Aglomeracja

Kalendarium Poznania – 21.XII

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

21 GRUDNIA Słońce w znaku Strzelca

KALENDARIUM

KALENDARIUM POZNANIA 2

Urodzeni 21 grudnia chcieliby dominować w otoczeniu. Odznaczają się dużymi zdolnościami organizacyjnymi, uporem w dążeniu do celu i umiejętnością utrzymania tego, co udało im się osiągnąć. Pozostają wierni ideałom. Krytyczni wobec siebie oraz innych.

Patronem dnia jest św. Piotr Kanizjusz (1521-1597), kapłan zakonu jezuitów, doktor Kościoła. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w Kolonii głosił kazania w wielu miastach Rzeszy Niemieckiej i krajach austriackich w obronie prawd wiary katolickiej, atakowanych przez protestantów. Był aktywnym uczestnikiem Soboru Trydenckiego. Opracował Katechizm, zawierający podstawowe kanony wiary katolickiej.

Kalendarium poznańskie

1973 Otwarcie dla zwiedzających Pracowni Literackiej – Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

1998 Zmarł profesor Jerzy Topolski, historyk, metodolog i teoretyk historii. Znawca dziejów gospodarczych oraz historii nowożytnej Polski i dziejów powszechnych, profesor UAM.

Zdarzyło się 21 grudnia

1620 Grupa purytan brytyjskich, którzy wybrali ze względów religijnych emigrację, dotarła do wybrzeży amerykańskich, rozpoczynając osadnictwo angielskie.

1898 Piotr i Maria Curie odkryli Rad.

1901 Włodzimierz Ulianow po raz pierwszy podpisał się w druku pseudonimem Lenin.

1913 Arthur Wynne opublikował w „Fun”, sobotnim dodatku do amerykańskiego dziennika „New York World”, pierwszą w świecie krzyżówkę.

1937 W Nowym Jorku urodziła się Jane Fonda, amerykańska aktorka filmowa, teatralna. Córka Henry Fondy, dwukrotna laureatka Oscara, także modelka. W latach 90. zaprzestała występów w kinie, pojawiając się sporadycznie w filmach telewizyjnych i koncentrując się na propagowaniu aerobiku. oijue

1968 Wystrzelono statek kosmiczny Apollo VIII, który jako pierwszy okrążył Księżyc z załogą na pokładzie.

1973 Urodził się Tomasz Sikora, polski biathlonista.

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Say You Say Me” – Lionel Richie. Nagranie pochodzi w filmu “White Nights – Białe noce” i miało nominację do Oscara.

1991 Zmarł Waldemar Kazanecki – kompozytor. Twórca muzyki filmowej, m.in. do “Nocy i dni” (skąd pochodzi słynny walc).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz