K U L T U R A

Jak trudno być kobietą…

Kobiety  Foto:

Bycie uczennicą technikum, szkoły zawodowej czy liceum nie jest łatwe. Dziewczyn często nie traktuje się w szkole poważnie. Lektury mówią o kobietach uległych, zdradzanych i posłusznych. Podręczniki od historii zapomniały o narodowych bohaterkach, a te od WOSu milczą na temat przemocy domowej. Nauczyciele i nauczycielki nierzadko komentują wygląd uczennic, choć wygląd uczniów jest im zwykle obojętny. Aktywistki projektu #Mamygłos chcą to zmienić.

Nasz projekt ma na celu przede wszystkim uświadomienie młodym kobietom ich praw i tego, jak te prawa egzekwować. Chcemy powiedzieć głośne NIE hejtom i dyskryminacji, które są przecież problemem boleśnie powszechnym. Przecież stereotypy, w które wtłaczane są młode osoby bez wątpienia pozostawiają ślad na ich charakterach, wpływając na pewność siebie, cele zawodowe i życiowe – mówi Aleksandra Jarocka.

#MamyGłos to edukacyjny start-up, który tworzą cztery dziewczyny z Poznania i Zielonej Góry (dwie licealistki, studentka i doktorantka). To nieformalna inicjatywa, działająca pod egidą Fundacji Humanity In Action oraz Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy POLIS.

Choć o prawach kobiet w mediach się mówi, te kwestie są dość odległe od doświadczeń polskich nastolatek i nie informują ich o tym, co zrobić, kiedy padną ofiarą przemocy, która wciąż jest tematem tabu w naszym społeczeństwie. Zależy nam na tym, aby dziewczyny i młode kobiety wiedziały, jak egzekwować swoje prawa.– podkreślają aktywistki.

Założycielki projektu chcą także promować historię kobiet, działać na rzecz równouprawnienia w szkołach oraz prowadzić zajęcia edukacyjne. W najbliższy weekend #MamyGłos organizuje Warsztaty Krytycznego Pisania. W Centrum Kultury Zamek piętnastu nastoletnich uczestników rozwijać będzie swoje literackie pasje.

#mamyglos

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz