K U L T U R A

Festiwal Filmów nieCodziennych

Niecodzienne emocje zapewne będą towarzyszyć wszystkim, którzy są zaangażowani w pierwszy Festiwal Filmów nieCodziennych, który odbędzie się w CK Zamek już w najbliższy piątek. Zobaczymy podczas tego wydarzenia 10 filmów konkursowych.

Festiwal Filmów nieCodziennych Foto: Festiwal Filmów nieCodziennych

Pomysł na Festiwalu Filmów nieCodziennych zrodził się w głowach dwóch szalonych pedagogów specjalnych Kingi Malik-Gunia i Ewy Woźniak, nauczycielek na co dzień pracujących w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu podczas tworzenia filmu “Sen nocy nie tylko letniej”, realizowanego w ramach „Wielkiej Przygody z Filmem” pod opieką artystyczną reżysera Jacka Filipiaka.

Oczarował Nas efekt końcowy półtorarocznej pracy Naszej Młodzieży i Dobrych Ludzi, którzy wspólnie z Nami realizowali poszczególne etapy realizacji filmu – wyjaśniają pomysłodawczynie – często słyszałyśmy… i co robimy dalej? Wraz z Uczniami chcieliśmy pokazać Nasz Film szerszej publiczności.

Brakowało jednak festiwalu, w którym znalazłoby się miejsce na filmy z udziałem Osób Niepełnosprawnych spełniających się w roli Aktorów i Twórców, pozbawionych sztucznych wzruszeń, wywołujących jedynie litość i współczucie widza. Tak właśnie zrodził się pomysł na Własny Festiwal.

Projekt skierowano do uczniów i dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z klas przysposabiających do pracy, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej czy też środowiskowych domów samopomocy.

Na konkurs nadesłano 16 filmów z Poznania i okolic. W drodze wstępnej selekcji odrzucono 6 filmów i wyłoniono 10 filmów konkursowych, które zobaczymy podczas Festiwalu.

Konkursowe filmy oceniać będzie profesjonalne jury. Będzie w nim pracować Jacek Filipiak, Mieczysław Hryniewicz, Wojciech Otto oraz Lidia Wojsznis.

Festiwal Filmów nieCodziennych odbywać się będzie w Nowym Kinie Pałacowym w piątek 8 maja od godziny 10:00 do 16:00. Szczegółowy program znajdziesz klikając tutaj.

Festiwal Filmów nieCodziennych Foto: Festiwal Filmów nieCodziennych

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz