K U L T U R A

ENEMEF: Najlepsze Polskie Filmy 2011

ENEMEF  Foto:

ENEMEFNajbliższy ENEMEF, czyli Noc Najlepszych Polskich Filmów 2011 to dowód na to, że z roku na rok z polskim kinem jest coraz lepiej. W repertuarze znalazły się cztery filmy wobec których nie można pozostać obojętnym. Wszystkie prezentowane tej nocy produkcje zostały obsypane nagrodami na festiwalach i zdobyły zarówno uznanie krytyków, jak i widzów.

Pokazane zostaną: przedpremierowo wstrząsająca “Róża” Wojciecha Smarzowskiego, przezabawna “Rzeź” Romana Polańskiego zaledwie tydzień po premierze, najmocniejszy polski film ostatnich lat czyli “Wymyk” oraz nowatorska i wciągająca “Sala samobójców”.

Ta niezapomniana noc rozpocznie się w piątek (27.01) o godzinie 22:00 w Multikinie Stary Browar i Multikinie Malta i zakończy się około 5:00 nad ranem. Bilety kosztują od 25 – 33 zł. Kolejność wyświetlania filmów zostanie ustalona na podstawie głosowanie przeprowadzanego na stronie www.enemef.pl

Róża reżyseria: Wojciech SmarzowskiRóża – SPECJALNY POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Polska 2011, 90’
reżyseria: Wojciech Smarzowski
scenariusz: Michał Szczerbic
obsada: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Jacek Braciak, Kinga Preis
muzyka: Mikołaj Trzaska

Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, którym Wojciech Smarzowski potwierdza swoją klasę reżysera nieprzewidywalnego i wymykającego się wszelkim klasyfikacjom. “Róża” została wybrana najlepszym filmem na Warszawskim Festiwalu Filmowym, a także zdobyła nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Złotych Lwach.

Lato 1945 roku. Tadeusz, polski żołnierz, dociera na Mazury – na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Róża mieszka sama w dużym gospodarstwie, przyjmuje Tadeusza chłodno, ale pozwala mu przenocować. Mężczyzna odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja jest narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się z pozoru niemożliwe uczucie…

Reżyser w swoich poprzednich filmach przyzwyczaił widzów do specyficznego klimatu intensywności i brutalnego realizmu, także w “Róży” nie zabraknie tych elementów.

Rzeź reżyseria: Roman PolańskiRzeź – SPECJALNY POKAZ TYDZIEŃ PO PREMIERZE
Carnage, Polska, Francja, Niemcy 2011, 79′
reżyseria: Roman Polański
scenariusz: Roman Polański, Yasmina Reza
obsada: Kate Winslet, Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz
muzyka: Alexandre Desplat

Najnowszy film Romana Polańskiego “Rzeź” to jednocześnie najzabawniejszy film w jego karierze. Błyskotliwy scenariusz oraz udział świetnych aktorów jest gwarancją zabawy na najwyższym poziomie.

Główni bohaterowie filmu to dwie nowojorskie pary, które należą do elity amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, spotkanie rodziców, zorganizowane by wyjaśnić sprawę, przeradza się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone…

Dowcipne dialogi są niczym seria z karabinu maszynowego, akcja jest bardzo dynamiczna, a wszyscy odtwórcy dają popis swojego kunsztu aktorskiego.

http://www.youtube.com/watch?v=spmH1WvDlfA

Wymyk reżyseria i scenariusz: Greg ZglińskiWymyk
Polska 2011, 85’
reżyseria i scenariusz: Greg Zgliński
obsada: Robert Więckiewicz, Gabriela Muskała, Łukasz Simlat
muzyka: Jacek Grudzień, Mariusz Ziemba

“Wymyk” to najmocniejszy polski film ostatnich lat – emocjonujący, brutalnie prawdziwy, odważny i niepokojący, trzyma w napięciu aż do ostatniej minuty.

Historia dwóch braci, Alfreda i Jerzego, którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnej napaści na młodą dziewczynę. Jerzy bez namysłu staje w obronie kobiety, natomiast Alfred, bojąc się o własną skórę, reaguje po czasie i staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata…

Film otrzymał kilka nagród na festiwalu w Gdyni, w tym Złote Lwy za najlepszy debiut, jego klasę doceniono także na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

.

Sala samobójców reżyseria i scenariusz: Jan KomasaSala samobójców
Polska 2011, 117’
reżyseria i scenariusz: Jan Komasa
obsada: Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza
muzyka: Michał Jacaszek

“Sala samobójców” to świetnie zrealizowany, nowatorski film, który bardzo sprawnie łączy świat rzeczywisty z wirtualnym. Szokująca historia i genialne aktorstwo sprawiają, że jest to kino dla ludzi o mocnych nerwach.

Film opowiada historię maturzysty, który nie potrafi znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami “w realu”. Dominik nie znajduje także porozumienia z rodzicami, którzy gonią za karierą i uważają, że ich synowi nie ma prawa czegokolwiek brakować.

Rodziną dla chłopaka staje się grupka nieznajomych osób, tworzących internetową wspólnotę, zwaną salą samobójców.

Świetne role Jakuba Gierszała (znanego m.in. z “Wszystko co kocham”), Agaty Kuleszy i Romy Gąsiorowskiej są niewątpliwym atutem tego filmu.

ENEMEF to Nocny Maraton Filmowy. Idea nie jest skomplikowana – kilka filmów, dobranych tematycznie lub gatunkowo, w jedną noc. Wchodzisz do kina wieczorem, a wychodzisz rano. Mijają Cię ludzie, idący do pracy, i patrzą na Ciebie jak na wariata – w końcu kto spędza całą noc w kinie? Jeśli ktoś Cię o to zapyta, możesz powiedzieć, że tysiące osób miesięcznie – do tej pory w ENEMEFach wzięło udział ponad 370 tysięcy osób w całej Polsce!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz