K U L T U R A

Japoński teatr na poznańskiej scenie

Kazuo Ohno  Foto: wikipedia

Solowy spektakl butoh „Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia” to jedyna okazja by ujrzeć na scenie 77. letniego Yoshito Ohno, spadkobiercę filozofii i metody przedstawicieli powojennej awangardy artystycznej Japonii – Kazuo Ohno i Tatsumiego Hijikaty (Tatsumi Hijikata). Japoński mistrz Butoh wystąpi przed poznańską publicznością w Starym Browarze w najbliższą sobotę, 14 listopada.

Specyficzna estetyka butoh, brak linearnej opowieści, minimalistyczny i zaskakujący w swej wymowie ruch Yoshito Ohno sprawia, że przedstawienie staje czystym, głębokim przeżyciem emocjonalnym.

Ciało artysty pełne jest doświadczeń, które nawet przy najdrobniejszych poruszeniach wybrzmiewają szczególnie dobitnie. Jak w lustrze odbija się w nim nasza egzystencja – spuścizna poprzednich istnień, wobec których odczuwamy wdzięczność i z którymi toczymy codzienne zmagania.

Umiejętność transformacji ciała tak by oddać delikatność kwiatu czy raptowność ptaka i poruszyć drzemiące w nas emocje – melancholię, radość, strach – jest efektem wieloletnich poszukiwań artysty. Indywidualny los nabiera uniwersalnego wymiaru. Pojawia się zdziwienie, wzruszenie i rodzą się pytania.

Przedstawienie „Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia” składa się z następujących po sobie sekwencji, m.in. Tańca Ptaka, pierwszego aktu słynnego spektaklu Kazuo Ohno „La Argentina”, choreografii Tatsumi Hijikata czy Tańca Królika po Tsunami, którym towarzyszy współtworząca nastrój, poruszająca muzyka; prezentowane jest też video autorstwa znakomitego japońskiego fotografa – Eikoh Hosoe.

Przedstawienie „Kwiat i Ptak. Butoh, sobota, 14 listopada, godzina 19:00, Słodownia Starego Browaru. Bilety w cenie 30zł i 20zł dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz