K U L T U R A

Filmowy kronikarz Poznania

Marek Nowakowski  Foto: CK Zamek/materiały prasowe

W lutym 2013 roku Klub Krótkiego Kina zaprasza na przegląd twórczości filmowej poznańskiego dokumentalisty, Marka Nowakowskiego. Zaprezentowanych zostanie dziesięć filmów. Wszystkie powstały w Poznaniu i zostały zrealizowane dla poznańskiego ośrodka telewizyjnego, z którym Nowakowski związany jest od połowy lat 70. Z wszystkich filmów, które będzie można zobaczyć w nowym Kinie Pałacowe wyłania się obraz autora – filmowego kronikarza Poznania i Wielkopolski, żywo zainteresowanego XX wieczną historią i współczesnością.

Marek Nowakowski Foto: CK Zamek/materiały prasoweO dziejach telewizji publicznej opowiada jeden z filmów prezentowanych podczas przeglądu – „Pamiątka z celuloidu” (1997). Najstarszy z prezentowanych filmów to „Autor” (1978), opowiadający niezwykłym fotografie, Tomaszu Machcińskim, twórcy szczególnych „autoportretów”, na których odpowiednio przebrany i ucharakteryzowany wciela się w historyczne postacie.

Po latach Marek Nowakowski powrócił do swego bohatera kręcąc „Trzy tysiące twarzy” (2007), krótkometrażowy reportaż dla prowadzonego przez siebie telewizyjnego cyklu „Spojrzenia”. W 1990 roku za film „Obóz”, zrealizowany wspólnie z Jackiem Kubiakiem, otrzymał Brązowego Lajkonika na festiwalu filmów krótkometrażowych w Krakowie. Ten wstrząsający filmów opowiada o utworzonym przez UBP w 1945 roku obozie koncentracyjnym w Łambinowicach, w którym przetrzymywano Ślązaków i Niemców.

Podczas lutowego przeglądu zobaczymy jednak najwięcej filmów portretujących wybitnych ludzi kultury, tych mniej i bardziej znanych Wielkopolan. Znaleźli się wśród nich poeta i tłumacz Stanisław Barańczak („Obywatel B.”), scenarzysta i reżyser filmowy Filip Bajon („Bajon’56”), rzeźbiarz Julian Boss Goławski („Staremu wszystko wolno” i paryski korespondent Radia Wolna Europa Maciej Morawski („Z Paryża do Jurkowa”).

Osobno trzeba wspomnieć o najbardziej chyba znanym filmie Marka Nowakowskiego jakim jest „Biegiem, biegiem”, niezwykły portret wybitnego polskiego aktora, Tadeusza Łomnickiego, nakręcony podczas prób do „Króla Leara” w poznańskim Teatrze Nowym. Łomnicki zmarł nagle w Poznaniu 22 lutego 1992 roku, na krótko przed premierą. Cztery dni przed kolejną rocznicą śmierci aktora film o nim zostanie pokazany w CK „Zamek”.

Sala Kinowa / karnet DKF: 5 zł

Kino Pałacowe Foto: Maciej Kaczyński

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz