Stare Miasto

Happening na moście Dworcowym

Marek Raczkowski - "Protest"  Foto: Marek raczkowski

Marek Raczkowski - "Protest" Foto: Marek raczkowskiTydzień temu przystanki o wdzięcznej nazwie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne przyjęły pierwszych pasażerów. Droga na dworzec wydaje się z niego zakręcona niczym labirynt. Zagubieni pasażerowie błądzący wokół galerii, to codzienność.

Ludzie naturalnie skracają sobie drogę. Ponieważ oficjalnie budowa Poznań City Center nie została zakończona, istnieje na moście Dworcowym tymczasowe przejście dla pieszych. I właśnie z niego korzystają pasażerowie wysiadający na przystanku. Owszem muszą pokonać kilkanaście metrów po torowisku, ale na dworcu są znacznie szybciej niż ci, którzy wybrali trasę “widokową”.

Póki co apele społeczników, analizy korzystne dla skrócenia drogi nic nie dają. Dziś Policjanci postanowili ukrócić “niebezpieczne zachowanie” karząc wszystkich chodzących na szagę. Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.

Marek Raczkowski jako rysownik zadebiutował w 1992 roku. Od 1993 roku był stałym rysownikiem tygodnika „Polityka”. Jego rysunki ilustrowały teksty w „Obserwatorze codziennym”, „Życiu”, „Gazecie Wyborczej” i „Przekroju”. Właśnie jeden z jego rysunków jest tłem akcji zorganizowanej na jednym z portali społecznościowych. “W związku z fatalnym nowym dworcem próba odwzorowania rysunku Raczkowskiego. Wchodzimy na przejście przed dworcem i stoimy 1 min. (..)Jest tylko jeden transparent wiadomo jaki” – piszą organizatorzy akcji.

Sami uczestnicy nie zostawiają suchej nitki na “twórcach” drogi na dworzec. “Tam potrzebna jakaś Ariadna. Albo jeszcze lepiej Tezeusz, by potwora pokonać!” – pisze Paweł. Janina dodaje “przejście z walizą z peronu 6 na przystanek 71 zajmuje 15 min, kolejki do każdych schodów, do wind, tłok przed kasami to trudno się przecisnąć, tłum ludzik w galerii, znowu ruchome schodki,drzwi obrotowe pozatykane, wchodzimy na chodnik i krety-węty asfaltowe, wreszcie w ciemnościach na wzgórzu upragniony przystanek… bez ławeczki!

Akcja ma się odbyć na tymczasowym przejściu dla pieszych na moście Dworcowym w najbliższy piątek (8.11) o godzinie 17:30. Wydarzenie na fb znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz