Aglomeracja K U L T U R A

Festiwal Ludzie Książki

Książkomat  Foto: materiały prasowe / UMP

Siedem miast, dwie odsłony, ponad 20 spotkań autorskich, wystaw, koncertów i warsztatów. Rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Mowa o Festiwalu Ludzie Książki organizowanym w ramach projektu “Sztuczna inteligencja w służbie książki”, którego elementem jest także powstająca w Poznaniu sieć książkomatów.

Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. najbardziej znanych polskich, norweskich i ukraińskich pisarzy,  porozmawiać z nimi i zadać im pytania. W trakcie wydarzeń przedstawiona zostanie również praca ludzi, którzy mają ogromny wpływ na to, że książki odnoszą sukces i zdobywają czytelników. Za kulisami stoi cały sztab fachowców: tłumaczy, ilustratorów, grafików, redaktorów, ale nie tylko. 

Do udziału zaprosiliśmy także twórców, którzy często decydują też o sukcesie książek. To recenzenci, krytycy, blogerzy i inni twórcy internetowi – mówi Anna Gruszecka, dyrektor festiwalu i Biblioteki Raczyńskich. 

Festiwal Ludzie Książki odbędzie się w Poznaniu, Olsztynie, Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Bus z twórcami wyruszy w trasę po Polsce dwa razy – zimą oraz wiosną. W części spotkań będzie można uczestniczyć online. Finał wydarzenia odbędzie się w czerwcu w stolicy Wielkopolski. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.bracz.edu.pl

Książkomaty już wiosną

Powstająca w Poznaniu sieć książkomatów będzie dostępna dla czytelników Biblioteki Raczyńskich na przełomie marca i kwietnia. Obecnie trwają testy, szkolenie bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Aby skorzystać z urządzeń, wystarczy posiadać kartę biblioteczną, dzięki której najpierw będzie można w domu zamówić książki, a potem odebrać je w książkomacie.  

Poza możliwością odbioru zamówionych i zwrotu pożyczonych publikacji, w urządzeniach będą też dostępne książki, które wybrali bibliotekarze. To propozycja dla tych, którzy np. przechodząc obok książkomatu postanowią wypożyczyć ciekawą książkę. Na ekranie wyświetlą się tytuły dostępne w poszczególnych skrytkach, dzięki czemu z książkomatu będą mogli  korzystać  czytelnicy o sprecyzowanych gustach i ci, którzy chcieliby sprawdzić, jakie książki polecają bibliotekarze. 

Założenie karty bibliotecznej, która będzie “kluczem” do książkomatu jest bezpłatne i można to zrobić w każdej z filii.

Książkomaty Biblioteki Raczyńskich nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają do nich słabszy dostęp. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców, na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów.

We wszystkich 11 urządzeniach są 93 skrytki na książki. W każdej z nich mieści się kilka publikacji. Oznacza to, że w książkomatach jest łącznie ok. 3 tysięcy miejsc.

Lokalizacja książkomatów:

Książkomat nr 1: Antoninek – ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu

Książkomat nr 2: os. Lecha 121

Książkomat nr 3: Górczyn – ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda)

Książkomat nr 4: os. Kwiatowe – ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka) 

Książkomat nr 5: Ławica – ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45

Książkomat nr 6: Rataje – ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 

Książkomat nr 7: Rataje – ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55 

Książkomat nr 8: Starołęka – przy pętli autobusowej Starołęka

Książkomat nr 9: Strzeszyn – ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego 

Książkomat nr 10: Szczepankowo – ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D

Książkomat nr 11: Świerczewo – teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (wiata dla rowerów)

Projekt “Sztuczna inteligencja w służbie książki” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Zakup książkomatów jest możliwy dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – projekt “Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych”.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz