Aglomeracja

Kalendarium Poznania – 22.XII

KALENDARIUM POZNANIA 2  Foto:

22 GRUDNIA

Hiszpania – Loteria Świąteczna (Lotería de Navidad)

Dzień Wujka

Osoby urodzone 22 grudnia mają chłonny, twórczy umysł i duże ambicje życiowe. Wierzą we własne siły, a w dążeniu do celu są cierpliwe i wytrwałe. Do działania często mobilizuje je zazdrość o to, że innym powodzi się lepiej

Patronką dnia jest św. Franciszka Ksawera Cabrini, zakonnica urodzona w Lombardii w 1850 r. Ze względu na słaby stan zdrowia nie została przyjęta do zakonu. Wówczas z kilkoma towarzyszkami założyła nowe zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego. Ich pierwszy dom zakonny powstał w Rzymie. Papież Leon XIII, który zatwierdził ich regułę, zalecił im prowadzenie działalności duszpasterskiej wśród włoskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. W 1888 r. Franciszka wraz z kilkoma towarzyszkami udała się za ocean. Prowadziły tam katechizację, pracowały w szpitalach, więzieniach i wśród ubogich. W późniejszych latach swoją działalnością objęły Chiny oraz kraje afrykańskie. Franciszka zmarła w Chicago w 1917 r. Kanonizowana przez papieża Piusa XII w 1946 r. z

Zdarzyło się 22 grudnia

1930 Polski myśliwiec PZL P-6, pilotowany przez Bolesława Orlińskiego, wzbudził sensację na międzynarodowym lotniczym salonie w Paryżu. Samolot został uznany za najlepszy w swojej kategorii.

1978 W Nigerii urodził się Emmanuel Olisadebe, czarnoskóry piłkarz, reprezentant Polski.

2000 Profesor Leszek Balcerowicz został wybrany przez Sejm prezesem Narodowego Banku Polskiego.

2000 W zamku Skibo w szkockiej miejscowości Dornoch odbył się ślub Madonny i 32-letniego angielskiego reżysera Guy’a Ritchiego. Druhną panny młodej była słynna aktorka Gwyneth Paltrow, zaś suknię ślubną zaprojektowała Stella McCartney – córka Paula.

2001 W wieku 44 lat zmarł na serce Grzegorz Ciechowski. Swój ostatni koncert zagrał w Poznaniu, podczas Imienin ulicy Św. Marcin.

KALENDARIUM POZNANIA 2

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz