POZnań

Irańczyk jako Bułgar chciał przekroczyć granicę

Lotnisko Ławica  - samolot Wizzair wypychany ze stanowiska  Foto: lepszyPOZNAN.pl /Piotr Rychter

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania zatrzymali mężczyznę podróżującego z bułgarskim dowodem osobistym.

W piątek, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Poznaniu – Ławicy do kontroli granicznej zgłosił się mężczyzna, który przyleciał z Aten. W trakcie kontroli, mężczyzna przedstawił bułgarski dowód osobisty. Dowód ten został jednak wcześniej zgłoszony jako zagubiony przez właściciela – relacjonuje mjr SG Joanna Konieczniak p.o. Rzecznika Prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podczas rozmowy z mężczyzną, który chciał na podstawie tego dokumentu wjechać na terytorium Polski ustalono, że wcale nie jest Bułgarem a obywatelem Iranu. Podczas dalszych ustaleń 39-letni mężczyzna oświadczył, iż na podstawie tego dokumentu miał zamiar dostać się do USA. Osobom, które zorganizowały mu podróż zapłacił w greckich Atenach 5 tyś. Euro. Kolejne 5 tys. Euro miał zapłacić po przylocie do Stanów.

W trakcie analizy dokumentu ustalono, że dokument ten jest autentyczny i mężczyzna na tzw. „podobieństwo” chciał dotrzeć do Francji a stamtąd, prawdopodobnie z nowymi dokumentami do Nowego Jorku.

W związku z popełnieniem przestępstwa przez Irańczyka wszczęto postępowanie przygotowawcze i mężczyźnie przedstawiono zarzut. Mężczyzna przyznał się do posłużenia w trakcie kontroli jako własnym dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Komendant PSG w Poznaniu – Ławicy wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu a za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom, cudzoziemiec ukarany został mandatem karnym. Irańczyk na podstawie postanowienia poznańskiego sądu, osadzony został w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl /Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz