K U L T U R A

Jan Komasa zakończy Malta Festiwal

Festiwal Malta - Jan Komasa  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Użyjemy metafor i języka współczesnej sztuki. Chcemy pokazać świeżą interpretację tamtych wydarzeń i dotrzeć także do młodych ludzi – mówi Michał Merczyński, dyrektor „Malty”

To był pełny, odpowiedzialny, obywatelski ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to, co się dzieje w Państwie jest nieprzyzwoite i że trzeba się postawić – mówi Jan Komasa, który wyreżyseruje multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. 28 czerwca o godz. 22.00 na placu Mickiewicza Malta Festival Poznań, na zaproszenie Miasta Poznania, przedstawi opowieść o pierwszym buncie przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko.

Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów „Sala samobójców”, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego „Miasta 44” – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

Wiele razy dostawałem propozycje zrobienia różnych inscenizacji zawsze odmawiałem. W zeszłym roku, kiedy mój brat wystąpił w Czarodziejskiej górze, wtedy po raz pierwszy porozmawiałem z Michałem i usłyszałem – co byś powiedział na to żeby coś zrobić? Chciałem odmówić, ale jest coś, co zawsze chciałem zrobić. Spróbować opowiedzieć coś językiem ciała, który jest zrozumiały pod każdą szerokością geograficzną – mówił podczas konferencji Jan Komasa.

Maltańskie widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem „Polityki”) we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji.

Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia „Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć” z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

Malta zmieniała Poznań, Malta zmienia Poznań, Malta będzie zmieniać Poznań – stwierdził Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz