K U L T U R A

II Poznańskie Dni Tolkienowskie

ENEMEF: NOC HOBBITA Z PRZEDPREMIERĄ!  Foto: Forum Film Poland

Już 1 czerwca odbędą się w stolicy Wielkopolski, II Poznańskie Dni Tolkienowskie. Fani twórczości angielskiego pisarza będą mogli wziąć udział w wykładach poświęconych jego powieściom i ich ekranizacją, nauczyć się pisać w języku elfów, czy wziąć udział w maratonie filmowym.

Szukam kogoś, kto by zechciał wziąć udział w przygodzie, to znaczy w wyprawie, którą właśnie przygotowuję; bardzo trudno kogoś takiego znaleźć (…) – pisał John Ronald Reuel Tolkien w “Hobbicie”.

Już w ubiegłym roku, kiedy zorganizowano pierwsze Dni Tolkienowskie, zainteresowanie imprezą przerosło najśmielsze oczekiwania. Pomysłodawcy wydarzenia, prof. Przemysław Matusik i prof. Maciej Michalski z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, otrzymali wiele próśb i apeli o kontynuowanie projektu.
Na spotkanie z literaturą fantasy zaprasza Biblioteka Raczyńskich, w której otwarce zostaną Dni Tolkienowskie. 1 czerwca, w godzinach od 16 do 19 odbędzie się wspólne czytanie prozy Tolkiena, z podziałem na role. Na uczestników czeka również nauka pisma runicznego, łącznie z możliwością zapisania własnego imienia w języku elfów, którego twórcą był sam Tolkien.

Kolejny dzień przeznaczono na sesję naukową: “Między literaturą a filmem. Kulturowe aspekty ekranizacji”, podczas, których poznać będzie można zależności między książką, a filmem. Wykład odbędzie się w Instytucie Historii i Instytucie Filologii Polskiej UAM.

Ostatni dzień, a właściwie noc, poświęcony będzie na maraton filmowy składający się z trzech części Hobbita: Niezwykła podróż, Pustkowie Smauga, Bitwa pięciu armii. Seans rozpocznie się o godz. 21 w Nowym Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek. Pokaz będzie biletowany.

PROGRAM II POZNAŃSKICH DNI TOLKIENOWSKICH

1.06, g. 16-19, taras Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 23/24: czytanie z podziałem na role (emocje, głosy krasnoludów, elfów i Golluma); zapis imienia w języku elfów i hobbitów; podpisy w piśmie runicznym; ozdabianie pierścieni

2.06, od g. 10, Instytut Historii UAM w Poznaniu, Instytut Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, Sala Śniadeckich, Collegium Maius, ul. Fredry10: sesja naukowa “Między literaturą a filmem. Kulturowe aspekty ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena”

3-4.06 (noc z piątku na sobotę), od g. 21, Nowe Kino Pałacowe – CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82: “Hobbit” – maraton filmowy (“Niezwykła podróż”, “Pustkowie Smauga”, “Bitwa pięciu armii”), seans biletowany.

Hobbit: Niezwykła podróż 3D

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz