K U L T U R A

Ethno Port Festiwal 2021

Ethno Port Festiwal 2019  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

14. edycja festiwalu Ethno Port Poznań odbędzie się w weekend 3 – 5 września 2021 roku. Podczas tegorocznej edycji festiwalu dominować będzie nadzieja, że to co najgorsze już za nami.

Program Ethno Portu 2021 ułożyliśmy jak zwykle tak, aby zobrazować bogactwo zawarte w tradycyjnych gatunkach muzycznych i ukazać wielobarwność wciąż fascynującego nas wszystkich świata. Na dwóch festiwalowych scenach będzie energetycznie i nastrojowo, głośno i cichutko, radośnie i refleksyjnie. A na widowni jak zawsze podczas Ethno Portu miło, przyjaźnie i serdecznie – informują organizatorzy.

Kolejne edycje Festiwalu Ethno Port Poznań choć pozornie nie różni się niczym od poprzednich edycji to jednak jego znaczenie na nowo określiła zmieniająca się wokół nas rzeczywistość, w której na społeczną świadomość coraz mocniej wpływa strach. Na globalnej mapie lęków dominują: obawa przed wojną, zamachami terrorystycznymi, islamskim radykalizmem i konsekwencjami zmian klimatycznych. Wielu polityków i ich wyborców receptę na pokonanie zagrożeń widzi w odseparowaniu się od świata i konsolidacji pod szyldem haseł nacjonalistycznych. Każdy obcy, inny staje się w tym ujęciu konkurentem na drodze do ekonomicznej pomyślności i co równie ważne, zagrożeniem dla utrzymania wyidealizowanej kulturowej tożsamości. Wsłuchując się razem w świat odkryjemy nie tylko nowe melodie, rytmy i brzmienia. Skupimy się też na niepokojących globalnych problemach, których rozwiązanie możliwe jest tylko dzięki współpracy wszystkich mieszkańców naszej planety.

Na szczęście istnieją też przeciwstawne koncepcje poradzenia sobie z globalnymi wyzwaniami. Dominuje w nich Nadzieja odwołująca się do najbardziej podstawowych, humanistycznych wartości. Siła pozytywnej wizji stawiającej na otwartość i dialog nie opiera się zresztą tylko na szlachetności samej idei. Rozwiązanie piętrzących się problemów rzeczywiście wydaje się być możliwe tylko wtedy, gdy uda nam się wypracować wspólny plan działania – obrać drogę wykorzystującą potencjał współczesnych technologii uwzględniającą i szanującą kulturową różnorodność. W tak zarysowanej opozycji Ethno Port i jego publiczność określają się jednoznacznie po stronie Nadziei.

Podczas Ethno Port Festiwal wystąpią artyści z Afryki, Azji i Europy. Będziemy mogli usłyszeć między innymi takich artystów jak: Maija Kauhanen, Trio da Kali, Okra Playground czy Zawierucha. Pełen program poznamy wkrótce.

Ethno Port Poznań 2021

Centrum Kultury ZAMEK
3- 5 września

Pierwsza pula karnetów w cenie 160 zł dostępna jest w sprzedaży

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz