Aglomeracja

Fikcyjne zyski z kopalni kryptowalut

Fikcyjne zyski z kopalni kryptowalut  Foto:

Ponad 250.000 złotych wyłudził przedsiębiorczy poznaniak od osób w całym kraju. Mężczyzna oferował zyski z kopania kryptowalut. Niestety kolejny raz okazało się, że chęć szybkiego zysku jest silniejsza niż zdrowy rozsądek.

O potencjalnym oszustwie informowała kilka mi temu Komisja Nadzoru Finansowego powiadomiła Prokuraturę Okręgową w Poznaniu o nieuczciwych praktykach jednego z internautów. Według przekazanych informacji sprawca miał oszukać wiele osób oferując im wynajem tzw. „koparek do kryptowalut”.

Sprawą oszustwa, które zgłosiła Komisja Nadzoru Finansowego, zajęli się poznańscy policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzstępczością. Potwierdzili, że mężczyzna ogłaszał się na portalach aukcyjnych i przekonywał przyszłych klientów, że ma własne koparki kryptowalut, które może wynająć. Zapewniał również o swojej ugruntowanej pozycji na rynku i tysiącach klientów, głównie poza granicami kraju. Obiecywane zyski były bardzo kuszącym argumentem.

Zainwestowanie 100 złotych miało skutkować wypłatą złotówki dziennie przez najbliższy rok i początkowo część kupujących otrzymywała obiecane zyski zgodnie z zawartymi umowami – informuje Iwona Liszczyńska z poznańskiej Policji – dzięki temu mężczyzna otrzymywał pozytywne opinie, jako sprzedający i pozyskiwał kolejnych klientów w sieci.

Wypłaty zysków zostały jednak w pewnym momencie wpływać do inwestorów. Oszust początkowo tłumaczył to chwilowymi problemami, jednak gdy wymówki zaczęły się powtarzać klienci orientowali się, że zostali oszukani.

Policjantom udało się namierzyć i zatrzymać w Poznaniu oszusta. okazał się nim 37-latek, który był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa.

Funkcjonariusze zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy, a zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że 37-latek  oszukał na terenie całego kraju kilkadziesiąt osób na kwotę ponad 250.000 złotych – dodaje Iwona Liszczyńska – policjanci cały czas ustalają kolejnych pokrzywdzonych w tej sprawie.

Mężczyzna przyznał się do oszustwa i został objęty policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8  lat więzienia.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz