K U L T U R A

FORRESTA GRAM czyli światowe kino w oryginalnym wykonaniu

Między Słowami  Foto: Małgorzata Obada

Najpierw powstał fotograficzny – terapeutyczny projekt „Między słowami”, w ramach którego dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną przygotowały cykl zdjęciowy na temat kadrów światowego kina. W trakcie pracy okazało się, że słowo i kadr nie są jedynym sposobem przekazu, a sam projekt przyniósł więcej rezultatów terapeutycznych niż zakładano na początku. I tak wyjątkowi aktorzy pod wodzą terapeutki postanowili nakręcić film….

Śledząc historię kina światowego zaczęłam doszukiwać się wśród podopiecznych podobieństw do mniej lub bardziej znanych aktorów, by za pomocą pasji, którą jest fotografia, jak najbarwniej przedstawić moich wyjątkowych modeli – mówi Małgorzata Obada terapeutka i inicjatorka przedsięwzięcia.

Wtedy zaczęło się poszukiwanie na własną rękę rekwizytów, ubrań w sklepach z tanią odzieżą, przerabiania ich, charakteryzowania modeli. W krótkim czasie pierwotny pomysł zrealizowania etiudy filmowej rozrósł się do znacznie większych rozmiarów.

Film pt.: „Forresta Gram” stanowi kontynuację projektu „Między słowami”. Produkcja jest zaproszeniem do wspólnej podróży przez różne gatunki filmowe, podróż emocjonalną poprzez zmienne koleje losu, wyprawę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zadawane nie raz przez wielu z nas: co by było, gdybyśmy byli inni?

Film składa się z pięciu etiud stanowiących spójną całość. Główny bohater – Forrest, którego pierwowzór stanowi amerykański Forrest Gump, trapiony podobnymi rozterkami wyrusza w podróż, podczas której jego losy splatają się z bohaterami znanymi z innych produkcji filmowych. Forrest (w tej roli po raz pierwszy na dużym ekranie Błażej) doświadcza, że życie wcale nie jest takie jednolite i oczywiste jak sobie wyobrażał, uwikłany zostaje w najróżniejsze sytuacje i emocje, które dopiero w połączeniu stanowią barwną całość. Jego życie staje się wypadkową tego co śmieszne, wzruszające, straszne, czasem emocjonujące…

Odbiór filmu z pewnością będzie pełniejszy po zapoznaniu się z produkcjami, które w nim zawarliśmy. Przepełniony jest symboliką nawiązującą do oryginalnego Forresta Gumpa (ławeczka, ping-pong, krewetki, bieg, pudełko z czekoladkami…) oraz pozostałych tytułów filmowych. Nieodłączny jego element stanowi muzyka, która w każdej z części naszego filmu nawiązuje do źródeł – mówi Małgorzata Obada.

Ze względu na uwarunkowania zdrowotne aktorów, film zrealizowany został gdzieś „między słowami”, a główny nacisk położony został na grę za pomocą gestów, mimiki, symboli. To było prawdziwe wyzwanie dla aktorów, którzy na co dzień borykają się z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w związku z czym wykonanie wielu czynności, zrozumienie niektórych komunikatów wymagało od nich dużo więcej wysiłku, czasu i cierpliwości niż dla większości zdrowych osób.

12 sierpnia, o godzina 17:00 w Pawilonie Nowej Gazowni odbędzie się otwarcie wystawy Między Słowami, a także pokaz filmu Foresta Gram i specjalna gala filmowa

Na potrzeby filmu wykorzystano wątki i muzykę z następujących filmów oraz wizerunki aktorów: „Forrest Gump”, „Flip i Flap”, Charlie Chaplin, „Wakacje Jasia Fasoli”, „Pretty Woman”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, Marilyn Monroe, „Ojciec Chrzestny”, „Pulp Fiction”, „Hobbit”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Piraci z Karaibów”

Użyte w artykule zdjęcia: Małgorzata Obada, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz