K U L T U R A

Gentleman w Poznaniu!

Gentleman  Foto: mat. prasowe

Gentleman Foto: mat. prasoweJuż 30 kwietnia odbędzie się uroczysta premiera Symphonical, czyli projektu artystycznego z udziałem międzynarodowej gwiazdy muzyki reggae: Gentlemana oraz poznańskiej orkiestry kameralnej pod batutą Jacka Sykulskiego. W trakcie występu ponad 40 muzyków wykona najbardziej znane utwory Artysty w wersji orkiestrowej.

Gentleman, czyli Tilmann Otto, to artysta pochodzący z Niemiec, uprawiający roots reggae, czyli gatunek muzyczny traktujący o szeroko pojętej niesprawiedliwości społecznej czy też rasowej.

Już jako 17-latek pierwszy raz wyjechał na Karaiby. Tam też po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Śpiewa przeważnie po angielsku bądź w patois, który jest językiem kreolskim używanym na Jamajce. Piosenki Gentlemana opowiadają o nadziei, miłości, pokoju, jedności i przynależności. Przypominają nam o tym, że powinniśmy być wdzięczni za dar życia. Przez następne lata Gentleman spędzał każdy wolny czas na Jamajce. Faktycznie wyspa ta jest jego drugą ojczyzną.

Debiutancki album Gentlemana „Trodin On” ukazał się w 1999 roku, która otrzymała świetne recenzje. Następnie przyszedł czas na album nagrany wraz z innymi muzykami występującymi na festiwalu FK Allstars Tour. Dobre opinie o kolejnym wydawnictwie sprawiły, że sława Gentlemana rosła w bardzo szybkim tempie.

Luty 2003 roku to czas, kiedy Gentleman dostał nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego dla najlepszego artysty HipHop/Soul/R’n’B/Reggae. W tym samym roku czytelnicy „Riddim Magazin” uznali Gentlemana za najlepszego w kategoriach Niemiecki Artysta i Występ.

Po kilku latach przerwy Gentleman powrócił z nowym materiałem zatytułowanym „Diverstity”. Artysta tym razem zaprosił do współpracy wielu wokalistów między innymi: Cassandrę Steen, Tanyę Stephens czy weterana dancehallu Sugar’a Minott’a. Obok charakterystycznych dla twórczości Gentlemana dźwięków reggae i dancehall, na krążku znalazły się również kompozycje z pogranicza soul i R&B. Na singiel promujący wydawnictwo wybrano kompozycję It’s no Pretty.

W 2011 r. ukazała się płyta DVD, podsumowująca trasę koncertową ,,Diversity”, na której znalazły się również polskie akcenty m.in. zdjęcia Bartka Murckiego oraz kadry z Hali Arena w Poznaniu.

Gentleman aktualnie promuje nową płytę ,,MTV Unplugged” oraz celebruje 20 lecie swojej działalności scenicznej.

Symphonical, do którego został zaproszony Gentleman, to projekt, w którym zderzają się tradycje muzyki klasycznej z reggae. Został zainicjowany przez poznańskiego animatora kultury Mariusza Harmasza. Przygotowania do tego wydarzenia zajęły aż 2 lata! Razem z niemieckim artystą wystąpi Cameralis Poznań Orchestra oraz znany na całym świecie Poznański Chór Chłopięcy. Dyrektorem zespołu jest Jacek Sykulski, który w 2014 r. odebrał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznańska orkiestra kameralna będzie prowadzona przez Jacka Sykulskiego, uznanego polskiego kompozytora i dyrygenta, który zasłynął pisząc muzykę hymnu VI Światowego Dnia Młodzieży oraz do “Abba Ojcze” do słów dominikanina ojca Jana Góry. Za swoją działalność artystyczną dwukrotnie nagrodzony Medalem Młodej Sztuki, a także Nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania.

Projekt Symphonical z udziałem Gentlemana odbędzie się 30 kwietnia o godz. 20:00 w Sali Ziemi na MTP. Otwarcie bram nastąpi o godz. 19:00

Gentleman – Superior
http://www.youtube.com/watch?v=Ry7qXsjcafY

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz