POZnań

Gwara poznańska w grze

Słownik do•mowy: gwara poznańska  Foto: materiały prasowe

Bimba, kejter, tytka, klubry, fifny – to słowa, które mogą zaskoczyć, budzić zdumienie i być prawdziwą zagadką dla słuchacza. Dla nas to jednak dobrodziejstwo poznańskiej gwary w czystej postaci oraz element gry Słownik do•mowy: gwara poznańska. To drużynowa gra planszowa, która sprawi, że intrygujące słowa rozbrzmiewające na poznańskich fyrtlach, znajdą się na językach całej Polski.

Opis projektu

Własnie ruszyła kampania crowdfundingowa mając pomóc w wydaniu właśnie tej gry. Bądź gotów na wartką akcję, ostrą walkę drużynową, językową gimnastykę i słowną dywersję! W grze Słownik do•mowy: gwara poznańska, dwie drużyny walczą o to, by w minutę odgadnąć jak najwięcej lokalnych słów, których znaczenie może być zaskakujące. Część z nich to drobnostka, a cześć nie lada wyzwanie.

Znajdziecie wśród nich słowa o zagranicznym brzmieniu, wyrazy nieco znajome, a także twory językowe, które wprawią was w zdumienie! Do tego każda z drużyn musi uważać na Szelmę, który zrobi co tylko można, by zasabotować rozgrywkę i udaremnić zespołowi dotarcie do mety. Słownik do•mowy: gwara poznańska to drużynowa gra planszowa, która trzyma w napięciu do samego końca – zachecają twórcy.

Skąd wziął się pomysł?

Polski język jest giętki, bogaty i bardzo urokliwy. Szkoda tylko, że wiele słów o pięknym brzmieniu i znaczeniu zostało zapomnianych i teraz kurzą się w zakątkach słowników. Inne z kolei można spotkać tylko lokalnie – a szkoda! Im więcej słów, tym bogatsza jest nasza komunikacja! Ponieważ bardzo nam żal tych słów, które zastąpiono emotikonami i skrótami, postanowiliśmy stworzyć grę, która przywróci je do łask i sprawi, że znów znajdą się na językach.

W ten sposób powstał pomysł na Słownik do•mowy, który łączy w sobie walkę z ubóstwem językowym (które jest coraz poważniejszym problemem), a do tego idealnie wpisuje się w trend na planszówki i rozrywkę offline. Na fali pozytywnego odbioru pierwszej edycji gry, postanowiliśmy stworzyć edycję specjalną z poznańską gwarą.

Zasady gry

Dwie drużyny, tury trwające dokładnie minutę i 300 słów do zgadnięcia. Oto zasady w skrócie. W każdej turze jedna osoba z drużyny wciela się w rolę wyjaśniającego, który używając swoich zdolności krasomówczych, przedstawia kolejne słowa umieszczone na kartach, tak, by pozostali członkowie odgadli je w lot. Do wyboru jest 300 słów podzielonych wg trudności – to gwarancja, że nie ma mowy o nudzie!

Gra toczy się w opisany sposób do momentu, aż gąska którejś z drużyn dotrze do końca planszy, posuwając się o jedno pole za każde odgadnięte hasło.

Dla kogo?

Słownik do•mowy to drużynowa gra planszowa dla każdego od 10 do 100 lat. Wystarczą już 4 osoby, ale może być ich maksymalnie 16, by bawić się na całego! Miłośnicy planszówek i karcianek, fani gwar, imprezowicze lubiący wspólną rozrywkę, puryści i miłośnicy języka polskiego, Poznaniacy z dziada pradziada – wszyscy mają potencjał, by pokochać Słownik do•mowy 🙂

Projekt znajdziecie: tutaj

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz