K U L T U R A

Bogaty program Transatlantyku

Prezentacja plakatu festiwalu Transatlantyk  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Jubileuszowa, piąta już edycja Festiwalu Transatlantyk, będzie niezwykle bogata w różnorodne wydarzenia. Wszystko rozpocznie się w połowie sierpnia, w pierwszej połowie właściwie, dokładnie w piątek 7 sierpnia.

Pisaliśmy już o tym kto pojawi się na Festiwalu (sprawdź tutaj). Tym razem przyjrzymy się temu co będzie można zobaczyć, w czym uczestniczyć.

W tym jubileuszowym roku jeszcze silniej chcemy podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor festiwalu – poprzez najlepsze na świecie filmy, muzykę, warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi umysłami naszej epoki udowodnimy, że konflikty – społeczne, religijne czy polityczne – nastawione jedynie na negację z pewnością nie rozwiążą problemów współczesnego świata.

Program filmowy to tradycyjnie już najmocniejsza strona festiwalu. Tegoroczny TRANSATLANTYK FESTIVAL pojawi się z projekcjami filmowymi niemal w każdej dzielnicy Poznania, a jeden z jego głównych projektów – Mobilne Kino Škody przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo aż 18 miejscowości w całej Wielkopolsce. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj oraz po raz pierwszy w historii imprezy także Kino Rialto zaproszą widzów na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, w tym polskie premiery obrazów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Dla najmłodszych kinomanów przygotowano w tym roku specjalny Dziecięcy Klub Filmowy, dla seniorów znakomite Kino Trzeciego Wieku, a dla pasjonatów niecodziennych gatunków filmowych Kino Klasy B i inne szaleństwa. Nie zabraknie oczywiście także najbardziej cenionych sekcji festiwalu takich jak m.in. PANORAMA, DOCS, NIEZALEŻNI, SACRUM, KONFRONTACJE, SEZON, OSCAR 2015, SPORT czy RETROSPEKTYWA.

Największym hitem jubileuszowej edycji może być zdobywca Złotej Palmy w Cannes „Dheepan”, poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji.

W sekcji Panorama widzowie Transatlantyku obejrzą m.in. węgierski obraz „Syn Szawła” (Grand Prix – Cannes 2015). Jedną z najpiękniejszych aktorek Hollywood, Jessicę Chastain, zobaczymy w „A Most Violent Year”, dramacie sensacyjnym w reżyserii J.C. Chandora. „45 lat” to podwójnie nagrodzony na festiwalu w Berlinie (Srebrne Niedźwiedzie dla Charlotte Rampling oraz Toma Courtenay’a) film o kryzysie małżeństwa z tytułowym stażem, natomiast polska premiera „Kryptonim U.N.C.L.E.” jest nową propozycją Guy’a Ritchiego, twórcy „Przekrętu” i „Sherlocka Holmesa”.

Sekcja Niezależni to najlepsze filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Sundance. Po raz pierwszy w Polsce widzowie zobaczą komedię obyczajową „Wyniki” z gwiazdą serialu „Jak poznałem waszą matkę” Cobie Smulders oraz znakomity, klaustrofobiczny thriller „Zaproszenie” z kolejnym doskonale znanym widzom seriali nazwiskiem – Johnem Carrollem Lynchem. Tytułem, którego nie można przegapić, będzie także „Umrika”, wyróżnione Nagrodą Publiczności hinduskie kino drogi z Surajem Sharmą w roli głównej.

Gwóźdź programu sekcji Sacrum, francuski „Apostoł” wchodził do kin nad Loarą i Sekwaną w atmosferze skandalu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało odwołanie uroczystej premiery filmu z obawy przed atakami muzułmańskich ekstremistów. Obraz opowiada bowiem o młodym islamiście, który postanawia zostać chrześcijaninem. Polska premiera „Superworld” to śmieszno-straszny obraz znanego z „Hiszpanki” Karla Markovicsa, a „Calvary” z Brendanem Gleesonem jest historią księdza, który po otrzymaniu groźby śmierci podczas spowiedzi, w ciągu tygodnia musi uporządkować swoje życie.

W ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji DOCS zostaną pokazane m.in. poetycki, opowiadający historię Chile „Perłowy Guzik” (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz oraz Nagroda Jury Ekumenicznego Berlinale 2015) oraz „Pixadores” – wstrząsający obraz życia w piekle brazylijskiej faweli.

Na Plac Wolności powróci także hit ostatnich 3 edycji Transatlantyku – jedyne w Polsce Kino Łóżkowe. Bilety na wieczorne pokazy filmowe na bardzo wygodnych łóżkach z własnym ekranem, baldachimem, poduszkami i kocami rozchodzą się dosłownie w ciągu kilku godzin. Szczegóły największego w dotychczasowej historii imprezy kina plenerowego organizatorzy ujawnią już wkrótce.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej, oferujących nagrody pieniężne i zapewniających obiecującym talentom start w karierze. Jedyny w swoim rodzaju konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest jest skierowany do improwizatorów, którzy podejmą wyzwanie i skomponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. Konkursowe zmagania odbędą się w tym roku w Sali Wielkiej CK Zamek w dwóch etapach. Pierwszy stanowią przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap, jury wybierze 10 najbardziej kreatywnych muzyków. Zwycięzca konkursu improwizacji otrzyma w tym roku tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2015 – First Prize oraz 15.000 zł. Międzynarodowe jury przyzna również dwie dodatkowe nagrody: tytuł Transatlantyk Instant Composer – Second Prize i 7.500 zł oraz Transatlantyk Instant Composer – Third Prize i 2.500 zł.

Osiem festiwalowych dni zainauguruje 7 sierpnia uroczysta SUPERB Evening Gala Otwarcia. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – tragicznie zmarłego Jamesa Hornera. Zdobywca dwóch Oscarów za film „Titanic” napisał muzykę do ponad 150 tytułów.

Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik. W trakcie Gali poznamy także zwycięzców oraz pozostałych laureatów obu konkursów kompozytorskich. Po raz piąty zostaną wręczone wyjątkowe nagrody: TRANSATLANTYK Audience Award oraz TRANSATLANTYK Glocal Hero Award. Ostatnia z nich przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Jej laureatami w poprzednich edycjach byli Bjørn Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Yoko Ono oraz Gayatri Chakravorty Spivak.

Transatlantyk 2014 - seans w kinie Muza

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz