K U L T U R A

Era Jazzu – specjalna edycja JazZamek EABS – zdjęcia

Era Jazzu: EABS - JazZamek Special Edition 14.04.2023  Foto: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Jedna z najbardziej popularnych formacji nowego jazzu formacja EABS wystąpiła wczoraj w specjalnej edycji JazZamek z okazji jubileuszowej edycji Ery Jazzu. W Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek wybrzmiała najlepsza elektryczna grupa roku.

Era Jazzu na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Trwa już 25 lat. Od 1998 roku przyciąga fanów muzyki jazzowej koncertami w prestiżowych salach koncertowych całej Polski, koncertami klubowymi, sesjami oraz ciekawymi, kolekcjonerskimi wydawnictwami. Od 2016 roku Era Jazzu realizuje swoje projekty w Poznaniu, tworząc niepowtarzalne wydarzenia artystycznych.

W tym roku Era Jazzu obchodzi 25 lecie. Z tej okazji wiosenna era jazzu zapowiada wyjątkowe widowisko. Wczorajszym wieczorem wypełniona po brzegi sala melomanami wysłuchała koncertu zespołu EABS.

Muzycy pochodzący z Wrocławia grają jazz, który wyrosł z ducha hip-hopu. Występują w składzie: Marek Pędziwiatr – piano, synths & vocal, Paweł Stachowiak – bass, Olaf Węgier – tenor sax, Jakub Kurek – trumpet oraz Marcin Rak – drums.

Projekty formacji EABS traktować można jako „warsztatowe” oraz „eksperymentalne”. Związane jest to przede wszystkim z bardzo uniwersalnym podejściem do muzycznej materii, która w ekspozycji zespołu nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń. Biorą garściami z jazzowej tradycji (od Komedy po Ahmada Jamala), awangardowej koncepcji orkiestr Sun Ra, pomysłów Davida Axelroda a nawet charyzmatycznej melodyki i skojarzeń Gila Scotta Herona”. Zapowiedzią takich właśnie muzycznych koncepcji był debiutancki zestaw „Puzzle”, jaki muzycy zrealizowali w 2016 roku, potem pojawił się projekt “ Memorial To Miles”, w którym EABS z inspirowali się kompozycjami i nagraniami ze złotego okresu Milesa Davisa – rekomenduje Dionizy Piątkowski

To było znakomite rozpoczęcie wiosennej Ery Jazzu, a już dziś Komeda – Nim wstanie dzień.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz