POZnań

Inscenizacja walk o Poznań

Dni Ułana - Cytadela 25.04.2010 r.  Foto: Piotr Rychter

Dni Ułana - Cytadela 25.04.2010 r. Foto: Piotr RychterW niedzielę na poznańskiej Cytadeli ponad 150 miłośników historii odegra wydarzenia sprzed 66 lat. W 1945 roku wojska radzieckie walczyły o Festung Posen. Zakończyły się one 23 lutego, gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu, jakim była właśnie poznańska Cytadela.

Niedzielna inscenizacja, w której weźmie udział  16 grup historycznych z Polski i zagranicy rozpocznie się o 13:00 w pobliżu Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

Będziemy świadkami potyczki zwiadu rosyjskiego wzmocnionego cytadelowcami z oddziałem niemieckim, broniącym umocnionych pozycji.

Po zakończeniu inscenizacji (około 13:45) podczas spaceru będzie można poznać dzieje najlepiej zachowane fragmenty umocnień Fortu Winiary. Zbudowany w latach 1828-1842 był modelowym dziełem szkoły nowopruskiej. Jeśli chcecie odbyć tą interesującą wyprawę, zapraszamy po inscenizacji na zbiórkę w pobliżu obelisku.

Na Cytadeli warto pojawić jednak już wcześniej. Od godziny 10:00 będzie można oglądać wystawę sprzętu i uzbrojenia grup biorących udział w imprezie. Będzie także można skosztować wojskowej grochówki.

Punktualnie o 12:00 wszyscy przybyli oddadzą hołd poległym w walkach przy Pomniku Bohaterów.

Organizatorem inscenizacji jest Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań. Wstęp bezpłatny.

/

/

fot. archiwum własne

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz