POZnań

Finał WOŚP już za tydzień

29 Finał WOŚP 2021  Foto: materiały prasowe

“Przejrzyj na oczy”- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia. Tego dnia na poznanianki i poznaniaków czeka wiele atrakcji – w tym koncerty, warsztaty, aukcje, maraton rowerowy czy gra miejska. Nie zabraknie także tradycyjnego Światełka do Nieba. Wszystko to, aby wesprzeć okulistykę dziecięcą w Polsce.

W ostatnią niedzielę miesiąca na ulice Poznania i kraju wyjdą tysiące wolontariuszy. W tym roku celem akcji jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Za zebrane pieniądze fundacja kupi specjalistyczny sprzęt, który pomoże uratować zdrowie wielu młodych pacjentów.  

30 stycznia o godzinie 12 na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej rozpocznie się impreza zorganizowana przez Sztab Ławica. Na uczestników czekać będzie gorące, smaczne i aromatyczne jedzenie z foodtrucków. Strefa medyczna zaoferuje różnorodne badania i porady. Będzie tam również można oddać krew. Ratownicy z Uniwersytetu Medycznego i Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentują, jak wygląda akcja ratunkowa ofiar wypadku samochodowego. 

Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i niespodzianek, w tym spotkania z bajkowymi postaciami, bohaterami “Gwiezdnych Wojen” czy poznańskimi koziołkami. Z kolei dla tych, którzy lubią gromadzić finałowe pamiątki, organizatorzy proponują własnoręczne wykonanie oryginalnej koszulki w technice sitodruku. 

W dniu finału będzie można także wziąć udział w grze miejskiej – “Dźwiękowa mapa Poznania”. W sześciu ważnych miejscach w stolicy Wielkopolski umieszczone zostaną znaki-lizaki WOŚP. Zadaniem graczy będzie odnalezienie tych lokalizacji i nagranie dźwięków w ich sąsiedztwie oraz opisanie ich własnymi słowami, tak by ludzie niewidzący mogli je “zobaczyć”. Nagrane materiały przyczynią się do powstania dźwiękowej mapy Poznania dla osób niewidzących. Organizator gry: “Niewidzialna Ulica”. 

W Iglicy na terenie MTP drużyna kolarska Rybczyński-Team będzie kręciła kilometry w ramach “Rowerowego zawrotu głowy”. Wszystko po to, by promować zdrowie i powszechne zaangażowanie w pomaganie.

Atrakcji nie zabraknie także w Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Tego dnia co godzinę (od 9:00 do 15:00) będą się odbywać wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Historii ZOO i Lwa.  W tych samych godzinach przed budynkiem muzeum harcerze będą uczyć, jak nie zgubić się w lesie i jak posługiwać się mapami w terenie. Z kolei o godz. 11:00 edukator oprowadzi zwiedzających po Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, a o godz. 13:00 zaplanowano pokazowe karmienie kajmanów. 

Jak co roku z Orkiestrą gra także Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. Dużo będzie działo się przy ul. Piotrowo. O godz. 9:30 spod Centrum Sportu ruszy kolejny w stolicy Wielkopolski bieg “Policz się z cukrzycą”. Z kolei przed Centrum Wykładowym od godz. 13:00 będzie można zobaczyć m.in. pokaz gry w Juggera. To sport drużynowy, który łączy w sobie rugby, szermierkę i sztuki walki.

Odbędą się pokazy Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej,  wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna oraz OSP Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Poznań. Dodatkowo przedstawiciele OSP przeprowadzą kurs pierwszej pomocy oraz pojawią się psy ratownicze. WOPR pokaże swój samochód ratowniczy oraz motorówkę. W okolicach Centrum Wykładowego nie zabraknie też foodtrucków i imprezy Silent Disco.

Orkiestra zagra także w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21). Tam od godz. 12:00 będzie można zobaczyć m.in. pokaz śpiewu japońskiego oraz tanga, występ teatru improwizowanego grupy Tumult oraz zespołu AMC Clique. Nie zabraknie aukcji, na których do wylicytowania będą np. płyty, lekcja gry na instrumencie, obiad w restauracji Pan Gar, obrazy, plakaty oraz torby. A wieczorem o godzinie 18:00 będzie można wziąć udział w wieczorze improwizowanym poznańskich grup improwizacji kabaretowej.

Dużo dziać się będzie przy ul. Małe Garbary 6. Tam od godz. 14:00 na poznaniaków czeka szereg atrakcji w Tęczowym Świątecznym Miasteczku. Na scenie wystąpią liczni artyści. Oprócz dużej i dobrej dawki muzyki, odwiedzających rozgrzeją aukcje, na których do wylicytowania będzie m.in. złote serduszko – niezwykle cenne, bo jubileuszowe, ze specjalnym grawerunkiem upamiętniającym 30. finał. Dodatkowo w miasteczku znajdzie się pyszne jedzenie z najlepszych, poznańskich restauracji i knajpek oraz gorące napoje. Będzie strefa do tańczenia i strefy kameralne ze stolikami, gdzie każdy spędzi przyjemnie czas z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną. Punktualnie o godz. 20.00 w miasteczku rozbłyśnie pierwsze takie na świecie Tęczowe Światełko Do Nieba.

Przejazd z flagami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ulicami Poznania zorganizuje Wataha Racing Team, działająca przy Stowarzyszeniu Fanów Off Road “SFORA”. Kolumna quadów ATV oraz pojazdów UTV wyruszy z parkingu przy Starej Rzeźni o godzinie 11:00 i pół godziny później pojawi się na pl. Wolności. Tutaj wszyscy sympatycy szybkiej jazdy po bezdrożach będą mieli możliwość wrzucenia datku do orkiestrowej puszki oraz bliskiego spotkania z kierowcami Watahy. O 13.00 kolumna pojawi się przy Zamku. Tutaj także będzie okazja, aby w zamian za datek do puszki zrobić sobie zdjęcie na quadzie lub w pojazdach UTV. Kierowcy Watahy chętnie podzielą się swoja wiedzą o zasadach bezpiecznej jazdy, fachowym przygotowaniu do niej. Podpowiedzą także, jak trenować bezpieczne przeprawy. Spod Zamku Wataha ruszy w stronę Politechniki Poznańskiej.  

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz