POZnań

Jak się tobie mieszka w Poznaniu?

Perła - mieszkania przy ul. Kosińskiego w Poznaniu  Foto: Family House

Czy jesteś zadowolony z własnego mieszkania? A może wolałbyś inne? Jak oceniasz okolicę, w której mieszkasz? Co warto w niej poprawić? Między innymi takie pytania zadadzą poznaniakom miejscy ankieterzy. Zebrane dane pozwolą na opracowanie polityki mieszkaniowej Miasta Poznania.

Poznań nie miał dotąd żadnego dokumentu określającego zasady rozwoju mieszkalnictwa, w tym m.in. kryteria budowy mieszkań. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się dopiero na początku 2015 roku. W nowej polityce mieszkaniowej chodzi o to, by w Poznaniu rozwijało się budownictwo mieszkaniowe odpowiadające potrzebom poznaniaków, niezależnie od ich statusu społecznego i majątkowego. Badań zakrojonych na tak szeroką skalę w tej dziedzinie jeszcze w Poznaniu nie było.

By można było mówić o polityce mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia, najpierw musi powstać wnikliwa diagnoza potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. Będzie to możliwe między innymi na podstawie wyników ankiet, które przygotują Miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS.

O co będą pytać ankieterzy? O rodzaj własności lokalu, w którym mieszkamy, o jego układ wnętrza – czy jest zadowalający czy nie, jakie pomieszczenia posiada. Istotne dla ankieterów będą też odpowiedzi na pytania o stan techniczny mieszkania, samego budynku oraz jego otoczenia: ulicy, osiedla, dzielnicy. Czy mieszkańcy są zadowoleni z miejsca, w którym mieszkają? Czy jest tu wszystko, co im jest potrzebne do wygodnego życia: place zabaw, parki, komunikacja publiczna, szkoły, przedszkola i sklepy?

Bardzo ważna będzie też odpowiedź na pytanie, jakich lokali poznaniacy potrzebują? Jak duże powinno być takie mieszkanie, co powinno mieć i gdzie się znajdować.

Ankieterzy będą pukać do naszych domów już w połowie sierpnia, a w ciągu miesiąca chcą dotrzeć do ponad 3000 poznaniaków i mieszkańców przyległych gmin. Uzyskane wyniki pozwolą na opracowanie rekomendacji w zakresie przyszłej polityki mieszkaniowej miasta.

To powinien być jeden z najważniejszych dokumentów dla miasta – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który w poprzedniej kadencji, jeszcze jako radny miejski, zorganizował cykl spotkań z mieszkańcami na ten temat.

Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w badaniu, nie tylko pomogą w tworzeniu przyszłej polityki mieszkaniowej miasta, ale mogą też wygrać atrakcyjne nagrody, w tym książki i bilety wstępu do licznych atrakcji turystycznych. Nagrodą główną będzie obiad z Arkadiuszem Stanicą, zastępcą prezydenta Poznania.

Trzeba budować kolejne mieszkania – mówi Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za politykę mieszkaniową. – Trzeba dać mieszkania młodym, a przecież oni potrzebują czasu, by się dorobić i zyskać stabilizację w pracy. Dajmy im warunki, by tu zostali.

Warto dodać, że ankietę będzie można wypełnić także przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.PotrzebyMieszkaniowe.pl i wypełnić kwestionariusz.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz