POZnań

Ikarusem podróż sentymentalna

Ikarusy na Kaczej  Foto: MPK Poznań

Ikarusy na Kaczej Foto: MPK PoznańGdy kursowały regularnie nie zawsze byliśmy zadowoleni na przykład ze ścisku jaki w nich panował. Po latach jednak nie jedna osoba wsiądzie do węgierskiego ikarusa, by odbyć sentymentalną podróż po Poznaniu.

Ten weekend będzie można spędzić przy dźwiękach czardasza lub też w wysokopodłogowym autobusie, który 30 lat temu uchodził za „cudowne dziecko węgierskiej motoryzacji”, a teraz stanowi już w Poznaniu zabytek.

Wiązankę węgierskich przebojów zaprezentuje Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań. Zespół gra nieprzerwanie już 58 lat uświetniając w ciągu tych niemal sześciu dekad istnienia największe w mieście uroczystości i wydarzenia. Utwory Bacha, Mozarta czy Beethovena w jej wykonaniu podbijają serca festiwalowej widowni w wielu krajach. Standardy jazzowe i musicalowe, tematy muzyki filmowej trafiają każdemu do serca.

Tłumów można się więc spodziewać również w najbliższą niedzielę 3 lutego, gdy muzycy pod batutą Jarosława Goerlicha, zagrają specjalnie w karnawałowych rytmach.

Koncerty karnawałowe w wykonaniu Orkiestry Miasta Poznania przy MPK Poznań to już tradycja. I w tym roku, tak jak w minionych latach orkiestra zagra w gościnnej auli Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej. W jej wykonaniu uwertury do znanych i popularnych operetek Bernsteina, Kalmana i Lehara, wiązanki melodii francuskich, walce, walczyki i marsze oraz utwory Czajkowskiego, które uświetnią soliści Teatru Wielkiego oraz uczennice poznańskiej szkoły baletowej.
Bilety na koncert w cenie 5 złotych można będzie nabyć godzinę przed koncertem, lecz liczba miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy w niedzielę do auli  Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej (przy ul. Solnej 12) o godz. 11:00.

Orkiestra MPK Foto: DK Tramwajarza

Zapraszamy również wraz z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych na „Niedzielę z Ikarusem”.

Na jego „wysokiej podłodze” będzie można przejechać się trasą linii 82 z Górczyna na Wichrowe Wzgórza. Ponieważ była to pierwsza linia, na którą zostały skierowane, gdy ponad 30 lat temu trafiły do Poznania. Podczas przejażdżki pasażerowie będą mogli wysłuchać wielu ciekawostek o historii poczciwych Ikarusów oraz zwiedzić zajezdnię autobusową przy ul. Kaczej. Opłatą za przejazd będą pocztówki-cegiełki, z których dochód zostanie przeznaczony na ratowanie zabytkowych pojazdów.

Ikarusy po dziesięcioleciach w żółto-zielonych barwach zniknęły z poznańskich linii w styczniu 2010 roku. Stanowią dziś relikt minionej epoki, choć niegdyś chwalone były za nowoczesną technologię, solidną konstrukcję i wysoki standard.

Jeśli macie ochotę odbyć sentymentalną przejażdżkę autobusem ikarus zapraszamy na pętlę na Górczynie w niedzielę o 12:00.

Ikarusy Foto: MPK / K. Lesińska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz