POZnań

Gruntowna termomodernizacja poznańskich szkół. Pieniądze z funduszy norweskich

Szkoła przy ul. Prądzyńskiego na Wildzie  Foto: UMP

Pięć poznańskich szkół przeszło gruntowną termomodernizację. Kosztowne ale potrzebne prace w wysokości 13,5 mln zł zostały dofinansowane z funduszy norweskich. W placówkach zamontowano także ekologiczne oświetlenie i kolektory ciepła.

Projekt ma na celu zwiększenie oszczędności energii, zużywanej na ogrzanie budynków szkół oraz oświetlenie sal lekcyjnych.

Termomodernizacja tych pięciu szkół jest dowodem na to, że Poznań z powodzeniem pozyskuje środki zewnętrzne na tego typu zamierzenia budowlane, które wymagają dużych nakładów finansowych. Te inwestycje to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim lepszych warunków pracy i nauczania. – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wartość projektu wynosi 13,5 mln złotych, a dofinansowanie w wysokości do 80% z funduszy norweskich. Pozostałą część kosztów ponosi Miasto Poznań.

W tych szkołach wykonano prace termoizolacyjne: Zespól Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Sikorskiego, Szkoła Podstawowa na Norwida, przedszkole na osiedlu Władysława Łokietka, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego z Osiedla Tysiąclecia oraz budynek szkolny przy ulicy Jawornickiej.

Remonty szkół rozpoczęły się w lutym 2015 roku. Niemal wszystkie prace budowlane są już ukończone. Do wykonania pozostała jedynie część elewacji w budynku Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Norwida 21.

Zakres prac we wszystkich jednostkach obejmował ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, w celu dostosowania jej do obowiązujących norm termoprzenikalności, montaż perlatorów, wymianę oświetlenia na energooszczędne typu LED, montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pompy ciepła.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz