Aglomeracja

Halo? Bon Turystyczny, słucham!

Kołobrzeg - lipiec 2020  Foto: lepszyPOZNAN / S9+

Działa już specjalna infolinia na temat Polskiego Bonu Turystycznego. W ciągu pierwszych czterech godzin od uruchomienia infolinii, konsultanci odebrali ponad 1.000 telefonów.

Infolinia pod numerem telefonu 22 11 22 111 działa przez całą dobę. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres bon@zus.pl.

Konsultanci specjalnej infolinii udzielają informacji osobom, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego oraz podmiotom turystycznym, które chcą przystąpić do programu – tłumaczy prof. Gertruda Uścińska prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniają wątpliwości dotyczące między innymi prawa do bonu.

 Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE ZUS. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Obecnie kończą się przygotowania do wdrożenia oprogramowania. Już wkrótce na PUE ZUS w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla podmiotów turystycznych (zostanie udostępniona z 24 na 25 lipca) oraz osób korzystających z bonu (zostanie udostępniona z 31 lipca na 1 sierpnia).

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami, po podaniu danych kontaktowych.

Polska Organizacja Turystyczna opublikuje natomiast listę zarejestrowanych podmiotów turystycznych, uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu, na stronach internetowych: bonturystyczny.gov.pl, pot.gov.pl oraz polska.travel.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Bon, który zostanie uruchomiony jeszcze w te wakacje będzie ważny do końca marca 2022 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz