K U L T U R A

Jazzem we władzę ludową – na 8 trąbek!

Maciej Fortuna Trio  Foto: Kadr z materiału wideo

W ramach obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. poznański jazzman Maciej Fortuna przygotowuje utwór na 8 trąbek, taśmę oraz urządzenia mobilne. Premierowej kompozycji będzie można wysłuchać na antenie Radia Merkury – 28. czerwca, po czym zespół pod przewodnictwem kompozytora wyruszy zabytkowym tramwajem przez Poznań i wykona utwór w różnych częściach miasta.

panorama poznan 56

Jego fragment zaprezentowany zostanie około g. 10.30 przy ulicy Gajowej, pełne wykonania kompozycji usłyszymy z kolei: o g. 12 przed Zakładami Cegielskiego (ul. 28 Czerwca), o g. 13 przy placu Cyryla Ratajskiego, o g. 14 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej oraz godzinę później przy placu Adama Mickiewicza.

Fortuna, który również ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdradza, że tło kompozycji tworzą słynne słowa Józefa Cyrankiewicza, zarejestrowane fragmenty z pokazowych procesów „trzech” i „dziesięciu” wytoczonych powstańcom, relacje Radia Wolna Europa oraz wypowiedzi Stanisława Hejmowskiego, obrońcy robotników. Postaci, która jak zapewnia, zawsze była dla niego wzorem.

Jestem jednak również muzykiem i kompozytorem jazowym, a 1956 rok jest dla tej muzyki w Polsce przełomowy – mówi. I przypomina, że wtedy też po raz pierwszy odbył się w Sopocie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej. – To wtedy powiał wiatr kulturalnych zmian, ponieważ do tego momentu jazz był dla komunistów niczym stonka. Nie można wykluczyć, że wydarzenia czerwcowe wpłynęły – w kontekście muzyki jazzowej – na liberalizację kursu ówczesnych władz, które przestraszyły się robotników – dodaje.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz