POZnań

Inna niż zwykle Wigilia dla potrzebujących

Spotkanie wigilijne z Caritas i Warta Poznań - hala nr 1 MTP 24.12.2012 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Wigilia na MTP, podczas której do wspólnego stołu siadają razem osoby ubogie, samotne i starsze to poznańska tradycja. W tym roku jednak inna niż zwykle – ze względu na pandemię świąteczne posiłki i paczki będą wydawane na wynos w czterech jadłodajniach na terenie miasta. W pomoc włączy się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

24 grudnia na poznańskiej Wigilii Caritas spotykały się osoby ubogie, bezdomne, starsze, chore czy samotne. W tym roku zamiast tradycyjnego spotkania na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, paczkę z wigilijnym posiłkiem będzie można odebrać w jednej z czterech jadłodajni: przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 133, ul. Łąkowej 4, ul. Taczaka 7/16 lub ul. Niegolewskich 23, w godz. 10-12.

W tym roku bliskość między potrzebującymi musi pozostać na poziomie ducha – podkreślają organizatorzy. – Nie będzie tradycyjnego łamania się opłatkiem między nimi i nie zasiądą wspólnie do stołu w większym gronie. Zrobimy jednak wszystko, aby te święta mogły być dla nich jak najlepsze. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, aby ktokolwiek poczuł się samotny i opuszczony. Dlatego w naszych 4 jadłodajniach dla ubogich zorganizujemy Wigilię w formie dań na wynos i paczki świątecznej na pozostały czas Świąt Bożego Narodzenia. 

Dania będą tradycyjne – na potrzebujących czekać będzie świąteczna zupa, kapusta czy karp. Posiłek wydawany będzie na ciepło, ale zapakowany tak, żeby każdy, kto chce odgrzać go w domu, mógł to zrobić. Poza wigilijną kolacją rozdawane będą również paczki, a w nich najpotrzebniejsza żywność na kolejne dni oraz trochę świątecznych przysmaków. Pakowaniem jedzenia zajmą się wolontariusze – w tym roku będzie to niemal 200 ochotników. W rozdawanie paczek włączy się też Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Choć forma tegorocznej wigilii jest inna niż zwykle, to organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział ponad 1000 osób.

Każdy może pomóc i wesprzeć akcję finansowo – wpłacone na konto Caritas pieniądze zostaną przeznaczone na zakup zgrzewarek foliowych do każdej jadłodajni, aby wspomóc ich działalność oraz ułatwić zapakowanie posiłków wigilijnych; a także na kupno żywności do paczek świątecznych. 

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz