaktery. Do historii kina przeszedł dzięki serii postaci „bogartowskich”m.in. w „Casablance” i „Afrykańskiej królowej”, na zawsze kojarzyć się będzie z kapeluszem, podniesionym kołnierzem płaszcza i niedopałkiem w kąciku ust.

1960 Armia amerykańska awansowała Elvisa Presleya do stopnia sierżanta.

1961 W Golden Park w San Francisco odbyło się pierwsze spotkanie Hippisów na którym śpiewał Allan Ginsberg, autor poematu „Skowyt”, późniejszego hymnu Hipisów.

1962 Rozpoczęto budowę międzynarodowego rurociągu naftowego “Przyjaźń” obejmującego Czechosłowację, NRD, ZSRR, Polskę i Węgry.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “That’s What Friends Are For” – Dionne & Friends W nagraniu tym wzięli udział Dionne Warwick, Stevie Wonder, Gladys Knight oraz Elton John. ód ze sprzedaży zasilił fundację zajmującą się wspomaganiem chorych na AIDS.

1990 Na antenie amerykańskiej sieci Fox TV odbyła się premiera kreskówki Simpsonowie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz