K U L T U R A

Enea Edison Festival ponownie nad Jeziorem Kierskiem

Edison Festival 2019  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Kolejna edycja festiwalu, która co roku w malowniczej scenerii jeziora Kierskiego serwuje świetną muzykę odbędzie się w dniach 22-23 lipca. To już czwarta edycja festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji przy Hotelu Edison w Baranowie wystąpią m.in. LemON, Daria Zawiałow, Vito Bambino, Jagoda Kret, Lordofon, luna, Kroki, Martin Lange i duet Karaś / Rogucki. Muzycznych doznań zapewne nie zabraknie.

Oprócz dwóch dni wypełnionych muzyką, odbędą się liczne aktywności rozwijające kreatywność. Ponadto food court ze smacznymi przekąskami i jeszcze wiele niespodzianek.

Program:


sobota, 22 lipca
Vito Bambino

Od 2 roku życia mieszka w Leverkusen w Niemczech. W 2012 ukończył szkołę teatralną. Podczas studiów grywał role na deskach teatrów w Wuppertalu, a po ich ukończeniu rozpoczął regularną grę w niemieckich produkcjach filmowych. Początek jego drogi muzycznej to rok 2003 i późniejsze działania z zespołem Bitamina z którym wydał 5 płyt.  W 2020 wydał solową płytę pt. Poczekalnia. Udziela się gościnnie na wielu produkcjach m.in. z  sanah, Rasmentalizm, Quebonafide, Paulina Przybysz, Dawid Podsiadło.  

LemON

Grupa założona w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. Zespół ma na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków. Utwory takie jak Napraw, Nice czy Scarlett znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów. Łącznie teledyski zespołu wyświetlono niemal 100 milionów razy. W tym roku grupa obchodzi 10-lecie działalności. 

Jagoda Kret

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów z nietuzinkową barwą głosu. Finalistka III edycji The Voice of Poland. Jej muzyka, to zbiór bluesowo-rockowych brzmień z elementami amerykańskiego folku. W grudniu 2021 roku wydała debiutancki album O Samym Braku Stabilności. Ma na koncie występy na wielu festiwalach w Polsce, m.in. w Jarocinie w ramach konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych. Zespół Jagody Kret tworzą muzycy takich zespół jak: Brodka, Vito Bambino, Ania Dąbrowska czy Zakopower.

Kroki

Zespół tworzą: producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka, a to wszystko okraszone jest eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana. W 2019 roku zespół wydał album Controlled Chaos, a w 2021 roku pierwszy materiał w całości w języku polskim zamknięty na EPce Szkoda.

Martin Lange

To debiutanci, ale trudno ich tak nazwać. W portfolio mają współpracę m.in. z Rosalie, Reni Jusis, Michałem Szpakiem i Kasią Lins. Po kilku latach pracy studyjnej nad muzyką innych artystów, prezentują intensywnie emocjonalną, osadzoną w indiepopowym klimacie, autorską odsłonę. Liczne muzyczne współprace zaprowadziły ich na największe polskie sceny klubowe i festiwalowe. Martin Lange, to ich pierwszy w pełni autorski projekt, który jest zapowiedzią debiutanckiego albumu, który ukaże się w 2022 roku. Na płycie znajdziemy zestaw starannie wyprodukowanych przebojowych piosenek. 

niedziela, 23 lipca
Daria Zawiałow

Jest autorką tekstów oraz kompozytorką. Po zaledwie dwóch studyjnych albumach rozkochała w sobie tysiące fanów i stanęła w szeregu topowych polskich wokalistek. Jej utwory podbijają listy przebojów, a teledyski zdobywają miliony wyświetleń. Na scenie jest wulkanem energii – wyróżnia ją ogromna charyzma. Zadebiutowała w 2017 roku albumem A kysz!. Płyta szybko pokryła się Złotem, a artystka została nagrodzona dwoma Fryderykami w kategoriach Album Roku Alternatywa oraz Fonograficzny Debiut Roku. Dwa lata później ukazał się drugi album artystki zatytułowany Helsinki, który również zyskał status Platynowej Płyty już kilka miesięcy po premierze. 

Karaś / Rogucki

Duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Panowie dali się już poznać dzięki coverowi T.Love 1996. Następnie pokazali światu próbkę autorskiego materiału w singlu Bolesne strzały w serce.

Luna

Artystka sceny alternatywnej, która jako pierwsza Polka i jedna z 35 młodych, obiecujących wokalistek na świecie została zaproszona do akcji na rzecz kobiet Spotify Equal, a jej wizerunek prezentowany był na słynnym nowojorskim Time Square. Od lat związana ze sceną, występowała na deskach warszawskich teatrów muzycznych i opery. Z dojrzałą wizją siebie zadebiutowała piosenką i teledyskiem Luna. Słuchacze docenili także jej charakterystyczną barwę głosu w połączeniu z hipnotycznym elektronicznym brzmieniem w singlach Zgaś, Mniej czy Zabierz mnie. 26 listopada 2021 r. wydała minialbum Caught in the night. Jej najnowszy singiel Wystarczy zapowiada premierę polskojęzycznego albumu, który ukaże się w kwietniu 2022.  

Lordofon

Warszawska formacja założona przez Macieja Poredę i Michała Jurka. Prezentuje oryginalną mieszankę rapu, muzyki miejskiej i gitarowej alternatywy. Inspiracje duetu rozciągają się od Nirvany poprzez Kendricka Lamara i artystów związanych z kolektywem Odd Future, aż po współczesny trap. Jak przyznają twórcy, debiutancki album Koło jest powrotem do starych stylów muzycznych twórców i zarazem efektem autorskiej rekonstrukcji brzmień sprzed doświadczeń z rapem. 

Enea Edison Festival – Taste The Music 2022

Hotel Edison, ul. Wypoczynkowa 60, Baranowo
22 – 23 lipca 2022 (sobota, niedziela), godz. 16:00

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz