K U L T U R A

Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra [ZDJĘCIA]

Wyjątkowy koncert odbył się w Auli Artis. Poznań był kolejnym miastem na trasie Pawła Kaczmarczyka, który promuje swoje nowe wydawnictwo Kaczmarczyk vs Paderewski –„Tatra”.

Płyta ukazała się w listopadzie, a znalazło się na niej sześć utworów, których źródłem i inspiracją jest „Album Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku ten wielki artysta i mąż stanu zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później ta twórczość zostanie „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka łączący folk, klasykę i jazz.

W nagraniu płyty udział wzięło trio jazzowe, orkiestra oraz DJ i podobny skład usłyszymy również 11 listopada w Krakowie. Na scenie, oprócz samego Pawła Kaczmarczyka przy fortepianie, pojawią się także Michał Barański (kontrabas), Tomasz Torres (perkusja), Mr. Krime przy gramofonach oraz jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – pod batutą Łukasza Wódeckiego-Meygera.

„Tatra” będzie moim szóstym albumem, ale pierwszym nagranym z takim rozmachem – mówi Paweł Kaczmarczyk.  Jestem przekonany, że koncert pozwolił wielu słuchaczom inaczej spojrzeć i na pieśni góralskie i na Paderewskiego”.

Kaczmarczyk to krakowski pianista i kompozytor, który na koncie ma dwie nominacje do Fryderyków, nagrody „Gazety Wyborczej”, „Trójki” oraz liczne tytuły artysty i płyty roku. Gra regularnie na całym świecie, a jego nazwisko często przywoływane jest przez zagraniczne media. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz